Wiesław Gruszkowski (1920-2018)

Prof. Wiesław Gruszkowski - architekt i urbanista, współautor powojennej odbudowy Gdańska. Był m.in. także twórcą fotografii, dokumentujących zniszczenia miasta z tamtego okresu, które opublikowano w albumie wydanym w 2012 roku.
( 28.10.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Wiesław Gruszkowski podczas Gali Splendor Gedanensis
Prof. Wiesław Gruszkowski podczas Gali Splendor Gedanensis
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Prof. Wiesław Gruszkowski pochodził ze Lwowa. Urodził się 15 lutego 1920 r. Tam przed II wojną światową rozpoczął studia architektoniczne, które ukończył na Politechnice Gdańskiej. Był następnie wieloletnim pracownikiem naukowym tej uczelni, pełniąc m.in. funkcję dziekana Wydziału Architektury.

Uważany jest za jednego ze współautorów powojennej odbudowy Gdańska. Pracował m.in. w Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa Miastoprojekt, był kierownikiem Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Gdańsku. W latach 1955–1958 był głównym architektem województwa gdańskiego.

Miał na swoim koncie wiele publikacji naukowych, dotyczących gospodarki przestrzennej. Był laureatem Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" za rok 2012. Uhonorowano go za album "Ruiny. Fotografie Wiesława Gruszkowskiego".

Prof. Gruszkowski zmarł 7 września 2018 roku.