• Start
  • Wiadomości
  • Weekend pełen atrakcji: oprócz Jarmarku Bożonarodzeniowego, Narracji i JarmaRock FEST - Fangor, rapowany musical, premiera

Co na weekend? Nie tylko Narracje, JarmaRock FEST i Jarmark Bożonarodzeniowy - także Fangor, rapowany musical, premiera

Od piątku do soboty w Gdańsku czeka nas moc atrakcji. Trzy naprawdę duże imprezy - Narracje, JarmaRock FEST oraz Jarmark Bożonarodzeniowy - nie wyczerpują weekendowej oferty. Gdański Teatr Szekspirowski i Teatr Wybrzeże zapraszają na premiery, w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance trwa Gdańska Jesień Pianistyczna, a Muzeum Narodowe w Gdańsku zachęca do oglądania dzieł wybitnego twórcy i organizuje rodzinne warsztaty. A to jeszcze nie wszystko...
( 18.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleksander Jurewicz to wybitny gdański poeta i prozaik. Nz. w Centrum św. Jana w Gdańsku, podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” oraz Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2018, odbiera nagrodę za całokształt pracy literackiej
Aleksander Jurewicz to wybitny gdański poeta i prozaik. Nz. w Centrum św. Jana w Gdańsku, podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” oraz Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2018, odbiera nagrodę za całokształt pracy literackiej
fot. Anna Rezulak / KFP

Narracje 2022 EXPO Przeróbka - festiwal sztuki 18 i 19 listopada. Zobacz PROGRAM

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy już od dzisiaj, w sobotę oficjalne otwarcie. PROGRAM

JarmaRock FEST powraca. W piątek i sobotę w B90 koncerty, spektakle i performance

Jubileusz 70. urodzin Aleksandra Jurewicza odbędzie się w piątek, 18 listopada, o godzinie 17:30 w Czytelni Biblioteki Głównej - filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Targ Rakowy 5/6). Podczas spotkania odbędzie się promocja najnowszej książki poetyckiej tego znanego i nagradzanego gdańskiego poety i prozaika - „Wierszy prawie wszystkich”. Rozmowę z jubilatem poprowadzi Gabriela Pewińska, dziennikarka „Zawsze Pomorze”, a wiersze Aleksandra Jurewicza przeczyta zebranym gościom Krzysztof Matuszewski, aktor Teatru Wybrzeże.

Aleksander Jurewicz (ur. 18 listopada 1952 roku w Lidzie) to poeta, prozaik i eseista. Autor tomów wierszy: „Sen, który na pewno nie był miłością” (1974, arkusz poetycki), „Po drugiej stronie” (1977), „Nie strzelajcie do Beatlesów” (1983), „Jak gołębie gnane burzą” (1990), „Dopóki jeszcze... i inne wiersze” (1991) oraz książek prozatorskich: „W środku nocy” (1980), „Lida” (1990), „Pan Bóg nie słyszy głuchych” (1995), „Życie i liryka” (1998), „Prawdziwa ballada o miłości” (2002), „Popiół i wiatr” (2005), „Dzień przed końcem świata” (2008), „Samotnia” (2019). Laureat nagród: Nagroda Czesława Miłosza (za „Lidę”), Nagroda Fundacji Marii i Jerzego Kuncewiczów, Nagroda Pro Libro Legendo, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, Pomorska Nagroda Artystyczna oraz Pomorska Nagroda Literacka za Całokształt Pracy Twórczej. Nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Mieszka w Gdańsku. 

Wstęp wolny.

Denis Zhdanov to pochodzący z Ukrainy wielokrotnie nagradzany pianista - laureat międzynarodowych konkursów (m.in. w Barcelonie, Helsinkach, Tibilisi i Rzymie)
Denis Zhdanov to pochodzący z Ukrainy wielokrotnie nagradzany pianista - laureat międzynarodowych konkursów (m.in. w Barcelonie, Helsinkach, Tibilisi i Rzymie)
mat. organizatora

Także w piątek, 18 listopada, o godzinie 19.00, w ramach trwającej Gdańskiej Jesieni Pianistycznej w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance odbędzie się muzyczna uczta ze znakomitą włoską pianistką Leonorą Armellini. Laureatka V Nagrody ostatniego Konkursu Chopinowskiego podczas ubiegłorocznej edycji GJP zaprezentowała się w recitalu. Tym razem zagra koncert symfoniczny z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, pod batutą wybitnego polskiego dyrygenta Jacka Kaspszyka. Artystka, która była także m.in. finalistką jednego z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie - Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccio Busoniego w Bolzano (2017), zagra w Gdańsku I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Ponadto, w wykonaniu Orkiestry PFB, usłyszymy tego dnia dwie kompozycje Edwarda Elgara: „Chanson de Matin” oraz Wariacje „Enigma”.  

W sobotę, 19 listopada, także o godzinie 19.00, swój recital wykona pochodzący z Irlandii Północnej Barry Douglas, który wygrał VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1986), otrzymał II Nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Paloma O’Shea w Santander (1980) i zdobył też III Nagrodę na jednym z najtrudniejszych konkursów pianistycznych świata - Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna w Teksasie (1985). 

Natomiast w niedzielę, 20 listopada, o godzinie 20.00, zagra w Gdańsku utalentowany ukraiński pianista Denis Zhdanov, który wygrał m.in. Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” (2007), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Roma 2009” czy Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Marii Canals w Barcelonie (2010). Wykona wszystkie 24 Preludia op. 28 Fryderyka Chopina oraz II Sonatę fortepianową Grażyny Bacewicz i  Sonatę fortepianową nr 1 Carla Vine’a. 

Ceny biletów na koncert symfoniczny z Leonorą Armellini rozpoczynają się od 22 zł. Bilety na recital Barry’ego Douglasa kosztują 16-53 zł. Z kolei 32-43 zł zapłacimy za obecność na recitalu Denisa Zhdanova na Sali Kameralnej.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Jerzy Snakowski to miłośnik i znawca opery, który ciekawie i barwnie jak nikt potrafi opowiadać ciekawostki o największych operowych dziełach i wybitnych twórcach
Jerzy Snakowski to miłośnik i znawca opery, który ciekawie i barwnie jak nikt potrafi opowiadać ciekawostki o największych operowych dziełach i wybitnych twórcach
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W tę sobotę, jak co tydzień w Operze Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15) odbędzie się muzyczne spotkanie w ramach odsłony popularnego cyklu, pełnych humoru wykładów Jerzego Snakowskiego „Opera? Si!”. W trakcie wydarzenia widz będzie miał okazję do wysłuchania najpiękniejszych fragmentów operowych, poznania teatralnych tajemnic oraz odkrycia nowych, nieznanych dotąd dzieł. Dowcipna prelekcja przeplatać się będzie z występami zaproszonych artystów, rozmowami ze specjalistami i krótkimi filmikami. 

- Czternasty sezon „Opera? Si!” będzie sezonem „NAJ" - sezonem rekordów, zjawisk ekstremalnych, skrajnych emocji. Ten pomysł zrodził się z propozycji samych widzów, których w ubiegłym sezonie pytaliśmy o to, co w operze interesuje ich najbardziej. Do naszych opowieści jak zwykle dołożymy sporą dawkę muzyki, śpiewu i tańca - oczywiście - w jak najlepszym wykonaniu - zaprasza Jerzy Snakowski.

Dowiemy się m.in. które opery są najciekawsze, kto jest najlepszym śpiewakiem, do napisania której arii użyto największej ilości nut, kto śpiewa najwyżej, i kto zrobił największą karierę, a kto zaliczył najgorsze wpadki.

Początek o godzinie 12:00. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób w każdej grupie wiekowej. Bilety: 30-35 zł.

Tegoroczna edycja Biografii Gdańskich zapowiada się ciekawie. 19 listopada w Teatrze Miniatura zobaczymy spektakl „Jak się tu znaleźliśmy” na podstawie książki Agnieszki Kochanowskiej, a 25 listopada wystąpi zespół Relikt z Białorusi (na zdjęciu)
Tegoroczna edycja Biografii Gdańskich zapowiada się ciekawie. 19 listopada w Teatrze Miniatura zobaczymy spektakl „Jak się tu znaleźliśmy” na podstawie książki Agnieszki Kochanowskiej, a 25 listopada wystąpi zespół Relikt z Białorusi (na zdjęciu)
mat. prasowe

W sobotę w Teatrze Miniatura (al. Grunwaldzka 16) rozpoczyna się także XIX edycja Biografii Gdańskich - Dni Mniejszości Narodowych. Trzecia edycja tego wydarzenia organizowana jest przez Teatr Miniatura we współpracy z Miastem Gdańsk, Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym CHATKA, Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku, oddziałem pomorskim Związku Ukraińców w Polsce oraz oddziałami gdańskimi Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Stowarzyszenia Litwinów w Polsce. 

19 listopada o godzinie 15.00 na widzów czeka sceniczna adaptacja książki „Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszki Kochanowskiej, której czytanie odbyło się podczas zeszłorocznej edycji Biografii. To opowieści dzieci i młodzieży z mniejszości narodowych o tym, jak trafiły do Gdańska. Spektakl reżyseruje Magdalena Miklasz. Wejście bezpłatne na podstawie zaproszeń do odbioru w kasie teatru.

Ponadto Zespół Edukacji Teatru Miniatura przygotował na tę sobotę spacer po Wrzeszczu, który dzięki wykorzystaniu różnych zmysłów pobudzi wyobraźnię uczestników i pomoże odnaleźć ślady wielokulturowej historii miasta. Można wziąć w nim udział z rodziną o godz. 16.15 - zapisy: edukacja@teatrminiatura.pl.

W Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku trwa ważna wystawa „Fangor. Poza obraz”. W ten weekend towarzyszyć jej będą warsztaty
W Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku trwa ważna wystawa „Fangor. Poza obraz”. W ten weekend towarzyszyć jej będą warsztaty
fot. Anna Rezulak / KFP

Natomiast Muzeum Narodowe w Gdańsku w ten weekend zaprasza na warsztaty rodzinne inspirowane wystawą „Fangor. Poza obraz” w Pałacu Opatów (ul. Cystersów 18). W sobotę oraz w niedzielę, 19-20 listopada, przed i po południu będzie można zdobyć nowe umiejętności pod okiem prowadzących.

W godzinach 11:00-16:00 w sobotę Paulina Gula i Justyna Radziej poprowadzą warsztaty z tworzenia prostej, niezależnej publikacji, czyli zina. Inspiracją będzie życie i twórczość Wojciecha Fangora. Uczestnicy zaprojektują, wydrukują i zszyją ziny oparte na własnym pomyśle. A to wszystko zupełnie analogowo, bez użycia komputera. Wydarzenie „Poza obraz - reinterpretacje. Warsztaty z tworzenia zinów” przeznaczone jest dla młodzieży 16+ i dorosłych.

Dzień później, w godzinach 11:00-14:00 podczas warsztatów z rysunku, zatytułowanych „Poza obraz - pantograf”, Dmitrij Buławka Fankidejski poprowadzi zajęcia z użyciem pantografu, opowiadając o budowie i sposobach działania tego urządzenia. Posłuży ono uczestnikom do kopiowania i modyfikowania kreacji rysunkowej. W rezultacie powstaną dwa rysunki, jeden kreowany przez uczestników, a drugi przez pantograf. Grupa wiekowa: dzieci 6+ z opiekunami.

Na warsztaty obowiązują zapisy: zapisy@mng.gda.pl, +58 301 70 61 w. 216 (8.00-16.00). Prowadzący zachęcają, aby przed warsztatami zebrać inspiracje na wystawie, oraz by zabrać własne materiały, które mogą zostać wykorzystane w trakcie warsztatów (np. zdjęcia, wydruki, skrawki papieru, notatki). Wstęp na wydarzenie jest w cenie biletu na wystawę „Fangor. Poza obraz”: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, uczniowie i studenci 7-26 lat 1 zł, bilet rodzinny - do 2 osób dorosłych (rodzice, opiekunowie) i dzieci do 18 lat - 20 zł.

Widzowie musicalu „1989” będą towarzyszyć bohaterom tamtych czasów w momentach przełomowych, ale też w prywatnych chwilach
Widzowie musicalu „1989” będą towarzyszyć bohaterom tamtych czasów w momentach przełomowych, ale też w prywatnych chwilach
fot. Bartek Barczyk

Na prapremierę spektaklu „1989”, w reżyserii Katarzyny Szyngiery, w ten weekend zaprasza Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1). To koprodukcja z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, ukazując upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par: Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów.

W ich życiu idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie będą towarzyszyć bohaterom w momentach ikonicznych - podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole - ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach. 

A to wszystko... na hip hopowo. „1989” to spektakl formą nawiązujący do amerykańskiego „Hamiltona”, rewolucyjnego musicalu Lin-Manuela Mirandy, który wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie gdańsko-krakowskiego musicalu odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych - Andrzej „Webber” Mikosz znany m.in z wieloletniej współpracy z „Łoną”. Autorami scenariusza są: Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły.

W ten weekend spektakl „1989” zobaczymy w sobotę oraz niedzielę, 19 i 20 listopada, o godzinie 19:00. Bilety: od 65 zł (miejsca nienumerowane - poziom I, II) do 120 zł (parter, poziom I), do kupienia w kasie teatru i online: bilety.teatrszekspirowski.pl.

Są jeszcze bilety na 1989 - rapowy musical o drodze do wolności, Wałęsach, Kuroniach, Frasyniukach...

Przy tytułowym „Placu Bohaterów”, na którym w roku 1938 przemawiał do tłumów Adolf Hitler, mieszkała rodzina profesora Schustera. Zdaniem Franciszka Szumińskiego, przez jej pryzmat możemy spojrzeć na świat dzisiaj i samych siebie. Nz. Monika Chomicka-Szymaniak, Marzena Nieczuja Urbańska i Dorota Kolak
Przy tytułowym „Placu Bohaterów”, na którym w roku 1938 przemawiał do tłumów Adolf Hitler, mieszkała rodzina profesora Schustera. Zdaniem Franciszka Szumińskiego, przez jej pryzmat możemy spojrzeć na świat dzisiaj i samych siebie. Nz. Monika Chomicka-Szymaniak, Marzena Nieczuja Urbańska i Dorota Kolak
for. Bartek Warzecha / Teatr Wybrzeże

A Teatr Wybrzeże w niedzielę, 20 listopada, zaprasza na Scenę Malarnia (ul. Teatralna 2) na swoją najnowszą premierę, zatytułowaną „Plac bohaterów”Thomasa Bernharda w reżyserii Franciszka Szumińskiego. W swoim ostatnim dramacie Thomas Bernhard wdziera się w nieuświadomione lub wyparte traumy narodowe, prowokuje i z właściwą sobie zjadliwością i przenikliwością atakuje zakłamaną rzeczywistość, a także bada kondycję ludzi wykluczonych, kondycję rodziny Schusterów, której życie w sposób tragiczny i nierozerwalny splotło się z polityką i historią.

- Trwa rosyjska napaść na Ukrainę, populizm i głupota wlewają się w nasze życie każdą możliwą szczeliną. Sprawy polityczne i społeczne infekują tkankę codziennego życia, wielu żyjącym niedaleko nas po prostu rozrywają życie. Nieświadoma mitologia narodowa trwa, jest głęboko obecna, im mocniej jest wypierana tym silniej wpływa na nasze postawy dzisiaj, na życie rodzinne, na kontakty z bliskimi, na życiowe decyzje - mówi Franciszek Szumiński o spektaklu. - „Plac bohaterów” jest próbą przeniknięcia w to miejsce, gdzie to co polityczne, społeczne, narodowe czy zbiorowe, przecina się z tym co osobiste, intymne, prywatne. Rodzina Schusterów jest jak pryzmat, przez który możemy spojrzeć na świat dzisiaj i na samych siebie.

W spektaklu występują: Małgorzata Brajner, Monika Chomicka-Szymaniak, Dorota Kolak, Karolina Kowalska, Katarzyna Z. Michalska, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Chys, Robert Ciszewski, Grzegorz Otrębski, Jarosław Tyrański.

Czas: 3 godziny (dwie przerwy).

Premiera: 20 listopada, godzina 19.00. Bilety od 100 zł. Kolejny spektakl 22 listopada, godzina 19.00. Bilety od 55 zł.

Premiera w Teatrze Wybrzeże. Młody reżyser o sztuce Bernharda: „Czuję, że te niepokoje są mi bliskie”

dwie osoby w strojach dużych pluszowych żołnierzyków świątecznych
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku to miejsce, w którym poczujemy świąteczny klimat. Nz. ożywione dziadki do orzechów - „Państwo Orzechowscy”
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Wspaniałą propozycją na weekend jest także świeżo rozpoczęty Jarmark Bożonarodzeniowy. Ten wyczekiwany, wyjątkowy czas, pełen uroku i przyjaznych chwil potrwa od 18 do 23 grudnia. Na odwiedzających, na Targu Węglowym, ulicy Bogusławskiego oraz ulicy Tkacka, czeka 155 stoisk, czynnych od piątku do soboty w godzinach 12:00-21:00 oraz od niedzieli do czwartku w godzinach 12.00-20.00.

Wystawcy oferują niepowtarzalne upominki, dekoracje i smakołyki. Miłośnicy ludowego rękodzieła znajdą tu drewniane dziadki do orzechów, wyroby z lnu i wełny, ręcznie dmuchane bombki, lampki, malowane anioły, biżuteria, świece naturalne i drewniane zabawki. Nie zabraknie też dekoracji z suszonych owoców, stroików, świątecznych ozdób i ceramiki artystycznej. Dodatkowo, przy Forum Gdańsk znajdziemy mini jarmark, gdzie można znaleźć 11 dodatkowych stoisk bożonarodzeniowych. A od 2 do 23 grudnia Jarmark Bożonarodzeniowy odbywać się będzie także w Wielkiej Zbrojowni, gdzie mieści się Zbrojownia Sztuki ASP w Gdańsku.

Na smakoszy odwiedzających jarmark także czeka wiele dobrego - poza klasycznymi, świątecznymi przysmakami popróbujemy tu potraw kuchni z całego świata. W tym roku oferta jest szczególnie bogata, bo aż z 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Można skosztować dań rodem z Litwy, Ameryki, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski. Poszukiwacze zimowych smaków znajdą m.in. currywursty, churrosy, langosze, kurtosze, frytki, zapiekanki, świąteczne pierogi i aromatyczne grzańce.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy już od dzisiaj, w sobotę oficjalne otwarcie. PROGRAM