• Start
  • Wiadomości
  • Ostatni weekend karnawału pełen spektakli i muzycznych wrażeń

Weekend w Gdańsku. "Karnawał zwierząt", Łobaszewska, Wodecki, Zaucha, Prońko

Teatr Wybrzeże, Teatr Miniatura, Opera Bałtycka, Polska Filharmonia Bałtycka, Polski Chór Kameralny, Cappella Gedanensis i Klub Żak zapraszają na weekend pełen spektakli i muzycznych wrażeń. W ostatni weekend karnawału będzie okazja, by usłyszeć kultowe przeboje Kabaretu Starszych Panów, Grażyny Łobaszewskiej, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego i Krystyny Prońko, a także, by zobaczyć najnowsze premiery.
08.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna z kontrabasem
Zbigniew Wrombel to instrumentalista, kompozytor i aranżer. Gra na kontrabasie i gitarach basowych. Od wielu lat zalicza się do czołówki muzyków jazzowych w Polsce
mat. artysty

Walentynki. Zaplanuj ciekawie czas na święto zakochanych, zanim znikną bilety

Piątek, 9 lutego

Na muzyczne ostatki zaprasza w piątek Polska Filharmonia Bałtycka na Ołowiance. Podczas Koncertu Symfonicznego wspólnie zakończymy karnawał przy najsłynniejszych polskich przebojach, m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Grażyny Łobaszewskiej czy Krystyny Prońko.

Wystąpi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Sebastiana Perłowskiego. Muzykom towarzyszyć będą śpiewacy Patrycja i Jacek Kotlarscy – ona w 2011 roku dołączyła do zespołu Maryli Rodowicz, koncertując na największych festiwalach w Polsce oraz na świecie, ma także na swoim koncie szereg solowych recitali muzyki filmowej i musicalowej na deskach największych filharmonii w Polsce; on od roku 2000 współpracuje z Teatrem Muzycznym ROMA, a jako wokalista sesyjny nagrywał m.in. z Ryszardem Rynkowskim, Krzysztofem Herdzinem, Ewą Bem, Zbigniewem Wodeckim i Ireną Santor. Ponadto wystąpią: Piotr Wrombel – fortepian, aranżacje, Zbigniew Wrombel – kontrabas, i Krzysztof Szmańda – perkusja. Koncert poprowadzi Krzysztof Dąbrowski.

Początek o godzinie 19:00. Bilety: 32 - 116,50 zł, do kupienia online na www.bilety24.pl i w kasie Filharmonii (w miarę dostępności miejsc).

Setki bobrów i spotkanie z Robertem Siwczykiem (blog „Klatki na oczach”)

Sobota, 10 lutego

Do Dworu Artusa (Długi Targ 43/44) w sobotę zaprasza Polski Chór Kameralny – na koncert „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Dla wielbicieli (i nie tylko!) Kabaretu Starszych Panów będzie to wspaniała okazja, by doświadczyć niezwykłego koncertu „Piosenka jest dobra na wszystko”, który przeniesie ich w świat unikalnych brzmień i aranżacji ulubionych utworów. Polski Chór Kameralny pod dyrekcją jednego z najwybitniejszych europejskich znawców chóralistyki, Jana Łukaszewskiego, zaprezentuje program z piosenkami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, w mistrzowskim opracowaniu Andrzeja Borzyma na chór a cappella.

Andrzej Borzym, znany ze swojego wyjątkowego podejścia do aranżacji, nadał utworom od lat stale obecnym w kanonie polskiej muzyki rozrywkowej nowy wymiar, eksplorując bogactwo dźwięków chóralnych. Dzięki temu, będzie to nie tylko koncert – a naprawdę wyjątkowe spotkanie ze wspaniałym dziedzictwem polskiej kultury przybranym w nowe, chóralne szaty.

Artyści zabiorą publiczność na herbatkę do kawiarenki Sułtan, a później zaproszą do ekskluzywnego wagonu pociągu relacji Stacyjka Zdrój–Kutno. Artyści i słuchacze oraz staruszkowie ze znudzonymi dziećmi wybiorą się wspólnie na zakupy do sklepu MHD, później na zupę. Może też będzie okazja, by wypić po kompocie?

Program: „W kawiarence Sułtan”, „Herbatka”, „Na całej połaci śnieg”, „No i jak tu nie jechać”, „Stacyjka Zdrój”, „O Kutno okrutne”, „Rodzina”, „W czasie deszczu dzieci się nudzą”, „Staruszek do wszystkiego”, „Wesołe jest życie staruszka”, „O, mamo, jaki pan śliczny”, „Ząb zupa dąb”, „Po kompocie”, „Ballada jarzynowa”, „Duchy”, „Embarras” i „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Początek koncertu o godzinie 18:00. Bilety 30 - 40 zł, do kupienia online na www.bilety24.pl, oraz na godzinę przed koncertem w Dworze Artusa (w miarę dostępności miejsc).

Igor Kwiatkowski z Paranienormalnych solo na Scenie Teatralnej NOT

scena, mężczyzna gra na gitarze i śpiewa do mikrofonu, obok kobieta przy nietypowym instrumencie, także śpiewa
W ramach Dni Muzyki Nowej w Żaku będzie można po raz pierwszy w Polscce posłuchać duetu Merope & Tom Gouband
fot. Laurent Orseau

Natomiast w klubie Żak (al. Grunwaldzka 195/197) w sobotę odbędzie się druga odsłona Dni Muzyki Nowej, a w jej ramach – dwa koncerty: grupy Lotto i litewsko-belgijsko-francuskiego składu Merope & Toma Gouband, który wystąpi w Polsce pierwszy raz.

Grupa Lotto powstała z inicjatywy gitarzysty Łukasza Rychlickiego (Kristen, Horrid), basisty Mike’a Majkowskiego (Hailu Mergia Trio, Oren Ambarchi Hubris, Blip, Roil, Strike) i perkusisty Pawła Szpury (Into the Roots Duo/Trio, Krija, Babadag, Dominik Strycharski / Orkiestra Dęta Ursus, Hera, Wovoka, Cukunft). Ci artyści od wielu lat napędzają polską scenę muzyki eksperymentalnej, o czym świadczą chociażby liczne i cenione projekty z ich udziałem. Jako Lotto debiutowali w 2014 roku płytą „Ask The Dusk” (Lado ABC), pokazując osobliwą mieszaninę z pogranicza minimalizmu, noise’u, improwizacji i motorycznej transowości. Drugi ich album „Elite Feline” (Instant Classic, 2016) okazał się przełomowy i spotkał się z bardzo dobrym odbiorem wśród słuchaczy i krytyków.

Podczas Dni Muzyki Nowej będzie można posłuchać kompozycji z dwóch najnowszy albumów:  „Axolotl” i „Summer” wydanych jesienią 2023 roku nakładem Gusstaff Records / Don’t Sit On My Vinyl!.

Duet Merope od lat jest projektem funkcjonującym w różnych konfiguracjach, jednak niezmiennie fundament stanowi Indrė Jurgelevičiūtė - litewska wokalistka grająca na tradycyjnym instrumencie kanklės oraz belgijski gitarzysta i artysta dźwiękowy Bert Cools. Znani są oni też z wielu innych nietuzinkowych projektów, chociażby takich jak Fieldtone, VVolk czy Hoera. Pod szyldem Merope współpracowali i nagrywali z francuskim flecistą Jeanem Christophe Bonnafousem, niemiecko-brazylijskim basistą Marcello Windolphem oraz hiszpańskim perkusistą Miguelem Hiroshim. Do tej pory wydali cztery płyty: „9 Days” (Wapapura, 2012), „Amaranthine” (Granvat, 2015), „Naktės” (Granvat, 2018) i „Salos” (Granvat / Stroom, 2021). Ten ostatni album powstał we współpracy z wileńskim chórem kameralnym „Jauna Muzika”. Artyści dotykają wielu kultur (np. z rejonów Afryki, Indii i przede wszystkim Litwy) pozostając w bliskiej relacji z naturą. Razem tworzą wielobarwne fale dźwiękowe, interpretując na przykład litewskie pieśni ludowe, które nasycają ambientem, rozmaitą elektroniką, uduchowionym jazzem czy improwizacją. W Gdańsku do Merope dołączy francuski perkusista, improwizator - Toma Gouband, cechujący się otwartym i poszukującym stylem gry, dla którego zestaw perkusyjny to tylko punkt wyjścia, szkielet do nieoczekiwanych transformacji brzmieniowych i połączeń.

Początek koncertów o godzinie 20:00. Bilety: normalny 80 zł, zniżkowy na Kartę do Kultury 75 zł, ulgowy 40 zł. Bilety normalne do kupienia online na tickets.klubzak.com.pl oraz w kasie, zniżkowe wyłącznie w kasie.

JACKIEWICZ - mistrz, nauczyciel, przewodnik. Wystawa na 100-lecie urodzin malarza

Sobota-niedziela, 10-11 lutego

Na Scenie Kameralnej Teatru Miniatura (al. Grunwaldzka 16) w sobotę i niedzielę można oglądać niedawną premierę - spektakl na podstawie jednej z ulubionych baśni dla dzieci: „Czerwonego Kapturka”. Popularna historia, którą jako pierwszy spisał po swojemu Charles Perrault, jest tu ukazana w konwencji dell'arte, z wykorzystaniem teatru pacynkowego, a akcja baśni przeniesiona została w przyszłość, kiedy na wyniszczonej Ziemi mieszkają ostatni ludzie i dziwne stwory narodzone ze śmieci i zanieczyszczeń.

Reżyserem spektaklu jest David Zuazola - pochodzący z Chile, a zamieszkały w Hiszpanii twórca audiowizualny, muzyk, scenograf, dramaturg i lalkarz.

- To historia, która opowiada o złu i zaufaniu – zagadnieniach, które przewijają się przez historię świata od zarania, a jednak do dzisiejszego dnia nie umiemy sobie z nimi dobrze radzić. Budujemy mury albo w ogóle nie myślimy o zapewnieniu ochrony – opowiada reżyser najnowszej premiery Teatru Miniatura, przeznaczonej dla widzów od 4. roku życia. 

Jego przedstawienia to kameralne historie w charakterystycznym wizualnym stylu, z wykorzystaniem materiałów z recyclingu. Jednocześnie wszystkie subtelnie, bez słów, komentują świat, w którym żyjemy. Za swoje teatralne dokonania Zuazola zdobył jak dotąd blisko 30 nagród na międzynarodowych festiwalach. Nad spektaklem w gdańskim Teatrze Miniatura pracował z dwójką aktorów: Magdaleną Bednarek i Dariuszem Czarnieckim, muzykiem Markiem Żurawskim oraz całym zespołem pracowni plastycznej, z którym razem tworzył lalki i wszystkie elementy scenografii.

Spektakl w ten weekend zobaczymy w sobotę i w niedzielę dwukrotnie: o godzinie 10:00 oraz o godzinie 15:00. Bilety w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia online na sklep.teatrminiatura.pl i w kasie teatru (w miarę dostępności miejsc).

Te premiery teatralne nadchodzą. Teatr Wybrzeże, Miniatura, Szekspirowski

Niedziela, 11 lutego

Koncert karnawałowy Cappelli Gedanensis odbędzie się w tę niedzielę w Kościele Zielonoświątkowym (ul. Menonitów 2a).

Co roku gdański zespół pokazuje, co oznacza prawdziwa muzyczna uczta i zabawa. Również i na lutowym koncercie nie zabraknie dzieł J. Straussa, G. Verdiego, G. Pucciniego czy P. Mascagniego. Widzowie, którzy oczekują typowo karnawałowych dzieł, mogą się spodziewać, że zabrzmią one w wykonaniu solistów: Klaudii Trzasko – sopran, Edyty Łuczkowskiej-Swat – mezzosopran, i Mykoliego Yefymenko – tenor, oraz chóru i orkiestry Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczko.

Początek koncertu o godzinie 18:00. Bilety: 70 zł, dostępne online na www.bilety24.pl i www.kupbilecik.pl, oraz na miejscu przed koncertem (w miarę dostępności miejsc).

Przezabawna „Awantura w Chioggi” w weekend na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże

młoda uśmiechnięta dziewczyna, obejmuje ją półnagi mężczyzna, leżą
„Piękna Zośka” to przepełniony emocjami spektakl nawiązujący do zabójstwa, które wstrząsnęło Polską. Nz. Karolina Kowalska i Piotr Biedroń
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Cały weekend – piątek-niedziela, 9-11 lutego

Teatr Wybrzeże od piątku do niedzieli zaprasza na Scenę Malarnia (ul. Teatralna 2) na piękny i przejmujący spektakl „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.

To oparta na faktach opowieść o chorobliwej miłości i przemocy. W roku 1927 w podkrakowskiej wsi dochodzi do zbrodni, która elektryzuje całą Polskę. Ofiarą jest chłopka, muza słynnych krakowskich malarzy, młodopolska modelka Zofia Paluchowa, znana jako Piękna Zośka. Jedyny podejrzany w tej sprawie - jej mąż Maciej, szewc i rolnik - nie przyznaje się do winy.

Rozpoczyna się proces sądowy. Każdy kolejny świadek przybliża nas coraz bardziej do miejsca zbrodni - domu Paluchów. W mrocznej chłopskiej chacie nic nie jest tym, czym się wydaje. 

- Trzeba naszkicować ją na nowo, wymierzyć dokładnie emocje, wybielić ściany, żeby dało się usiąść przy wspólnym stole, i zatkać uszy, by nie słyszeć krzyku. Wkraczamy w dramat rodzinny, który stawia pytania o przemoc zapisaną w wiejskim krajobrazie i ludowych pieśniach jak w naszym DNA - opisują twórcy.

Nowa premiera Teatru Wybrzeże. Wstrząsająca opowieść o przemocy - jak film Smarzowskiego

Występują: Justyna Bartoszewicz, Katarzyna Dałek, Karolina Kowalska, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Biedroń, Maciej Konopiński, Grzegorz Otrębski i Marek Tynda.

