Wybiegi dla psów. Gdzie są i czy warto z nich korzystać?

W Gdańsku znajduje się aktualnie 20 wybiegów dla psów. Mają powierzchnię od 300 do 720 m kw. i są świetnym rozwiązaniem zarówno dla czworonogów, jak i ich właścicieli. W wydzielonej części trawnika pies może swobodnie hasać bez smyczy, a właściciel może być spokojny, że jego podopieczny ma zapewnioną aktywność fizyczną i towarzystwo innych psów.
04.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Straż Miejska sprawdzi, czy we właściwym miejscu wyprowadzamy psa

Wybieg dla psów to jedyne miejsce, gdzie bez ryzyka i konsekwencji możemy puścić psa bez smyczy i kagańca. W miejscach publicznych, jak parki czy ulice, właściciel ma obowiązek trzymać pupila na smyczy, a w przypadku, gdy pies zaliczany jest do ras niebezpiecznych, musi mieć założony także kaganiec.


“Akcja Twój pies”. Będzie więcej patroli i będą mandaty!

W Gdańsku zalecenia te regulowane są Uchwałą nr VI/95/15 Rady Miasta Gdańska z dnia 26 lutego 2015 r. Za niezastosowanie się do powyższych obostrzeń, straż miejska ma prawo nałożyć na właściciela psa mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Wybieg dla psów przy ul. Rzepichy

Gdańsk, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, w 2005 roku zainicjowało projekt „Psia Toaleta”, który jednocześnie był częścią szerszego programu „Gdańsk Zielone Miasto”. Była to odpowiedź na prośby właścicieli czworonogów, którzy rozumieli potrzebę sprzątania zwierzęcych nieczystości. Zamontowano wtedy na terenie Gdańska specjalne automaty z torebkami i kosze na psie odchody.

Kolejnym krokiem, wciąż z sukcesem realizowanym, stały się wybiegi dla psów. Koszt budowy jednego wybiegu - w zależności od wielkości - to ok. 30-35 tyś. zł. Opiekę nad wybiegami dla psów sprawuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Wybiegi objęte są całorocznym utrzymaniem w zakresie czystości, zasypywania dołów wykopanych przez psy oraz uzupełniania pojemników z bezpłatnymi torebkami. To jednak właściciele czworonogów powinni pamiętać, że wybiegi nie są psimi toaletami. Tam także należy sprzątać nieczystości. 

19 lokalizacji, 20 wybiegów dla psów

 1. Strzyża - Park nad Strzyżą, ul. Franciszka Kubacza (2006r.)
 2. Przymorze Wielkie - Park Reagana, przedłużenie ul. Obrońców Wybrzeża (2006r.)
 3. Przymorze Wielkie - Park Reagana, przedłużenie ul. Kołobrzeskiej (2006 r.)
 4. Śródmieście - ul. Krosienka (za Pocztą Polską) (2007r.)
 5. Śródmieście - ul. Za Murami/Podwale Przedmiejskie (2007r.)
 6. Zaspa Rozstaje - Park Millenium, ul .Leszczyńskich (2008r.)
 7. Siedlce - Park Bema, ul. Józefa Pankiewicza (2008r.)
 8. Wrzeszcz Górny - Park Akademicki, Aleja Zwycięstwa (2009 r.)
 9. Zaspa Rozstaje/Przymorze Małe - Park Jana Pawła II, ul. Opolska (2009r.)
 10. Wrzeszcz Dolny - ul. Biała (2010 r.)
 11. Siedlce - ul. Ciasna/Kartuska/Malczewskiego (2010 r.)
 12. Piecki-Migowo - ul. Nałkowskiej/Zabłockiego (2010 r.)
 13. Piecki-Migowo - ul. Wyrobka/Czecha (2010 r.)
 14. Wrzeszcz Dolny - ul. Paganiniego (2010r.)
 15. Osowa - ul. Biwakowa/Chirona/Zeusa (2010r.)
 16. Ujeścisko - park leśny na Kozaczej Górze, ul. Orląt Lwowskich (2012r.)
 17. Oliwa - ul. Rzepichy i Kupały (przy Potoku Oliwskim) (2013r.)
 18. Nowy Port - ul. Przyjaciół/Wyzwolenia (2013r.)
 19. Orunia - św. Wojciech - Lipce - ul. Związkowa/Junacka (2013r.)
 20. Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia - Park Reagana – nowa część parku pomiędzy ul.Piastowską i Pomorską (2014r.)


Będą kolejne wybiegi

Biuro Rozwoju Gdańska oraz Gdański Zarząd Dróg i Zieleni po przeanalizowaniu sugestii gdańszczan, wytypowały 15 nowych lokalizacji, gdzie mogą powstać wybiegi dla psów. Są to m.in.: Osowa, Śródmieście, Oliwa Górna, Stara Oliwa, Zaspa, Stogi i Gdańsk-Południe.

Obecnie działki gminne we wskazanych lokalizacjach są weryfikowane przez Wydział Skarbu. Należy sprawdzić, czy nie są one przedmiotem postępowania, w wyniku którego mogłaby nastąpić zmiana właściciela. Weryfikacji działek dokonuje także Wydział Urbanistyki i Architektury celem sprawdzenia czy nie toczy się postępowanie mogące skutkować wydaniem decyzji administracyjnej uniemożliwiającej realizację wybiegu.

Wybieg dla psów przy ul. Rzepichy

Brakuje wybiegu w Twojej okolicy? Od czego zacząć?

Właściciele psów, którym brakuje wybiegu w miejscu ich zamieszkania, mogą zgłosić się do Rady Dzielnicy i poprosić o sfinansowanie takiej inwestycji. Istnieje również możliwość realizacji tego typu przedsięwzięcia w ramach Budżetu Obywatelskiego. W 4. edycji Budżetu Obywatelskiego taki projekt zwyciężył. Już w tym roku ma zostać oddany do użytku “Wilanowska Dog Park”, który będzie nie tylko wybiegiem dla czworonogów, ale przede wszystkim parkiem zabaw. Inwestycja realizowana jest na Chełmie.

Informacje dotyczące lokalizacji wybiegów dla psów w Gdańsku aktualizowane są na stronie poświęconej miejscom przyjaznym dla psów.TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy