• Start
  • Wiadomości
  • Wszystkie Strony Miasta. Radni: - Sesja absolutoryjna to najważniejsza sesja w roku!

Wszystkie Strony Miasta. Radni: - Sesja absolutoryjna to najważniejsza sesja w roku!

- To najważniejsza sesja w roku – mówią zgodnie radni koalicyjnych klubów Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska i zapowiadają głosowanie „za” udzieleniem prezydent Gdańska absolutorium za 2021 rok. Na czwartek, 30 czerwca zaplanowana jest 52. sesja Rady Miasta Gdańska. Przedstawiciele klubów radnych byli gośćmi programu „Wszystko dla Gdańska”, który emitowaliśmy na portalu gdansk.pl.
( Publikacja: 29.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Goście programu Wszystkie Strony Miasta : Bogdan Oleszek (WdG) i Kamila Błaszczyk (KO)
Goście programu "Wszystkie Strony Miasta": Bogdan Oleszek (WdG) i Kamila Błaszczyk (KO)
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Sesja absolutoryjna - najważniejsza w roku

Najbliższa 52. sesja Rady Miasta Gdańska, którą zaplanowano na czwartek 30 czerwca to tzw. sesja absolutoryjna. Odbywa się na niej głosowanie w sprawie wotum zaufania dla prezydenta Miasta i w sprawie udzielenia absolutorium za 2021 rok. Podczas tej sesji prezentowany jest też raport o stanie miasta i odbywa się debata z udziałem mieszkańców. O tym, czego możemy się spodziewać podczas obrad rozmawialiśmy z Kamilą Błaszczyk, wiceprzewodniczącą klubu radnych Koalicji Obywatelskie i Bogdanem Oleszkiem, radnym klubu Wszystko dla Gdańska. Spodziewają się oni, że sesja ta będzie gorąca i długa.

Bohaterowie Mariupola uczczeni w Gdańsku. 1 lipca oficjalne otwarcie skweru ich imienia 

- Jestem spokojna o wynik tego absolutorium, bo tak jak moje koleżanki i koledzy z klubu, uważam, że ten rok został, mimo trudnych warunków, dobrze przepracowany. Więc będziemy głosować za udzieleniem absolutorium. Warto też podkreślić, że za ubiegły rok nasze miasto dostało dwie nagrody w rankingach ogólnopolskich, jako jedno z najlepiej zarządzanych – mówiła Kamila Błaszczyk.

Z informacji płynących z opozycyjnego klubu PiS można się domyślić, że będzie on głosował przeciw. Głosowania poprzedzą dyskusje. Zapowiada się, że obrady będę długie i przebiegać będą w gorącej atmosferze. W sesji absolutoryjnej uczestniczą też mieszkańcy miasta

- Od paru lat jest taka tendencja, żeby mieszkańcy brali udział. Dobrze, jeśli to są merytoryczne wypowiedzi, gorzej jak tylko są to wypowiedzi, które mają udowodnić, że jest źle, że wszystko jest nie tak, że "wszystko źle robicie" – mówił Bogdan Oleszek - Trzeba wziąć pod uwagę, bardzo trudny okres, w którym się odbywa sesja. Brak pomocy państwa. Trzeba to jasno powiedzieć, musimy sobie radzić własnymi siłami, jak możemy.

Wjazd na Główne Miasto w Gdańsku

Na początku czerwca opinię publiczną wzburzył nocny rajd kierowcy po Długi Targu i ul. Stągiewnej. Teraz, na sesji radni Koalicji Obywatelskiej kierują pod głosowanie specjalną rezolucję w sprawie bezpieczeństwa na Głównym Mieście

- Naszym zdaniem należy przyspieszyć prace, które pozwolą wprowadzić na przykład automatyczne słupki, które będą mogły być spuszczane w momencie, kiedy będą miały przyjechać służby lub inne uprawnione pojazdy, a na co dzień będą fizycznie uniemożliwiały wjazd – wyjaśniła Kamila Błaszczyk.

- Powiedzmy sobie szczerze tam muszą dojeżdżać karetki, czy straż pożarna, czy policja – mówił z kolei Bogdan Oleszek. - Czy to mają być słupki, czy nie? Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie i trudno mi się wypowiadać. Wolałbym to zostawić ludziom, którzy są fachowcami od bezpieczeństwa.

Wakacyjna organizacja ruchu w Śródmieściu

Nowe targowisko w Gdańsku

Bardzo ciekawie zapowiada się też uchwała w sprawie nowego targowiska w Gdańsku, gdzie rolnicy będą mogli bezpośrednio sprzedawać swoje plony. To efekt ustawy sejmowej, która wprowadza taką możliwość. O szczegółach przedsięwzięcia mówił w programie „Wszystkie Strony Miasta” radny Bogdan Oleszek.

- Nie wiemy, jaka skala będzie tego, ilu rolników przyjedzie. Na początek jest to ulica Gościnna na Oruni. Z tego względu na to, że tam jest w miarę blisko. Jest dojazd. Blisko mają rolnicy, którzy są w pobliżu – mówił Bogdan Oleszek. - Miasto daje takie miejsce. W piątki i w soboty to się będzie odbywało.

- Będziemy się bacznie przyglądać, z dużą życzliwością i być może, jak będzie się cieszyć to dużym powodzeniem, trzeba będzie pomyśleć o innych punktach w mieście - dodała Kamila Błaszczyk.

Porządek 52. sesji RMG (124.2 KB)

Obrady 52. sesji Rady Miasta Gdańska będzie można śledzić na bieżąco. Bezpośrednia transmisja rozpocznie się w czwartek, 30 czerwca o godz. 9.00. Zapraszamy.

Zobacz cały program: