• Start
  • Wiadomości
  • Wiersze Czesława Miłosza czytają aktorzy Teatru Wybrzeże

Wiersze Czesława Miłosza czytają aktorzy Teatru Wybrzeże

W sobotę, 22 czerwca, w kościele św. Mikołaja w Gdańsku wiersze Czesława Miłosza przeczytają aktorzy Teatru Wybrzeże: Małgorzata Brajner oraz Jerzy Kiszkis. Na skrzypcach zagra Adam Trzebiatowski, przy akompaniamencie Natalii Zaleskiej. Wydarzenie jest częścią gdańskich obchodów Roku Miłosza.
20.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy starszego mężczyznę, który trzyma mikrofon i uczestniczy w dyskusji. Mężczyzna nosi okulary i elegancki garnitur, a w tle widać rozmyte sylwetki innych osób
Aktor Jerzy Kiszkis jest Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska. W sobotę odczyta wiersze noblisty, Czesława Miłosza
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Gdańscy seniorzy wiersze piszą. Właśnie wydano pierwszy album z ich utworami

Rok 2024 jest Rokiem Czesława Miłosza (obok Witolda Gombrowicza, Wincentego Witosa oraz Władysława Zamoyskiego) – tak ustanowił Senat Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji 20. rocznicy śmierci poety i jednego z najważniejszych twórców literatury światowej XX wieku.

Noblista, który bywał w Gdańsku

Żyjący w latach 1911–2004 mistrz poezji, ale i prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata, oraz, co istotne w świetle jego twórczości - świadek najważniejszych wydarzeń politycznych w Polsce i Europie – do 1940 roku przebywał w Wilnie, gdzie studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego (polonistykę, a następnie prawo). Tu też zadebiutował - w 1930 roku, na łamach uniwersyteckiego pisma „Alma Mater Vilnensis”. Należał ponadto do wileńskiej grupy poetów „Żagary”, a także pracował w Polskim Radiu Wilno. 

Do Warszawy przybył po czerwcu 1940 roku - uczestniczył w podziemnym życiu literackim, jeszcze w tym samym roku, pod pseudonimem Jan Syruć, opublikował tom zatytułowany po prostu „Wiersze”. Po wojnie podjął pracę w dyplomacji komunistycznego rządu Polski w Stanach Zjednoczonych i Paryżu jako attaché kulturalny. W 1951 roku wystąpił o azyl polityczny we Francji. Mieszkał w Maisons-Laffitte, siedzibie „Kultury” Jerzego Giedroycia, z którą przez wiele lat współpracował. To właśnie Instytut Literacki Giedroycia wydał większość dzieł Miłosza, a Jerzy Giedroyć przedstawił jego kandydaturę do Nagrody Nobla. 

W PRL Miłosz był uznawany za zdrajcę i renegata, został potępiony przez Związek Literatów Polskich. Do 1980 roku istniał na niego zapis cenzorski, zakazujący wymieniania jego nazwiska. Książki Miłosza były więc drukowane w podziemiu i przemycane z zagranicy. 

W 1980 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, a rok później po raz pierwszy przyjechał do kraju. Zaczęto oficjalnie wydawać jego utwory. Na stałe poeta przeprowadził się do Polski w 1993 roku, osiadł w Krakowie, gdzie dziś znajduje się jego grób - w Krypcie Zasłużonych na Skałce. Nie wszyscy być może wiedzą, że parokrotnie bywał także w Gdańsku – zarówno służbowo, jak i prywatnie (m.in. w czerwcu 1981 roku spotkał się ze stoczniowcami).

Na zdjęciu widzimy kobietę przemawiającą do mikrofonu na zewnątrz, trzymającą w rękach kartki, z których czyta. Kobieta ma na sobie jasną bluzkę, a w tle widać fragmenty budynków oraz roślinność.
Małgorzata Brajner od 1998 roku jest aktorką Teatru Wybrzeże. Na zdjęciu podczas Narodowego Czytania 2022: Adam Mickiewicz „Ballady i Romanse”
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Aktorzy uczczą pamięć wielkiego poety

Oprócz wielu tomów poezji Czesław Miłosz wydał kilkanaście zbiorów esejów, m.in. „Ziemię Ulro”, „Ogród nauk”, „Widzenia nad zatoką San Francisco” czy „Rodzinną Europę”. Oprócz Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - otrzymał Order Orła Białego. Rok 2024 mu poświęcony to kolejny dowód uznania wybitnego poety. W ramach tego „patronatu” w całej Polsce odbywają się wydarzenia mu poświęcone. W naszym mieście jedną z takich okazji będzie wieczór poetycki zatytułowany „Miłosz w Gdańsku”, który odbędzie się w sobotę, 22 czerwca, o godzinie 20:00, w kościele św. Mikołaja w Gdańsku (ul. Świętojańska 72).

Wiersze Czesława Miłosza przeczytają aktorzy Teatru Wybrzeże: Małgorzata Brajner oraz Jerzy Kiszkis. Na skrzypcach zagra młody talent - Adam Trzebiatowski, przy akompaniamencie pianistki Natalii Zaleskiej – laureatki międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów i festiwali muzycznych.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wieczór poezji „Miłosz w Gdańsku” dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

“W słowie są piękno i siła" - tłumy na promocji książki o Jerzym Kiszkisie i Halinie Winiarskiej

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim