Wozownia będzie jak nowa. Ruszył kolejny remont w Centrum Hewelianum

To będzie całkowita modernizacja starego XIX-wiecznego budynku. W tym tygodniu ekipy budowlane rozpoczęły prace. Odnowiona wozownia pełnić będzie funkcję kulturalno - turystyczną. Znajdzie się tu miejsce nie tylko na sale konferencyjne, ale też na restaurację.

Wozownia będzie jak nowa. Ruszył kolejny remont w Centrum Hewelianum
A
A
data publikacji: 24 marca 2017 r.

Dach kryty papą, czerwona cegła. Każdy, kto wybierał się na spacer na Górę Gradową musiał po drodze mijać stary budynek dawnej wozowni. Mieściły się tu mieszkania komunalne. Obiekt został jednak przejęty przez Centrum Hewelianum i teraz przechodzi gruntowną modernizację. - Właśnie ruszyły prace remontowe, chcemy je zakończyć jesienią 2018 r. - mówi Przemysław Guzow, dyrektor Centrum Hewelianum.

Budynek dawnej wozowni jest niezwykle cenny pod względem architektonicznym, stanowi bowiem przykład konstrukcji szkieletowej, czyli jednej z najbardziej atrakcyjnych form budownictwa, między innymi ze względu na widoczne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz elementy konstrukcyjne. Jest to jedyny tego typu obiekt na terenie Centrum Hewelianum. Zakres prac to nie tylko kompleksowa przebudowa wnętrza i rewaloryzacja elewacji wraz z odtworzeniem 5 par wrót, ale też odtworzenie mostku łączącego budynek z fortyfikacjami na Wysokim Czole Kurkowym.

Koszt kapitalnego remontu dawnej wozowni to 10 mln
Koszt kapitalnego remontu dawnej wozowni to 10 mln
fot. Centrum Hewelianum

Całkowity koszt realizacji projektu to ponad 10 mln zł. Nosi on nazwę „Rewaloryzacja i adaptacja Wozowni Artyleryjskiej wraz z otoczeniem, na potrzeby Centrum Hewelianum w Gdańsku”. Dofinansowanie uzyskał w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Odnowiony budynek będzie proekologiczny. Wykorzystywać ma pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne oraz zbiorniki na wodę deszczową.

Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora