• Start
  • Wiadomości
  • "Witaj Majowa Jutrzenko" Przemarsz przedszkolaków i uczniów

"Witaj Majowa Jutrzenko" Przemarsz przedszkolaków i uczniów, by uczcić konstytucję 3 maja

W środę, 24 kwietnia, dzieci i nauczyciele z gdańskich szkół przeszli ulicami Oliwy w dorocznym marszu "Witaj Majowa Jutrzenko" dla uczczenia Konstytucji 3 Maja. W marszu udział wzięło łącznie kilkaset osób, których na jego finiszu przywitała m.in. zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior.
24.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę młodych ludzi, najprawdopodobniej uczestniczących w jakimś publicznym wydarzeniu lub paradzie. Trzymają oni flagi Polski i jeden z nich ma dużą piankową rękę z polskim godłem. Osoba w oranżowej kurtce ma także na sobie szalik w barwach narodowych i czapkę, co sugeruje, że może to być wydarzenie sportowe lub kibicowanie. Wyglądają na radosnych i pełnych entuzjazmu.
W pochodzie uczestniczyło kilkaset osób z gdańskich szkół
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Przemarsz ulicami Oliwy

Tegoroczny marsz rozpoczął się w samo południe w parku za halą Olivia. Przedszkolaki i uczniowie w towarzystwie nauczycieli maszerowali ulicami Bażyńskiego, Wita Stwosza i Wąsowicza. 

Uczestnicy pochodu mieli z sobą biało-czerwone atrybuty: flagi Polski, transparenty, kotyliony, wianki, czapki itp., transparenty z logo i nazwą szkoły.

Cel: integracja i świadomość

Przystanek końcowy marszu był przy Szkole Podstawowej nr 35 przy ul. Wąsowicza 30. Na szkolnym boisku były przemówienia, m.in. zastępczyni prezydent Gdańska Moniki Chabior, wspólnie odśpiewano hymn państwowy i pieśń „Witaj Majowa Jutrzenko” oraz taniec. 

Celem wydarzenia była integracja oraz uświadomienie najmłodszym mieszkańcom znaczenia takich wartości jak: wolność, patriotyzm, ojczyzna, niepodległość i demokracja przy okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PRZEMARSZU

 

TV

Inscenizacja na Górze Gradowej. Jak przed trzema wiekami odparto atak Rosjan