• Start
  • Wiadomości
  • Wigilia i święta Bożego Narodzenia. Jak działają instytucje kultury i jakie atrakcje przygotowały?

Wigilia i święta Bożego Narodzenia. Jak działają instytucje kultury i jakie atrakcje przygotowały?

Większość instytucji kultury w Wigilię oraz pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia są nieczynne. Nie wypożyczymy w te dni książek w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni i nie odwiedzimy Europejskiego Centrum Solidarności. Ale na odwiedzających 26 grudnia czekają oddziały Muzeum Gdańska, a na www.gdansk.pl zapraszamy do odsłuchania koncertów kolęd. Coś dla dużych i małych przygotowała też Opera Bałtycka.
( Publikacja: 24.12.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Opera Bałtycka w Gdańsku zaprasza na świąteczny spektakl „Pomposo i Elf” online
Opera Bałtycka w Gdańsku zaprasza na świąteczny spektakl „Pomposo i Elf” online
mat. Opery Bałtyckiej

 

Od piątku do niedzieli, 24-26 grudnia, nieczynne są wszystkie filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, oddziały Muzeum Narodowego w Gdańsku i Gdańskiej Galerii Miejskiej, obie siedziby Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Europejskie Centrum Solidarności, Hevelianum oraz klub Żak. Ale to nie znaczy, że nic specjalnego w Gdańsku w te właśnie dni nas nie czeka.

 

PIERWSZY DZIEŃ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

 

W sobotę, 25 grudnia, zapraszamy na muzyczne wrażenia na www.gdansk.pl. Po godzinie 16:00 przypomnimy ubiegłoroczny koncert „Kolędowanie z Cappellą”.

Występują: Cappella Gedanensis wraz z Agnieszką Tomaszewską (sopran) pod batutą Rafała Kłoczko, który odpowiada także za aranżacje utworów, które usłyszymy. W programie najpiękniejsze i najbardziej znane kolędy: „Adeste Fideles”, „Anioł pasterzom mówił”, „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Mędrcy świata, monarchowie”, „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Kołysanka Jezusowa”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy śliczna panna”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Zaśnij Jezuniu”, „Bóg się rodzi”.

 

DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

 

W niedzielę, 26 grudnia, na www.gdansk.pl przypominamy ubiegłoroczny koncert „Dyrektorskie kolędy”. Koncert w wykonaniu gdańskich artystów i zarazem... dyrektorów instytucji kultury: Romana Peruckiego - dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (organy) i Marka Więcławka - dyrektora Cappelli Gedanensis (tenor).

W programie znów znalazły się najpopularniejsze polskie kolędy, które będzie można usłyszeć jednak w innym wykonaniu. W wykonaniu dyrektorskiego duetu zabrzmią m.in. „O gwiazdo Betlejemska”, „Gdy śliczna Panna”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Jezus malusieńki”, „Ach ubogi żłobie”, „Lulajże Jezuniu”, które przeplatane są utworami organowymi o tematyce świąteczno-bożonarodzeniowej. Początek także o godzinie 16:00.

O godzinie 18:00 warto odwiedzić klub Parlament (ul. Świętego Ducha 2) - 26 grudnia odbędą tu się koncerty w ramach corocznego festiwalu Metropolia Jest Okey. Wystąpią: Rushed Hope, M3TROPOLiS, Eurazja, 2021 XMAS SPECIAL TOMEK LIPIŃSKI z ostatnim składem BRYGADY KRYZYS i Stamir. Bilety: 5 zł (do nabycia przy wejściu przed koncertem). Do klubu wstęp mają jedynie osoby które okażą ważny Unijny Certyfikat Covid-19 lub podpiszą oświadczenie przy wejściu.

O godzinie 18:00 na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże (ul. Teatralna 2) zobaczymy zaś „Awanturę w Chioggi” Carla Goldoniego w reżyserii Pawła Aignera, który zapewnił nam wiele śmiechu i emocji za sprawą „Wesołych kumoszek z Windsoru”.

Akcja tej zwariowanej komedii dzieje się Chioggi, małym portowym miasteczku, na którego ulicach właśnie rozsiadły się kumoszki. Tkają koronki, czekają na mężów, kochanków i narzeczonych, intrygują i... plotkują. W efekcie rozpętują apokaliptyczną kłótnię. Jak to w komediach bywa, wszystko kończy się rzecz jasna szczęśliwie. Ale zanim to nastąpi czeka nas pełna rozmachu tytułowa awantura.

W spektaklu występują: Maciej Konopiński - Padron Toni Koszyk Zwany Ptasznikiem (Antonio), Katarzyna Kaźmierczak - Madonna Pasqua Patelnia, Agata Bykowska - Lucietta Trzepaczka, Jakub Nosiadek - Beppe Samochwał (Giuseppe), Michał Jaros - Padron Fortunato Głowacz, Małgorzata Oracz - Madonna Libera Flądra, Katarzyna Michalska - Orsetta Kluska (Orsolina), Urszula Kobiela - Checca Twarożnica (Francesca), Grzegorz Otrębski - Titta-Nane Dorsz (Giambattista), Marzena Nieczuja Urbańska - Sorella Vicenza, Adam Turczyk - Toffolo Pantofel Gamajda (Cristoforo), Grzegorz Gzyl - Isidoro Świszczypała, Marcin Miodek - Il Comandador, Canocchia, Menola.

Bilety: 60-80 zł.

 

Tego dnia czynne są również oddziały Muzeum Gdańska - wszystkie, z wyjątkiem Muzeum Nauki Gdańskiej i działających sezonowo placówek: Westerplatte - Wartownia nr 1, Twierdza Wisłoujście i Kuźnia Wodna. Pozostałe oddziały są otwarte w godzinach: Muzeum Bursztynu 10:00 - 19:00, Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, Dwór Artusa, Dom Uphagena i Muzeum Poczty Polskiej 10.00 - 16.00.

 

W ŚWIĘTA I... PO ŚWIĘTACH

 

Przez cały okres świąteczny i dłużej najmłodsi wraz z rodzinami mogą skorzystać z atrakcji online przygotowanej przez Operę Bałtycką w Gdańsku - „Świąteczne przygody Pomposo i Wielkiego Dura”. Bohaterowie wyruszą na poszukiwanie Mikołaja, po drodze niestety zapominając o tym co najważniejsze..., ale wszystko dobrze się skończy. Premiera 23 grudnia o godzinie 12:00 - kod do transmisji online w cenie 10 zł umożliwi oglądanie spektaklu aż do 31 grudnia. Link do zakupu biletu i transmisji TUTAJ.

Świąteczne dni to naturalnie idealna okazja, by odwiedzić przestrzeń przed Oliwskim Ratuszem Kultury, by zobaczyć tradycyjną - choć wykonaną z nieoczywistego surowca - Oliwską Szopkę z piasku.

To jedyna taka w Polsce bożonarodzeniowa szopka wykonana z 90. ton tego surowca. Podobnie jak w ubiegłym roku, kilkumetrową instalację według projektu Ewy Topolan wykonali artyści, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Bartosz Chylewski i Natalia Frankowska-Chylewska. Prace nad budową rozpoczęły się w pierwszych dniach grudnia i zajęły kilkanaście dni. Szopka prezentowana jest do czwartku, 6 stycznia, 2022 roku, kiedy obchodzone jest Święto Trzech Króli.