• Start
  • Wiadomości
  • Województwo pomorskie versus poseł Kacper Płażyński. Jest pozew

Województwo pomorskie versus poseł Kacper Płażyński. Jest pozew

Województwo pomorskie zdecydowało się pozwać posła Kacpra Płażyńskiego, który zarzucił województwu pomorskiemu prorosyjskość oraz zainteresowanie "krwawymi rublami", zamiast losami Ukrainy i Ukraińców. Władze województwa uznając te opinie za nieprawdziwe i naruszające dobra osobiste województwa, domagają się publicznych przeprosin oraz zasądzenia kwoty 10 000 zł na cel społeczny.
17.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
collage  - dwa portrety polityków - mężczyźni w garniturach i pod krawatem
Zdaniem marszałka Mieczysława Struka poseł Kacper Płażyński naruszył dobra osobiste województwa pomorskiego
fot. Dominik Paszliński / Jerzy Pinkas / gdansk.pl

Chodzi o wypowiedź Kacpra Płażyńskiego podczas zorganizowanej przez niego w dniu 9 lutego 2023 r. konferencji prasowej przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego województwa pomorskiego. W trakcie swojej wypowiedzi Płażyński stwierdził, że władze pomorskie sprawiły, iż województwo pomorskie przez ostatnie lata było najbardziej prorosyjskim województwem w Polsce i jest bardzo negatywnym przykładem tego, jak niewiele interesowały je losy Ukrainy, a jak bardzo interesowały je krwawe ruble. Jednocześnie nazwał marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka rusofilem.

Publiczne głoszenie tez, jakoby władze województwa pomorskiego sprawiły, że województwo pomorskie przez ostatnie lata było najbardziej prorosyjskim województwem w Polsce oraz nie interesowały się losem Ukrainy, a zamiast tego interesowały się „krwawymi rublami”, jest niesprawiedliwe i nieprawdziwe, stanowi działanie bezprawne oraz narusza dobra osobiste województwa.

W dniu 1 marca 2023 r. wysłano pismo, w którym wezwano posła Kacpra Płażyńskiego do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych poprzez złożenie oświadczenia dotyczącego przeprosin. Jednak do dnia dzisiejszego poseł Kacper Płażyński nie uczynił zadość temu żądaniu.

Czego domaga się marszałek

Wobec tego złożony został pozew przeciwko Kacprowi Płażyńskiemu w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Województwo pomorskie domaga się publicznych przeprosin oraz zasądzenia kwoty 10 000 zł na cel społeczny na rzecz organizacji pozarządowej, która od 2014 r. opiekowała się rannymi żołnierzami ukraińskimi oraz ich rodzinami. Powyższe przeprosiny polegać miałyby na publikacji w „Dzienniku Bałtyckim” oraz na profilach pozwanego w portalach społecznościowych Facebook i Twitter oświadczenia o następującej treści:

„Ja, Kacper Płażyński, w wyniku przegranego procesu sądowego oświadczam, że moje wypowiedzi jakoby Województwo Pomorskie nie interesowało się losami Ukrainy, ale interesowało się krwawymi rublami oraz że Województwo Pomorskie przez ostatnie lata było najbardziej prorosyjskim województwem w Polsce były nieprawdziwe oraz bezpodstawne i w sposób niesprawiedliwy przedstawiały działania władz Samorządu Województwa Pomorskiego, co spowodowało naruszenie przeze mnie dóbr osobistych Województwa Pomorskiego.”

Ten pozew nie jest pierwszy

Jednocześnie pozew o ochronę swoich dóbr osobistych złożył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy przypadek, w którym marszałek Mieczysław Struk zmuszony jest dochodzić ochrony swoich dóbr osobistych w związku z wypowiedziami insynuującymi jego prorosyjskie działania. Wyrokiem z dnia 7 marca 2023 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku nakazał pozwanym Radiu Gdańsk oraz dziennikarzowi Krzysztofowi Świątkowi przeproszenie marszałka Mieczysława Struka za wypowiedzi naruszające jego dobra osobiste.

oprac. AU

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024