Wspólna inauguracja roku akademickiego gdańskich uczelni

Barwna parada ul. Długą, odegranie pieśni Gaudeamus igitur na carillonie, odczytanie i podpisanie Gdańskiego Manifestu Nauki oraz wykład inspiracyjny dotyczący zmian klimatycznych – już w sobotę 1 października odbędzie się pierwsze w historii Gdańska święto pt. „Niech żyje nauka!”, w którym udział wezmą władze i studenci kilkunastu gdańskich szkół wyższych. Uroczyste posiedzenie w ECS Senatów oraz Rad Wydziałów będziemy transmitować na portalu gdansk.pl w sobotę o godz. 13.30.
28.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grafika przedstawiająca zdjęcia studentów trzech różnych uczelni na tle charakterystycznych budynków, obok logo o treści Uczelnie Fahrenheita
Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU) został powołany na wspólny wniosek rektorów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego
Biuro Prasowe Uczelnie Fahrenheita

Wspólne rozpoczęcie roku akademickiego w Gdańsku

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia „Niech żyje nauka!” jest Związek Uczelni Fahrenheita, który wspólnie tworzą Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański, a współorganizatorem jest Miasto Gdańsk.

W paradzie, która o godz. 12.00 zainauguruje wydarzenie udział wezmą przedstawiciele kilkunastu gdańskich uczelni. Gdańszczanki i gdańszczanie będą mogli zobaczyć naukowców w uroczystych togach, przywdziewanych wyłącznie na ważne uroczystości. Gośćmi będą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska oraz Wiesław Byczkowski, wicemarszałek Województwa Pomorskiego. Przemarszowi ul. Długą towarzyszyć będzie grupa akrobatyczna i muzycy, a z gdańskiego ratusza popłyną dźwięki carillonu.

Po raz ósmy ruszył program “Nowe technologie dla dziewczyn”. Rozdano 25 stypendiów 

- Pragniemy pokazać, że Gdańsk jest silnym ośrodkiem akademickim i miastem nauki. Chcemy, aby ten dzień był radosną manifestacją jedności środowiska akademickiego, dlatego do wzięcia udziału w obchodach zaprosiliśmy wszystkie gdańskie szkoły wyższe – mówi prof. dr hab. Marcin Gruchała, przewodniczący Związku Uczelni Fahrenheita, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w paradzie nie tylko swoich studentów i pracowników, ale też absolwentów i wszystkich mieszkańców regionu, którzy chcieliby wspólnie z nimi podkreślić akademickość Gdańska.

- Gdańsk to morze możliwości i jedno z najlepszych miejsc do życia w Polsce we wszystkich renomowanych rankingach. Absolwenci różnych kierunków studiów, oferowanych przez gdańskie uczelnie, mają możliwość podjęcia satysfakcjonującej pracy w uznanych, międzynarodowych koncernach, a także mogą rozwinąć skrzydła zakładając własną działalność - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Lokalna gospodarka oparta na wiedzy to przyszłość, stąd bardzo mnie cieszy, że nasze miasto uchodzi za niezmiennie popularne wśród studentów i to nie tylko z Polski, ale i całego świata. Gdańsk to przy tym świetne miejsce nie tylko do studiowania, ale też spędzania czasu wolnego, co dla młodych ludzi jest równie ważne. Dlatego cieszmy się z nadchodzącego nowego roku akademickiego!

Inauguracja roku akademickiego - wykład inspiracyjny dla naukowców

Drugą częścią obchodów będzie uroczyste posiedzenie Senatów oraz Rad Wydziałów gdańskich uczelni w Europejskim Centrum Solidarności. Rozpocznie je krótki koncert chórów Uczelni Fahrenheita, które wspólnie odśpiewają hymn Gaudeamus igitur. Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie wykład prof. Szymona Malinowskiego pt. „Kryzys klimatyczny, kryzys planetarny”.

Tysiące absolwentów - wśród nich także aktor. Zespół Szkół Energetycznych ma już 60 lat 

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w Europejskim Centrum Solidarności, tę część obchodów będziemy transmitować w portalu www.gdansk.pl.

Tego samego dnia, wieczorem, odbędą się też oficjalne otrzęsiny studentów Uczelni Fahrenheita w Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej Kwadratowa.

Czym jest Związek Uczelni Fahrenheita?

Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU) został powołany jesienią 2020 r.  przez trzy uczelnie: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański. Związek powstał, aby budować czołową pozycję Gdańska jako ośrodka akademickiego w Polsce i za granicą.

Najważniejszym zadaniem Związku jest jak najlepsze wykorzystanie zasobów i potencjału trzech uczelni, które go tworzą. Jego działania koncentrują się na opracowaniu rozwiązań wspierających wspólne badania naukowe i prace rozwojowe, a także rekomendacji dotyczących konsolidacji lub powoływania nowych, międzyuczelnianych szkół doktorskich.

Jednym ze strategicznych zadań Związku jest prowadzenie wspólnej polityki promocyjnej i rankingowej, zwłaszcza na arenie międzynarodowej, a także wyrażanie opinii i reprezentowanie wspólnych interesów wobec administracji państwowej, samorządowej oraz inicjatyw ustawodawczych. Związek ma także wzmocnić działalność wydawniczą PG, UG i GUMed.

Szczegółowy program inauguracji - 1 października

11:15-11:50 – przybycie przedstawicieli gdańskich uczelni (na Targ Węglowy obok Katowni)  i ustawianie uczestników zgodnie ze strukturą parady
12:00 – rozpoczęcie parady pod Złotą Bramą (od strony Katowni)
12:00-12:20 – wspólne uroczyste przejście pod Ratusz Głównego Miasta
12:20-12:45 – odczytanie Gdańskiego Manifestu Nauki w językach polskim i angielskim
12:45-13:30 – przejazd/przejście do Europejskiego Centrum Solidarności (każda uczelnia we własnym zakresie)
13:30-14:30 – TRANSMISJA NA GDANSK.PL - uroczyste posiedzenie Senatów oraz Rad Wydziałów gdańskich uczelni; wykład inspiracyjny prof. Szymona Malinowskiego – Kryzys klimatyczny, kryzys planetarny; podpisanie Manifestu przez rektorów uczelni
20:00 – otrzęsiny studentów Uczelni Fahrenheita w Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej Kwadratowa

Utrudnienia w ruchu 1 października

W związku z organizacją wydarzenia Niech żyje nauka, w sobotę, 1 października br. mogą wystąpić utrudnienia w ruchu na ulicy Długiej oraz na Targu Węglowym na odcinku Katownia-Złota Brama.

Więcej informacji na stronie Uczelnie Fahrenheita.

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór