• Start
  • Wiadomości
  • Wrzeszcz i Zaspa oczami Kosycarzów - ojca i syna. Przyjdź na spotkanie z autorem albumu

Wrzeszcz i Zaspa oczami Kosycarzów - ojca i syna. Przyjdź na spotkanie z autorem albumu

„Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Wrzeszcza i Zaspy” to najnowszy album fotografii poświęcony dwóm dzielnicom Gdańska. Premiera odbędzie się w sobotę 3 grudnia 2016 r. Z tej okazji w najbliższym czasie w Gdańsku planowane są aż trzy spotkania z autorem książki, znanym trójmiejskim fotografem Maciejem Kosycarzem.
02.12.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jedno ze zdjęć wykonanych w latach 60., które trafiło do albumu Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Wrzeszcza i Zaspy cz. II

Prawie 300 zdjęć dokumentujących powojenną historię dzielnic Gdańska, wykonanych przez ojca i syna Zbigniewa i Macieja Kosycarza, trafiło do albumu „Zdjęcia z powojennej historii Wrzeszcza i Zaspy cz. II” - najnowszej, dwunastej części cenionej i lubianej przez czytelników serii „Fot. Kosycarz. Niezwykłe Zwykłe Zdjęcia”.

Drugi album w całości poświęcony tym dwóm dzielnicom naszego miasta zawiera nie tylko unikalne zdjęcia archiwalne, ale także obszerne opisy, które w każdym mieszkańcu Gdańska obudzą wspomnienia.

Wybory Miss Wybrzeża w klubie Romantica, w lutym 1993 roku

Na zdjęciach zobaczymy m.in. Wrzeszcz z lotu ptaka w latach 60., popularne lokale - takie jak Pod Kominkiem i Morenka, Festiwal Muzyki Nastolatków na stadionie Lechii Gdańsk i inne tematy.

- To we Wrzeszczu od „zawsze” toczyło się życie handlowo-rozrywkowe Gdańska, tutaj lądowały samoloty, na lotnisku gdzie teraz jest dzielnica Zaspa. Wiele, w ciągu dziesięcioleci się zmieniło. Przez lata wokół dawnego pasa startowego wyrosły nowe domy, szkoły, sklepy, place zabaw - opisuje Maciej Kosycarz, autor albumu.

Dzieci bawiące się na podwórku przy ulicy Pilotów na Zaspie. 1977 rok

Album prezentuje życie codzienne gdańszczan, ale i komunikację miejską, modę, sport i inne wydarzenia. Bohaterami fotografii są zarówno nieznani, przypadkowi ludzie, jak i ci rozpoznawalni, ale także sklepy, miejsca rozrywki i domy, których już nie ma.

- Niejedno zdjęcie zadziwi i przypomni coś, co zatarł czas. Bo taka jest właśnie magia fotografii - mówi Maciej Kosycarz.

Wieża kontroli lotów, główny hangar. Gdańsk Zaspa

Premiera „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Wrzeszcza i Zaspy cz. II” odbędzie się w Centrum Handlowym Manhatttan (Gdańsk, al. Grunwaldzkiej 82). Spotkanie z autorem, podczas którego będzie można kupić album w promocyjnej cenie, odbędzie się dwukrotnie: w sobotę 3 grudnia, w godz. 12-17, i w niedzielę 4 grudnia, również w godz. 12-17.

Kolejna okazja, by spotkać się z Maciejem Kosycarzem i zaopatrzyć się w wyjątkowe wydawnictwo odbędzie się w środę 7 grudnia w Empiku w Galerii Bałtyckiej (al. Grunwaldzka 141). Początek o godz. 16.

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska