• Start
  • Wiadomości
  • Wszystkie Strony Miasta. Zobacz, co mocno poróżniło radnych w studiu gdansk.pl

Dziś wrześniowa sesja Rady Miasta Gdańska. Zobacz, co mocno poróżniło radnych w studiu gdansk.pl

Na czwartek, 29 września zaplanowano LIV sesję Rady Miasta Gdańska. Porządek obrad nie sugeruje, że podczas sesji dojść może do gorącej dyskusji, jednak podczas programu „Wszystkie Strony Miasta” różnice zdań były w wielu sprawach wyraźne. Zaproszenie do studia przyjęli Kamila Błaszczyk, wiceprzewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Elżbieta Strzelczyk, radna klubu Prawa i Sprawiedliwości, Bogdan Oleszek, radny klubu Wszystko dla Gdańska.
( Publikacja: 28.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. (od lewej) Marek Wałuszko, prowadzący program, Kamila Błaszczyk (KO), Elżbieta Strzelczyk (PiS) i Bogdan Oleszek (WdG)
Nz. (od lewej) Marek Wałuszko, prowadzący program, Kamila Błaszczyk (KO), Elżbieta Strzelczyk (PiS) i Bogdan Oleszek (WdG)
fot. Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

Kierunek zielony Gdańsk

Przygotowana pod głosowanie na LIV sesji rady Miasta Gdańska uchwała w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Miasta Gdańska „Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta” (druk 1387) kontrowersji nie powinna wzbudzać. Goście w studiu zauważają na przykład z satysfakcją, że rozwój miasta zmierza w kierunku tworzenia terenów zielonych.

Porządek obrad LIV sesji Rady Miasta Gdańska (62.86 KB)

- Miasto już miało kilkukrotnie opracowaną taką strategię i siłą rzeczy następuje jej ewolucja - powiedziała Kamila Błaszczyk (KO). - Ta strategia jest też między innymi odpowiedzią na to, żeby zwiększyć udział terenów zielonych, żeby zachęcić i stworzyć przede wszystkim taką przestrzeń, która umożliwiałaby częstsze podróże piesze czy z wykorzystaniem nie samochodów, ale czy to komunikacji miejskiej, czy rowerów, hulajnóg i tego typu osobistego transportu.

- Ta strategia ma swoje dobre strony, to znaczy tam zostało włączonych kilka nowych elementów w stosunku do tego, co było wcześniej. Mianowicie ten rozwój terenów zielonych, czyli dbałość o ekologię – dodała radna Elżbieta Strzelczyk (PiS).

- Tutaj mamy jeden cel, żeby to miasto coraz lepiej wyglądało, żeby się rozwijało w kierunku w takim, jakim chcą mieszkańcy - powiedział Bogdan Oleszek (WdG). - Przy opracowaniu strategii uczestniczyło wiele organizacji, wielu mieszkańców, nawet na poziomie szkół odbywały się spotkania, czyli wszyscy mieszkańcy mogli decydować i mówić, co by widzieli.

Zagłosuj w Budżecie Obywatelskim. Do wygrania hulajnoga, głośnik i miejskie gadżety 

Finanse miasta a podatek PIT

Strategia to też pieniądze. Zapytaliśmy więc radnych przy tej okazji o komentarz do raportu Unii Metropolii Polskich (UMP) i Związku Miast Polskich (ZMP) w sprawie strat polskich miast z tytułu zmian w podatku PIT. Ponad 300 samorządów miejskich straciło na tym w sumie ponad 27,7 mld zł., a Gdańsk ponad 1,1 mld zł.

- Za tym stoją na przykład setki tramwajów, które moglibyśmy kupić, 23 nowe szkoły do wybudowania, kilkadziesiąt pływalni, czyli moglibyśmy postawić po dwie pływalnie w każdej dzielnicy. To nam obrazuje, jaka to jest skala środków, które zostały zabrane samorządom i w żaden sposób nie zrekompensowane. To jest kolejny przykład na to, jak rząd próbuje centralizować kraj - powiedziała radna KO Kamila Błaszczyk.

Z raportem UMP i ZMP nie zgodziła się radna PiS. Przedstawiła swoje wyliczenia. Jej zdaniem udział w podatku PIT ostatnio spadł, ale rosą dochody z CIT.

- To jest nieprawda. Sami wiecie, jak wiele inwestycji w Gdańsku jest dofinansowywanych z budżetu państwa. Mówimy na przykład o ulicy Budowlanych, Kartuskiej czy Nowej Kielnieńskiej – mówiła Elżbieta Strzelczyk (PiS). - Mówicie, że teraz jest źle. Czyli lepiej było tak, żeby tylko dawać do dużych miast typu Gdańsk, Warszawa, Poznań, Kraków.

- Kiedyś byliśmy miastem, które się rozwijało, które miało pieniądze na inwestycje. Dzisiaj to wszystko zabrano i jeszcze bardziej idzie to w tym kierunku. Proszę zobaczyć, że my jesteśmy teraz krajem, gdzie się daje coś uznaniowo. Będziesz grzeczny, to dostaniesz – mówił radny Bogdan Oleszek (WdG).

Pomoc dla repatriantów

W porządku obrad sesji jest też uchwała dotycząca wysokości i trybu przyznania jednorazowej pomocy finansowej na zagospodarowanie dla rodzin repatrianckich z Kazachstanu, zaproszonych na pobyt stały do Gdańska (druk 1393). Tu należy się spodziewać, że rada poprze te uchwałę bez względu na polityczne podziały. Nasi rozmówcy uznali, że program przyjęcia repatriantów i wspierania ich na starcie jest dobry i powinien być kontynuowany.

Pomoc dla gminy Michałowo

Nie należy się natomiast spodziewać jednomyślności w sprawie udzielenia przez Gdańsk wsparcia finansowego dla gminy Michałowo. Chodzi przeznaczenie 100 tys. zł na zakup minibusa. Ma on pomóc w niesieniu pomocy humanitarnej uchodźcom, którzy przekraczają polsko-białoruską granicę (druk 1364).

- Pojazd będzie mógł zapewniać pierwszą, bieżącą pomoc tym ludziom, którzy są wielokrotnie ofiarami, w swoich krajach, ofiarami reżimu Łukaszenki, który ich mamił łatwą dostępnością do Europy Zachodniej. No i też niestety są ofiarą wprowadzonych tutaj przepisów, gdzie realizowane są nielegalne pushbacki. Wielokrotnie przekraczają granicę, tułają się po lasach i taka bieżąca pomoc humanitarna czy to medyczna, czy żywieniowa jest potrzebna – powiedziała Kamila Błaszczyk (KO).

- Z jakiej racji oni przechodzą przez granicę zieloną, albo przez na przykład płot, który mamy obecnie, przecież gdyby wjeżdżali przez przejścia graniczne do Polski, to by mogli przechodzić normalną procedurę uchodźczą - wyjaśniała Elżbieta Strzelczyk (PiS) dlaczego będzie głosować przeciw. - To są głównie młodzi mężczyźni, którzy chcą po prostu znaleźć się w Europie Zachodniej i żyć na koszt podatnika zachodnioeuropejskiego.

- Pokazujemy w ten sposób, że jesteśmy miastem, gdzie rodziła się Solidarność, że jesteśmy solidarni. Myśmy byli solidarni wtedy, jak uchwaliliśmy również pieniądze dla gminy, która podczas wichury tutaj w województwie poniosła największe straty, gdzie było tragedii. Wtedy też Gdańsk chwil podjął taką uchwałę - mówił Bogdan Oleszek (WdG).

Transmisja z sesji Rady Miasta Gdańska 29 września na portalu gdansk.pl od godz. 9.00. Zapraszamy!

Zobacz cały program: