• Start
  • Wiadomości
  • Poszukujesz pracy w swojej okolicy? Teraz jest serwis jobmapa.pl

Poszukujesz pracy w swojej okolicy? Teraz jest serwis jobmapa.pl

W jaki sposób korzystać z nowego narzędzia do poszukiwania pracy i jakie daje ono możliwości? To główny temat rozmowy w studiu gdansk.pl przy okazji oficjalnego uruchomieniu serwisu jobmapa.pl. Pozwala on na znalezienie ofert pracy w swojej okolicy. W programie „Wszystkie Strony Miasta” naszymi gośćmi byli - dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy Roland Budnik i doradca klienta Gdańskiego Urzędu Pracy Łukasz Iwaszkiewicz.
25.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezentacja strony jobmapa.pl w Gdańskim Urzędzie Pracy. Nz. (od lewej) dyrektor GUP Roland Budnik, Piotr Borawski zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Łukasz Iwaszkiewicz, doradca klienta w GUP i radni miejscy Bogdan Oleszek i Jan Perucki.
Prezentacja strony jobmapa.pl w Gdańskim Urzędzie Pracy. Nz. (od lewej) dyrektor GUP Roland Budnik, Piotr Borawski zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Łukasz Iwaszkiewicz, doradca klienta w GUP i radni miejscy Bogdan Oleszek i Jan Perucki.
fot. Paweł Marcinko/KFP

Jobmapa.pl - serwis do poszukiwania pracy

Strona internetowa jobmapa.pl to nowy projekt stworzony w Gdańskim Urzędzie Pracy po to, by ułatwić osobom poszukującym pracy znalezienie właściwej oferty na rynku lokalnym. Narzędzie to może też pomóc osobom z innych części kraju, które chciałyby pracować w naszym mieście. To pionierski w skali kraju projekt.

- Projekt był przez kilka miesięcy testowany w naszym urzędzie, ale doszliśmy do wniosku, że nadszedł już czas, żeby udostępnić go wszystkim zainteresowanym mieszkańcom Trójmiasta, a nawet całej Polski. Chodzi o narzędzie, które nazywamy jobmapą, która ma na celu ułatwienie poszukiwania pracy lokalnie – wyjaśnił dyrektor GUP Roland Budnik.


I rzeczywiście zrobiliśmy w studiu mały test nowej strony. Pan Łukasz Iwaszkiewicz zaprezentował, jak korzystać z serwisu. Wystarczy w wyszukiwarce wybrać zawód i dodać rejon miasta, a w wynikach wyszukiwania pojawią się wyniki. Użytkownik zobaczy zaznaczone punkty na mapie, po kliknięciu w które wyświetli u się treść oferty pracy i kontakt do pracodawcy. Dodatkowe funkcjonalności, jak na przykład sprawdzenie średniej płacy krajowej dla danego stanowiska, pozwolą porównać ze sobą oferty. Wszystko jest proste i intuicyjne niczym wybieranie noclegu w serwisie turystycznym.

Prezentacja działania serwisu jobmapa.pl w programie Wszystkie Strony Miasta
Prezentacja działania serwisu jobmapa.pl w programie "Wszystkie Strony Miasta"
fot. Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

Szukaj pracy lokalnie na serwisie jobmapa.pl

Osoby poszukujące pracy mogą wybrać miejsce pracy, kierując się na przykład odległością od miejsca zamieszkania. W serwisie jobmapa.pl mają do dyspozycji szeroką gamę aktualnych propozycji z różnych źródeł.

- Oferty pracy są aktualizowane codziennie. Jeżeli chodzi o liczbę bezwzględną to na obecną chwilę jest to około 900 ofert pracy. Natomiast rynek pracy w trójmieście i całym kraju jest sezonowy, więc w pewnych okresach roku, na przykład latem czy wiosną tych ofert jest więcej. Z naszych obserwacji wynika, że średnio w lipcu jest to 1100 – 1200 fert dziennie - powiedział Łukasz Iwaszkiewicz.

Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu: - Z punktu widzenia naszego miasta jest to także kolejne wskazanie jednej z bardzo istosnych strategicznie spraw, czyli miasta krótkich odległości, miasta 15-minutowego. Zwłaszcza po okresie pandemii jest to szczególnie istotne dla pracowników, żeby miejsce pracy i ich aktywności było blisko miejsca zamieszkania. Tego typu narzędzie, odpowiada na ich potrzebył. 
Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu: - Z punktu widzenia naszego miasta jest to także kolejne wskazanie jednej z bardzo istotnych strategicznie spraw, czyli miasta krótkich odległości, miasta 15-minutowego. Zwłaszcza po okresie pandemii jest to szczególnie istotne dla pracowników, żeby miejsce pracy i ich aktywności było blisko miejsca zamieszkania.
fot. Paweł Marcinko/KFP

Jobmapa.pl również w innych miastach

- Będziemy chcieli zaproponować to naszym sąsiadom w najbliższym czasie. Na razie obejmuje to Miasto Gdańsk i powiat gdański, bo to jest teren naszego działania. Bardzo nam zależy, żeby to rozbudować również o Gdyni, Sopot i sąsiadujące z nami powiaty, tak, żeby mieszkańcy mogli poruszać się swobodnie po całym tutaj terenie – dodał dyrektor Roland Budnik.

Rynek pracy w Gdańsku w czasie wojny i inflacji

Sytuacja ekonomiczna w kraju jest obecnie trudna. Negatywnie na biznes wpłynęła najpierw pandemia Covid-19, a następnie wojna w Ukrainie. Dodatkowo w Polsce mamy, nienotowaną od lat wysoką inflację - 17,9% (październik 2022). Przy okazji rozmowy o serwisie jobmapa.pl zapytaliśmy dyrektora Gdańskiego Urzędu Pracy o sytuacje na rynku pracy w naszym mieście.

- Stopa bezrobocia w Gdańsku cały czas maleje. W październiku zmalała w stosunku do września i wynosi obecnie 2,3%. To jest bardzo niska stopa. Być może do końca roku utrzyma się na tym poziomie, natomiast nie jestem pewien, co do pierwszego kwartału przyszłego roku i następnych. Obawiam się, że sytuacja może się troszeczkę pogorszyć. Mamy tak duży niż demograficzny, związany z tym, że bardzo dużo osób w wieku senioralnym przechodzi i będzie przechodzić na emeryturę, a nowe roczniki ich nie zastępują. Nawet cudzoziemcy, obywatele Ukrainy, ale nie tylko, którzy przyjechali do Gdańska i w ogóle do Polski, nie wypełnili jeszcze tej luki – powiedział dyrektor Roland Budnik.

Zobacz cały program:

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów