• Start
  • Wiadomości
  • Weronika Markiewicz zdobyła cztery medale w ratownictwie wodnym

Weronika Markiewicz zdobyła cztery medale w ratownictwie wodnym. Najlepsza w kraju w kategorii junior młodszy

W Warszawie w dniach 28-29 maja odbywały się 55. Letnie Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym. Około 200 osób rywalizowało w czterech kategoriach wiekowych: młodzik (12-13 lat), junior młodszy (14-15 lat), junior (16-17 lat) i open (powyżej 18 lat). Aż cztery medale, w tym trzy złote zdobyła 14-letnia Weronika Markiewicz z Gdańska.
01.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
14-letnia Weronika Markiewicz była gwiazdą mistrzostw Polski w ratownictwie wodnym
14-letnia Weronika Markiewicz była gwiazdą mistrzostw Polski w ratownictwie wodnym
fot. Katarzyna Bekier

Szóstka z Gdańska

Rywalizacja odbywała się na pływalni olimpijskiej Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Na starcie stanęło 19 drużyn z całej Polski, ratownicy mierzyli się się w 6 konkurencjach indywidualnych i 5 zespołowych. 

Miasto Gdańsk w ramach Gdańskiej Sekcji Ratownictwa Sportowego Gdańskiego Ratownictwa Wodnego, reprezentowało pięć zawodniczek: Anna Giers w kategorii młodzik, Weronika Markiewicz i Julia Zwara w kategorii junior młodszy oraz Kinga Chacińska i Maja Klofczyńska w kategorii junior oraz Adrian Tomczyk w kategorii junior młodszy.

Weronika Markiewicz najlepsza w Polsce

Wielkim sukcesem zakończyły się starty 14-letniej Weroniki Markiewicz. Młoda gdańszczanka zakończyła zawody z trzema złotymi medalami mistrzostw Polski w ratownictwie wodnym. Ponadto pobiła rekord Polski w konkurencji 100 m ratowanie kombinowane, otrzymując jednocześnie brązowy medal w kategorii open, czyli trzecie miejsce wśród wszystkich kategorii wiekowych tej konkurencji.

Weronika Markiewicz dzięki tym osiągnięciom otrzymała tytuł najlepszej zawodniczki w Polsce w kategorii junior młodszy.

Ciekawostką jest, że Weronika swoją pierwszą wygraną w zawodach ratowniczych odniosła już w 2019 roku podczas Młodzieżowych Mistrzostw w Ratownictwie Wodnym, w kategorii 8-11 lat, czyli zawodów ratowniczych organizowanych przez Gdański Ośrodek Sportu.

 

Weronika Markiewicz w drodze po jeden ze złotych medali w konkurencji 100 m z przeszkodami

 

Bezpłatne projekty w Gdańsku

Wszyscy nasi reprezentanci zaczynali swoją przygodę z ratownictwem podczas bezpłatnych projektów organizowanych lub współorganizowanych przez Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu i Kąpieliska Morskie Gdańsk, takie jak Zimowa Szkoła Ratownictwa, Aktywuj się w Ratownictwie, czy Letnia Szkoła Ratownictwa.

Dla wszystkich uczestników z Gdańska udział w Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym był debiutem. Większość zawodników w swoich koronnych konkurencjach zajmowała miejsca blisko podium. 

Bezpieczeństwo nad wodą. Letnia Szkoła Ratownictwa i Mały Ratownik - zapisy

Zobaczyć ratowników w Gdańsku, 5 czerwca 

Już w niedzielę, 5 czerwca, zmagania Gdańskiej Sekcji Ratownictwa Wodnego będzie można zobaczyć podczas II rundy Pomorskiej Ligi Ratownictwa Wodnego, na pływalni Chełm przy ul. Chałubińskiego 13.

Cykl Pomorskiej Ligi Ratownictwa Wodnego rozgrywany jest w IV rundach, w czterech miastach województwa pomorskiego. W tym roku są to Reda, Gdańsk, Słupsk i Sopot.

Dzięki zmianie zasad udział mogą brać chłopcy i dziewczęta od 10 roku życia, a w szczególnych wypadkach także młodsi.

 

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024