Dzisiaj sesja RMG, główny temat sporny: zieleń miejska. Co o tym mówią radni?

W czwartek, 25 maja odbędzie się 62. w tej kadencji sesja Rady Miasta Gdańska. W porządku obrad są aż trzy różne propozycje dokumentów dotyczących rozwoju i ochrony zieleni w mieście. W programie "Wszystkie Strony Miasta" zapytaliśmy przedstawicieli klubów radnych, jak zagłosują i czy możliwy jest w tej sprawie jakiś wspólny, kompromisowy projekt. Zobacz, co odpowiedzieli Kamila Błaszczyk z Koalicji Obywatelskiej, Elżbieta Strzelczyk z Prawa i Sprawiedliwości oraz Bogdan Oleszek z klubu Wszystko dla Gdańska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
studio wirtualne, na fotelach na tle grafiki wnętrza sali obrad siedzą dwaj mężczyźni i dwie kobiety
"Wszystkie Strony Miasta". Jeden z głównych tematów dotyczy ochrony zieleni w mieście
fot. gdansk.pl

Zieleń w mieście. Czy łączy ponad podziałami?

W porządku obrad 62. sesji rady Miasta Gdańska znalazły się dwie rezolucje skierowane do prezydent Gdańska w sprawie rozwoju i ochrony miejskiej zieleni. Są to:

  • rezolucja w sprawie realizacji nowych zadrzewień i ochrony istniejących drzew w Gdańsku autorstwa klubu radnych Koalicji Obywatelskiej
  • rezolucja w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni autorstwa klubu PiS

Poza tym omawiany ma być też obywatelski projekt uchwały Stowarzyszenia „Zadrzewiamy Gdańsk”

W południowych dzielnicach Gdańska powstanie Park Południowy

Ten ostatni dokument, jako uchwała, ma w założeniu największą moc, ale jak zauważyła Kamila Błaszczyk, wiceprzewodnicząca klubu KO, są w nim błędy formalno-prawne, co nie daje szans na jego realizację. Dlatego jej klub podjął dokładnie ten sam temat w formie rezolucji.

- My postulaty w uchwale obywatelskiej oczywiście popieramy i dlatego powstała nasza rezolucja - powiedziała Kamila Błaszczyk (KO). - Przypomnijmy, że rezolucja to nie jest uchwała, tylko to jest jedynie skierowanie wniosku do prezydent miasta, takie nadanie kierunku polityce miasta.

Również klub PiS przygotował własną rezolucję, która dotyczy konkretnie ochrony zieleni w Parku Oliwskim. Klub PiS deklaruje, że może głosować za przyjęciem każdego z dokumentów, choć nie jest to jeszcze przesądzone.

- Jeszcze do końca nie wiem, dlatego, że nie za bardzo rozumiem, co się dzieje jeżeli chodzi o tę rezolucje. To, co było pierwotnie, w tej chwili zaczyna się zmieniać. Mianowicie Koalicja Obywatelska złożyła poprawkę do naszej rezolucji, która ma dotyczyć zamiast Parku Oliwskiego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - wyjaśniła radna Elżbieta Strzelczyk (PiS).

- Był taki pomysł, żeby też złożyć rezolucję, ale zrezygnowaliśmy, bo to już wyglądałoby trochę komicznie. Tyle tych projektów – dodał radny Bogdan Oleszek.(WdG) - To jest ważny temat i dobrze, że wszystkie kluby i każdy, kto się tym interesuje wypracowały taki dokument, który będzie ponad podziałami, który będzie rzeczywiście dla miasta użyteczny i merytoryczny.

fotomontaż, trzy dokumenty
Trzy różne dokumenty dotyczące zieleni: dwie rezolucje klubowe i projekt uchwały obywatelskiej
fot. gdansk.pl

W poparcie projektu obywatelskiego „Zadrzewiamy Gdańsk” zaangażowała się natomiast szefowa klubu WdG Beata Dunajewska. Radny Bogdan Oleszek dodał, że trzeba stworzyć grupę złożoną z radnych i przedstawicieli innych środowisk w celu wypracowania wspólnego projektu. Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kryszewski, jak zaznaczył Bogdan Oleszek, przygotował już wstępny dokument do dyskusji. Tu goście programu mówili wspólnym językiem.

- Myślę, że jest na to szansa, bo już przed sesją wszystkie kluby spotykały się z wnioskodawcami uchwały obywatelskiej i właściwie wszyscy byliśmy jednomyślni. Prace nad tą strategią dotyczącą zieleni muszą jak najszybciej powstać. Jest plan, żeby do końca roku zostało to zrealizowane przy współpracy z panią prezydent - powiedziała Kamila Błaszczyk.

Porządek 62. sesji RMG (127.51 KB, docx)

Organizacja gdańskich jarmarków dla MTG

Radni podczas sesji powierzą też do końca tej dekady Międzynarodowym Targom Gdańskim organizację dwóch największych miejskich jarmarków: Jarmarku św. Dominika i Jarmarku Bożonarodzeniowego. W tej kwestii goście w studiu byli zgodni.

- Jest ta jakość jarmarków i żeby to kontynuować, żeby móc się dalej rozwijać, żeby MTG mogło inwestować dalej w te dwa projekty i inne, to myślę, że ta formuła jarmarków na kolejne siedem lat warto, żeby została im przedłużona - mówiła Kamila Błaszczyk (KO).

- Robią to od dawna. Robią to coraz lepiej. Opinie, które zbieramy również świadczą o tym, że mieszkańcy są zadowoleni – dodał Bogdan Oleszek (WdG).

Radna PiS przypomniała przy okazji dobrą inicjatywę MTG Park and Ride, kiedy to latem można było za 12 zł pozostawić samochód na parkingu MTG i skorzystać z dowozu. Dzięki temu centrum miasta było odciążone.

- Też taki sam pomysł trzeba zastosować na przykład przy dowozie na plażę - proponowała Elżbieta Strzelczyk (PiS). - Nie trzeba przejeżdżać przez centrum, nie trzeba się tłuc w korkach. Można łatwo dojechać, zostawić samochód i potem elegancko być dowiezionym na jarmarki albo na plażę.

Pył w Nowym Porcie – nadzwyczajna sesja i Czarny Protest

Radni klubu Wszystko dla Gdańska złożyli wniosek o sesję nadzwyczajną z powodu uciążliwego pylenia, które unosi się znad hałd węgla w porcie.

Nowy Port. Prezydent Gdańska pisze do premiera Morawieckiego, bo przez pył węglowy trudno oddychać

- Wniosek został dzisiaj złożony. Wymaga jeszcze uzupełnienia podpisów. Mam nadzieję, że radni się podpiszą, bo tu trzeba w jakiś sposób znaleźć rozwiązanie, nie robiąc oczywiście żadnej awantury. Mieszkańcom Nowego Portu, tym, którzy mieszkają w pobliżu portu, żyje się trudno i pewnie też czekają na taką pomoc – powiedział Bogdan Oleszek (WdG).

- Myślę, że ta sesja chyba w tej chwili nie jest potrzebna, dlatego, że mamy sytuację praktycznie już wyprostowaną. Port podejmuje mnóstwo działań, które mają ułatwić życie, rzeczywiście w tej chwili niełatwe dla mieszkańców, szczególnie Nowego Portu – wyjaśniała Elżbieta Strzelczyk (PiS). - Port Północny wiadomo, że też jest cały zawalony. Stamtąd już pociągi wyjeżdżają i stamtąd tak naprawdę pył nie wydostaje się.

- Nie do końca – polemizowała Kamila Błaszczyk (KO). - Cały czas mieszkańcy zgłaszają problemy. Te niby zaradcze środki są wprowadzane, ale na razie mieszkańcy nie widzą efektów.

Radna KO zaapelował do mieszkańców o udział w najbliższy piątek o godzinie 18.30 w demonstracji w Nowym Porcie.

- Zachęcam mieszkańców do uczestnictwa w tym zgromadzeniu publicznym, żeby wywrzeć presję na zarząd portu - powiedziała radna.

Obejrzyj cały program:

TV

Wręczenie kluczy do mieszkań przy ulicy Piotrkowskiej