• Start
  • Wiadomości
  • Więcej zieleni w mieście, 30 parków i skwerów - obiecał wyborcom Jarosław Wałęsa

Więcej zieleni w mieście, 30 parków i skwerów - obiecał wyborcom Jarosław Wałęsa

Na spotkaniu z wyborcami, w piątek, 14 września, kandydat na stanowisko prezydenta Miasta Gdańska z ramienia PO - Jarosław Wałęsa, poruszył problem zieleni w mieście. Zapowiedział m.in. budowę 30 małych parków i skwerów w dzielnicach.
( Publikacja: 14.09.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jarosław Wałęsa, na spotkaniu z wyborcami w piątek, skupił się na problemie zieleni w mieście
Jarosław Wałęsa, na spotkaniu z wyborcami w piątek, skupił się na problemie zieleni w mieście
Maciej Kosycarz/KFP

 

Na konferencji prasowej, którą zaaranżowano w Parku Świętopełka przy ul. Szerokiej, Jarosław Wałęsa mówił o zieleni w mieście.

Stwierdził, że to bardzo ważny temat, ponieważ kształtuje jakość i komfort naszego życia. Kandydat na prezenta miasta zauważył też, że stan trawników i jakość nasadzanych drzew nurtują gdańszczan - ten temat jest poruszany na każdym spotkaniu z mieszkańcami dzielnic Gdańska. W opinii Wałęsy: - Stan zarządzania terenami zielonymi w Gdańsku jest niewystarczający.  

Jarosław Wałęsa ma plan, jak temu zaradzić:

- Chciałbym w nowej kadencji wprowadzić program utworzenia 30 nowych, małych parków i skwerów - zapowiedział kandydat. - Takich miejsc brakuje, a o te które są, nie dba się wystarczająco. Najważniejsze, żeby robić to wspólnie z mieszkańcami. Będziemy więc te decyzje podejmować razem z radami dzielnic i mieszkańcami, ale już teraz można powiedzieć, że takie zapotrzebowanie jest szczególnie widoczne w dzielnicach południowych. To nie będą duże inwestycje, zamkną się w budżecie pomiędzy 150 a 200 tys złotych. To jest pomysł na tworzenie przestrzeni, które relatywnie małym kosztem będą podnosiły jakość życia – podkreślał Jarosław Wałęsa.

 


O zieleni, nie tylko jako elemencie krajobrazu miejskiego, ale też infrastruktury ekologicznej mówiła też Anna Golędzinowska - kandydatka na radną z Koalicji Obywatelskiej:

- Wzorem takich aglomeracji europejskich jak Londyn czy Berlin zapowiadamy stworzenie kompleksowej, zielonej strategii miasta, uwzględniającej przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych.  

Jednym z rozwiązań miałyby być nasadzenia dorosłych drzew w pasie drogowym, szczególnie przy nowych inwestycjach.   

O pomysłach w tej kwestii mówił też Paweł Mrozek, aktywista Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej zapowiedział chęć zwiększenia o 50 proc. wydatków na utrzymanie zieleni w mieście i powstanie nowego stanowiska w ramach ZDIZ - dzielnicowego opiekuna zieleni.

Spotkanie i propozycje podsumował Piotr Borawski, szef klubu radnych PO w Gdańsku, dodając kolejny pomysł - zaproponował powstanie Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Miałaby to być wydzielona część z Budżetu Obywatelskiego przeznaczona na opiekę nad istniejącymi terenami zielonymi, ale też na powstanie nowych - odtwarzanie i stwarzanie zielonych terenów w Gdańsku.