• Start
  • Wiadomości
  • Wizyta ambasadora USA w Gdańsku. “Gdańszczanie i Polacy są bohaterami udzielając pomocy uchodźcom z Ukrainy”

Wizyta ambasadora USA w Gdańsku. “Gdańszczanie i Polacy są bohaterami udzielając pomocy uchodźcom z Ukrainy”

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski złożył we wtorek, 9 sierpnia 2022 r., oficjalną wizytę w Gdańsku. Dyplomata zwiedził wystawę Europejskiego Centrum Solidarności oraz złożył kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej. Mówiąc o wsparciu udzielanym uchodźcom z Ukrainy amerykański gość oświadczył, że Polacy i gdańszczanie są w tym względzie prawdziwymi bohaterami. 
( Publikacja: 09.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ambasador USA znalazł też chwilkę czasu na pamiątkowe zdjęcie z Gdańska
Ambasador USA znalazł też chwilkę czasu na pamiątkowe zdjęcie z Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA za prezydentury Jimmy’ego Cartera (1977-1981)
 
Swój pobyt w Gdańsku ambasador USA rozpoczął od zwiedzenia wystawy stałej ECS. 

Co napisał na czerwonej kartce ambasador?

Po ekspozycji amerykańskiego gościa oprowadzali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, dyrektor ECS Basil Kerski oraz jego zastępczyni Magdalena Mistat
 
Podczas godzinnego zwiedzania wystawy Mark Brzezinski stanął m.in. przed wielkim napisem “Solidarności”. Słynne logo, autorstwa Jerzego Janiszewskiego, składa się z białych i czerwonych karteczek.
 
Na jednej z czerwonych karteczek dyplomata napisał w języku polskim: “Za waszą wolność i naszą”, nawiązując do przesłania, które towarzyszyło Tadeuszowi Kościuszce, bohaterowi polskiej i amerykańskiej historii.  
 
Ambasador USA czytał też z dużym zainteresowaniem słowa zostawione na karteczkach przez innych zwiedzających wystawę ECS. “Wolność: kocham i rozumiem” - przeczytał na głos po polsku jeden z wpisów. - To jest świetne - skomentował już w języku angielskim.  
 
- To dla mnie wielki zaszczyt być tutaj. Mój tata i mama kochali Gdańsk i uwielbiali tu przyjeżdżać - oświadczył Mark Brzezinski. 

Ambasador USA przed tablicami strajkowymi

Ambasador USA był m.in. pod wielkim wrażeniem oryginalnych, drewnianych tablic z 21 postulatami historycznego strajku w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej. 
 
- To zdumiewające, jak siła i energia tak niewielu ludzi zmieniła tak naprawdę świat - powiedział Mark Brzezinski.
 
“Za waszą wolność i naszą” - takie słowa napisał na czerwonej kartce Mark Brzezinski
“Za waszą wolność i naszą” - takie słowa napisał na czerwonej kartce Mark Brzezinski
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Na wystawie stałej ECS ambasadorowi USA pokazano kilka miejsc, w których można było znaleźć ślady odnoszące się do działalności jego ojca. I tak np. w części ekspozycji poświęconej wydawnictwom podziemnym, wśród wielu okładek książek, znalazł się tytuł “Jedność czy konflikty” autorstwa Zbigniewa Brzezińskiego.

Oddanie hołdu pocztowcom Poczty Polskiej

W towarzystwie Aleksandry Dulkiewicz ambasador USA złożył też kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej
 
- To, co jest bardzo ważne - pan ambasador to wielokrotnie podkreślał - jego bliska relacja z ojcem Zbigniewem Brzezińskim, który był także honorowym obywatelem miasta Gdańska - powiedziała przed monumentem na krótkiej konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz. 
 
Podkreśliła, że to strona amerykańska zabiegała o to, aby uczcić bohaterstwo pracowników Poczty Polskiej 1 września 1939 r. 
 
- I uczcić cywilne ofiary II wojny światowej. Bo dzisiaj wzajemnie potrzebujemy siebie - Amerykanie Polaków, a Polacy Amerykanów - dla wzajemnego zapewnienia bezpieczeństwa w Europie. I tak musimy także pamiętać o cywilnych ofiarach rosyjskiej napaści w Ukrainie - zaznaczyła.

Spotkaj się w Gdańsku z kulturą USA. American Corner zyskał nowe oblicze

- W czasie naszego spotkania rozmawialiśmy także o tym, jak bardzo Amerykanie doceniają nasze polskie starania - ale przede wszystkim konkretnych obywatelek i obywateli, organizacji pozarządowych i samorządów starania - dotyczące wsparcia uchodźców wojennych z Ukrainy - dodała prezydent Gdańska. 
 
Ambasador USA złożył kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej - galeria zdjęć

Pierwsza oficjalna wizyta, ale nie ostatnia

Przypomniała, że jest to jej drugie spotkanie z Markiem Brzezinskim. Pierwsze miało miejsce w kwietniu w Warszawie. - Dzisiaj pierwsza oficjalna wizyta w Gdańsku, ale na pewno nie ostatnia, bo rzeczywiście wiele nasze miasto łączy ze Stanami Zjednoczonymi - dodała. 
 
W prezencie od Aleksandry Dulkiewicz ambasador USA otrzymał zdjęcie z 2013 r. z pobytu jego matki w Gdańsku i wystawy jej prac w Gdańskiej Galerii Miejskiej przy ulicy Szerokiej. Rzeźbiarka Emilie Benes-Brzezinski zmarła 22 lipca 2022 r. 

Zbigniew Brzeziński (1928-2017)

- Dziękuję ślicznie za zaproszenie. To nie jest mój pierwszy raz w Gdańsku, ale to jest dla dla mnie ogromny zaszczyt być tu dzisiaj - powiedział w pierwszych słowach po polsku, podczas spotkania z dziennikarzami, Mark Brzezinski.

 
Słowa podziękowania za pomoc Ukraińcom
Amerykański dyplomata wyraził wdzięczność za pomoc, jaka udzielana jest w Polsce obywatelom Ukrainy. 
 
- Aleksandro, w imieniu Stanów Zjednoczonych, w imieniu prezydenta Joe Bidena, dziękuję Polakom i gdańszczanom. Polacy i mieszkańcy Gdańska są bohaterami. Są bohaterami w tym momencie, w tym, co robią dla ukraińskich uchodźców - oświadczył. 
 
Galeria zdjęć: Odwiedziny Marka Brzezinskiego w ECS

 
Poinformował też, że w trakcie pobytu w Gdańsku spotkał się z przedstawicielami ponad 25 firm amerykańskich działających w mieście. 
 
- 600 pracowników, którzy pracują w amerykańskiej ambasadzie, i ja osobiście, wspierają amerykańskie firmy w budowaniu mostów z Gdańskiem i Polską - zapewnił Mark Brzezinski. 

Dlaczego żołnierze amerykańscy powinni zwiedzić ECS?

Dodał, że będzie też rekomendował, aby żołnierze amerykańscy stacjonujący w Polsce odwiedzali ECS w Gdańsku. 
 
- Żeby obejrzeli to, co ja tam zobaczyłem. To miejsce mówi o demokracji, przestrzeganiu prawa i prawach człowieka. Tym była Solidarność i taka też jest dziś rola amerykańskich żołnierzy w Polsce - podkreślił dyplomata. 
 
Poza oficjalnym protokołem i programem spotkania Mark Brzezinski i Aleksandra Dulkiewicz wybrali się też m.in. na lody do jednej z gdańskich lodziarni.