Spotkaj się w Gdańsku z kulturą USA. American Corner zyskał nowe oblicze

American Corner - przestrzeń wymiany inspiracji i miejsce, gdzie można poznać amerykańską kulturę - powróciła na kulturalną mapę Gdańska. Siedziba filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszcząca się na Targu Rakowy 5/6 przeszła gruntowny remont i zachwyca teraz nowoczesnym designem. Z okazji ponownego otwarcia przygotowano na weekend dla mieszkańców wiele atrakcji.
( 06.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczyste otwarcie American Corner Gdańsk przy Targu Rakowym odbyło się w piątek, 6 maja. Świętowanie inauguracji po remoncie potrwa dwa dni
Uroczyste otwarcie American Corner Gdańsk przy Targu Rakowym odbyło się w piątek, 6 maja. Świętowanie inauguracji po remoncie potrwa dwa dni
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Luljeta Lleshanaku nominowana do 7. Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności”

Remont filii trwał niemal 9 miesięcy. Oficjalne otwarcie w nowej odsłonie odbyło się w piątek, 6 maja, na dwa dni przed Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek.

- Bardzo się cieszę, że American Corner wraca w takiej pięknej odsłonie. Jest to miejsce, które na pewno zbliży wiele osób, umożliwi kontakt, międzykulturową wymianę i czerpanie z amerykańskiego dziedzictwa, które jest dla nas bardzo inspirujące. Myślę, że to dobre miejsce dla takiej instytucji, która znajduje się blisko przestrzeni chętnie uczęszczanej przez mieszkańców Gdańska. Program działalności American Corner jest bardzo ciekawy. Mam nadzieję, że wyjdzie stąd wiele inspiracji, które będziemy mogli realizować także w innych miejscach - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Podczas oficjalnego otwarcia biblioteki po remoncie obecni byli m.in. zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior i dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Jarosław Zalesiński
Podczas oficjalnego otwarcia biblioteki po remoncie obecni byli m.in. zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior i dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Jarosław Zalesiński
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jak wspominał podczas otwarcia Jarosław Zalesiński, Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, American Corner powstał dzięki inspiracji Barbary Frydrych, obecnie dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury, która przed laty zwróciła uwagę, że w Gdańsku brakuje przestrzeni spotkań ludzi młodych, gdzie mogliby wymieniać się poglądami, dyskutować przy kawie o ważnych dla siebie tematach. American Corner jest właśnie taką przestrzenią.

- To miejsce bardzo symboliczne. Należę do pokolenia, dla którego Ameryka była nieosiągalnym mitem. Pamiętam jednak magazyn „Ameryka”, który był pięknie ilustrowany zdjęciami. W tym bardzo trudnym czasie, kiedy przyszłość jest nieprzewidywalna, kiedy świat dzieli się na nowe strefy wpływów, mam pewną refleksję. Rosja, która zmienia się w zbrodnicze państwo niemal nigdy nie chwaliła się swoimi krajobrazami. Swoimi krajobrazami za to zawsze chwaliła się Ameryka. Zarówno piękną przyrodą, jak i techniką, organizacją społeczną, kulturą, literaturą i filmem. Jesteśmy po tej samej stronie i czujemy się w szczególny sposób z Ameryką związani. Nasz zespół wartości, idei, pomysł na organizację życia społecznego jest podobny. I bardzo się cieszę, że American Corner przeszedł metamorfozę, wrócił w nowej odsłonie i będzie miejscem wymiany doświadczeń i poznawania amerykańskiej kultury w każdej postaci - mówił Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

- Od prawie 15 lat American Corner jest miejscem, gdzie można poznać i doświadczyć amerykańskiej kultury, spotkać się, omówić kwestie społeczne wziąć udział w warsztatach i wykładach. To się nie zmienia, zmieniła się za to przestrzeń, która po remoncie jest piękna. Cieszymy się na kolejne lata partnerstwa i współpracy - mówiła Elizabeth Blumenthal przedstawicielka Ambasady i Konsulatu USA w Polsce.

Jako prezent od władz miasta i województwa wyremontowana filia otrzymała zdjęcia autorstwa Zbigniewa i Macieja Kosycarzy przedstawiające wizyty prezydentów USA w Gdańsku. Fotografie zwisły w galerii przy wejściu do American Corner.

siwy mężczyzna z burzą włosów gestykuluje, dookoła inni ludzie
Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, nie ukrywał, że cieszy się z powodu nowego rozdziału w historii American Corner w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Odkryj Amerykę w Gdańsku - weekend otwarcia

W ten weekend otwarcia na odwiedzających American Corner czekają wydarzenia i atrakcje.

W piątek 6 maja o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z Piotrem Sommerem - poetą, tłumaczem, eseistą, redaktorem naczelnym miesięcznika „Literatura na Świecie”. O przekładach Sommera z poezji amerykańskiej rozmawiać będzie gdańska pisarka i poetka, Barbara Piórkowska.

Z kolei sobota 7 maja będzie dniem wypełnionym różnorodnymi spotkaniami i atrakcjami związanymi z USA.

Od 10.00 przez cały dzień na odwiedzających czekać będzie wystawa „150 lat Parku Narodowego Yellowstone”, gry planszowe z motywem amerykańskim do korzystania na miejscu oraz kawa i herbata z cornerowego ekspresu.

Między 12.00 a 14.00 odbędzie się spotkanie z zawodnikami futbolu amerykańskiego Białe Lwy Gdańsk. To wydarzenie dla małych i dużych, podczas którego zawodnicy opowiedzą o tym pasjonującym sporcie oraz przeprowadzą krótki pokaz dla wszystkich zainteresowanych. Będzie również możliwość zrobienia zdjęcia z zawodnikami.

O godzinie 16.00 Jakub Ćwiek - pisarz i podróżnik opowie o swoich pasjonujących przygodach podczas wypraw do USA, a o 17.30 będzie można wziąć udział w quizie z nagrodami na temat kultury i historii Stanów Zjednoczonych.

O 18.00 odbędzie się spotkanie z Dariuszem Rosiakiem, ikoną polskiego dziennikarstwa i reportażu, gospodarzem podcastu „Raport o stanie świata”.

Nie zabraknie również atrakcji kulinarnych. Billy’s American Restaurants - Forum Gdańsk zaprasza do siebie wszystkich spragnionych amerykańskich smaków. W restauracji (Targ Sienny 7) przez cały dzień czekać będzie zniżka 10% oraz darmowy napój na hasło „American Corner”.

Miejsce stanowi połączenie biblioteki z bogatym księgozbiorem, mediateki i centrum kulturalnoedukacyjnego
Miejsce stanowi połączenie biblioteki z bogatym księgozbiorem, mediateki i centrum kulturalno-edukacyjnego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

American Corner to miejsce wyjątkowe

American Corner jest placówką, której organizatorami są Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku i Ambasada USA w Warszawie. Stanowi połączenie mediateki i centrum kulturalno-edukacyjnego, którego celem jest propagowanie literatury Stanów Zjednoczonych a także poznania i zrozumienia kultury amerykańskiej.

Biblioteka oferuje przede wszystkim obszerny księgozbiór w języku angielskim, ale także filmy, audiobooki, gry planszowe i czasopisma, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Placówka została wyposażona w drukarkę 3D, czytniki e-booków oraz ekran LED, udostępnione do użytkowania przez odwiedzających.

Zobacz galerię z otwarcia American Corner po remoncie: