• Start
  • Wiadomości
  • Wybory do Rad Dzielnic 2019. Do udziału zachęca Miasto, aktywiści i kandydaci

Wybory do Rad Dzielnic 2019. Do udziału zachęca Miasto, aktywiści i kandydaci

W najbliższą niedzielę, 24 marca, odbędą się równocześnie, po raz pierwszy w historii Gdańska, wybory do 34 Rad Dzielnic. Mieszkańcy będą decydować o tym komu, spośród aż 958 kandydatów, przyznać mandat radnego. Do udziału w wyborach od kilku tygodni zachęcają m.in. kandydaci na radnych. Wspiera ich w tym także gdański magistrat. W jaki sposób?
20.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Już w najbliższą niedzielę wybory do Rad Dzielnic. Warto wziąć w nich udział!
Już w najbliższą niedzielę wybory do Rad Dzielnic. Warto wziąć w nich udział!
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Od kilku dni kandydaci na radnych w dzielnicy Przymorze Wielkie jeżdżą na rowerach i rolkach, z plakatami i megafonem, zachęcając tutejszych mieszkańców do udziału w niedzielnych wyborach. W miniony weekend na Oruni można było, "przy kawie i ciachu", porozmawiać z tamtejszymi kandydatami na radnych. We Wrzeszczu kandydaci pojawili się na ulicach dzielnicy i rozdawali mieszkańcom ulotki. Od kilku tygodni, w wielu dzielnicach, organizowane są spotkania mieszkańców z kandydatami na radnych. Są też i takie dzielnice, które postawiły przede wszystkim na promocję w internecie, poprzez portale społecznościowe, i tam przedstawiają sylwetki poszczególnych kandydatów.


Udział w wyborach, a wcześniej zgłaszanie kandydatów na radnych, od ponad miesiąca promuje także Miasto. Kampania podzielona została na dwa etapy, w lutym i marcu.

 

Wybory do Rad Dzielnic 2019. Jak głosować? Dlaczego w tych wyborach bardzo ważna jest frekwencja wyborców?

 

Od 11 lutego intensywnie zachęcano do kandydowania do Rad Dzielnic. W marcu – do udziału w wyborach.

Z tego powodu w pojazdach komunikacji miejskiej zawieszono 100 plakatów, w formacie A2. Do Biura Rady Miasta Gdańska przekazano plakaty w formacie A4, które mogli wykorzystać kandydaci na radnych. Poza tym wyświetlane są plansze statyczne w tramwajach i ekranach wizyjnych (które znajdują się m.in. w urzędowych punktach obsługi mieszkańców). Od 18 lutego do 11 marca, na terenie całego Gdańska, kampanię promującą wybory do Rad Dzielnic prowadzono na 100 city lightach.

Miasto postawiło także na kampanię w lokalnych mediach, w dniach 11 lutego - 24 marca. W tym okresie w Radiu Gdańsk będzie można usłyszeć 120 dedykowanych spotów, a w Radiu RMF MAXXX - 110 spotów. Na głównej stronie portalu Trojmiasto.pl wykupiono mobilne cztery banery. Do tego zamówiono artykuł sponsorowany, który ukaże się tu lada dzień.

Wszystkie te działania promocyjne pochłoną 39 760 złotych brutto.

 

Baner promujący niedzielne wybory można znaleźć m.in. na portalu Trojmiasto.pl
Baner promujący niedzielne wybory można znaleźć m.in. na portalu Trojmiasto.pl

 

Poza tym, do udziału w wyborach, a wcześniej do zgłaszania się kandydatów do Rad Dzielnic, regularnie zachęcamy też na naszym portalu www.gdansk.pl.

Przypominamy, że w najbliższą niedzielę, 24 marca, w godz. 7 - 21, będziemy wybierać gospodarzy naszych dzielnic. Wybory nie odbędą się jedynie w Letnicy, gdzie w wyznaczonym terminie kandydaci na radnych nie zebrali minimalnej liczby podpisów poparcia. Za to, po raz pierwszy, wybory odbędą się do Rady Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. To nowa gdańska dzielnica, którą w ubiegłym roku wyodrębniono z terenów dzielnicy Chełm.

W tych wyborach bardzo ważna jest frekwencja głosujących. Im więcej osób pójdzie do urn, tym więcej pieniędzy otrzyma dzielnica w rocznym budżecie. Warto więc zajrzeć w niedzielę do lokalu wyborczego. Od nowej kadencji, w latach 2019-2024, Rady Dzielnic będą dysponować trzykrotnie wyższymi budżetami niż było to dotychczas. Zgodnie z lokalnym prawem, jeżeli w wyborach weźmie udział mniej niż 14 proc. uprawnionych mieszkańców danej dzielnicy to Rada będzie miała do wykorzystania na rzecz dzielnicy 12 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniesie od 14 do 16 proc. - wówczas będzie to 15 zł "na głowę". Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy uczestniczyć będzie ponad 16 proc. mieszkańców, to Rada Dzielnicy będzie miała do dyspozycji 18 zł na każdego mieszkańca. Warto też zaznaczyć, że wybory w danej dzielnicy zostaną uznane za ważne, jeżeli weźmie w nich udział minimum 5 proc. uprawnionych do głosowania.

Trzymamy kciuki za wysoką frekwencję w każdej z 34 dzielnic!


TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami