
Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku
Dzień tzw. częściowo wolnych wyborów, czyli 4 czerwca 1989 roku był symbolicznym końcem komunizmu w Polsce, choć wojska sowieckie wciąż stacjonowały w naszym kraju. Po raz pierwszy po II wojnie światowej w Polsce wpływ na władzę miał ktoś inny niż tylko komuniści. Święto Wolności i Praw Obywatelskich w tym roku to ponad 100 różnych wydarzeń, od koncertu, przez Strefę Społeczną i debaty, po autorskie oprowadzanie po wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności. Odbywać się będzie w ECS i jego otoczeniu.
Pokolenia Wolności - koncert 2 czerwca na Placu Zebrań Ludowych
Jakie gwiazdy wystąpią podczas koncertu w piątek? Na które wydarzenia zwrócić szczególną uwagę? Jakie znane osoby odwiedzą Gdańsk? Jak obecne święto odnosi się do historii sprzed ponad 30 lat? Skąd pomysł, żeby oprócz spraw politycznych, poruszać też kwestie kulturowe takie jak moda i seriale? Czym jest akcja „Nie śpij, bo cię przegłosują? Wreszcie, czy wstęp na wszystkie wydarzenia Święta jest bezpłatny?
Te i wiele innych pytań zadamy Jackowi Bendykowskiemu, prezesowi Fundacji Gdańskiej, która jest organizatorem Święta Wolności i Praw Obywatelskich, który opowie o szczegółach tej trzydniowej imprezy.

Oglądaj "Tym żyje Gdańsk" - na gdansk.pl
W sierpniu ubiegłego roku, na portalu gdansk.pl, rozpoczęliśmy regularne emisje programów studyjnych z cyklu „Tym żyje Gdańsk”. Rozmawiamy w nich z gośćmi o sprawach, które dotyczą życia mieszkańców i funkcjonowania samorządu, nowych regulacji prawnych czy dużych organizowanych przez Miasto Gdańsk imprez kulturalnych bądź okolicznościowych. Tematyka szeroka, ale zawsze aktualna i ważna dla mieszkańców. Rozmowy z gośćmi toczą się w naszym wirtualnym studiu. Zapraszamy do oglądania!