Spektakl zobaczymy w piątek o godzinie 19:00 oraz w sobotę i niedzielę o godzinie 16:00. Bilety od 30 zł, do kupienia online na bilety.teatrwybrzeze.pl, i w kasach teatru w Gdańsku (ul. Św. Ducha 2, wejście od Targu Węglowego) i w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 30) - w miarę dostępności miejsc.

„Spragnieni miasta” to najnowsza wystawa prof. Jacka Dominiczaka w CSW „Łaźnia” 2

Familijny musical „Akademia pana Kleksa” to z kolei propozycja weekendowa Teatru Miniatura (al. Grunwaldzka 16). To spektakl na podstawie powieści Jana Brzechwy, w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej, dla widzów od 6. roku życia. 

Widzowie zobaczą opowieść o alternatywnej edukacji, która potrafi wydobyć potencjał dzieci, nauczyć ich pewności siebie, niezależności i niestandardowego myślenia. Jednocześnie spektakl pokazuje niebezpieczeństwo programowania dzieci zgodnie z naszymi wyobrażeniami czy planami.

W spektaklu można usłyszeć popularne piosenki z filmu, które śpiewała Małgorzata Ostrowska. Nowe aranżacje utworów przygotowali trójmiejscy muzycy: Przemysław Bartoś i Marcin Gałązka, a choreografię i ruch sceniczny - Michał Cyran, związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni, w którym stworzył choreografie między innymi do amerykańskiego przeboju „Hairspray” i spektaklu „Tuwim dla dorosłych”. Za barwną scenografię odpowiada Michał Dracz, znany ze spektakli w Miniaturze mocno eksplorujących różnorodne formy lalkowe - „Fahrenheit” i „Siedmiu krasnoludków”, a adaptację powieści zrealizował Emil Płoszajski.

Spektakl zobaczymy w piątek o godzinie 10:00 i 17:00, oraz w sobotę i niedzielę o godzinie 12:00. Bilety: normalny 35 zł, ulgowy 30 zł, do kupienia online na sklep.teatrminiatura.pl i w kasie teatru (w miarę dostępności miejsc). 

Projekt DOM. Koncert z udziałem m.in. Gaby Kulki, Maniuchy Biknot i Tomasza Ziętka

dwoje tancerzy na scenie w fantazyjnym kostiumie w rodzaju peleryny, która ich łączy. Tło sceny jest proste i minimalistyczne, co pozwala skupić całą uwagę na artystach i ich ekspresji ruchowej.
„Karnawał zwierząt” to piękna wizualnie propozycja Opery Bałtyckiej na ten weekend
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

W Operze Bałtyckiej w Gdańsku (al. Zwycięstwa 15) przez cały weekend, od piątku do niedzieli, można oglądać „Karnawał zwierząt” - bajkę baletową dla całej rodziny, która za pośrednictwem muzyki i tańca zabierze publiczność w podróż do królestwa zwierząt. To dobra okazja na pierwsze zetknięcie dzieci ze spektaklem baletowym.

Spektakl w choreografii Katarzyny Kozielskiej (kierownictwo muzyczne: Piotr Mazurek) wykorzystując różne techniki tańca przeniesie widzów w fantastyczny świat zwierząt, w którym rzeczywistość miesza się z wyobraźnią. Z muzyką i choreograficzną wizją współgrać będą scenografia i kostiumy Joanny Borkowskiej.

Katarzyna Kozielska to choreografka odnosząca sukcesy głównie na zagranicznych scenach baletowych. Jest doceniana i chętnie zapraszana do współpracy przez liczące się teatry i grupy taneczne. Absolwentka prestiżowej John Cranco Schule w Stuttgarcie, wieloletnia tancerka zespołu Stuttgart Ballet. Jako choreografka pracuje od 2011 roku. Przygotowała spektakle m.in. dla niemieckiego Chemnitz Ballet, czeskiego Baletu Narodowego, English National Ballet School, francuskiego Arles Youth Ballet oraz estońskiego Baletu Narodowego. W 2021 roku zadebiutowała w USA (spektakl Ode dla Tulsa Ballet).

W ten weekend „Karnawał zwierząt” zobaczymy w piątek o godzinie 19:00, w sobotę o godzinie 18:00, i w niedzielę o godzinie 17:00. Bilety: od 65 zł, do kupienia w kasie i online na www.bilety24.pl.

Magdalena Lechowska Trio i koncert „Noche de Tango” - piękne aranżacje przedwojennych tang

TV

“Węzły zwycięstwa” czyli wielkie zaplatanie siatek maskujących w ECS dla żołnierzy ukraińskich