Spotkaj się z Mikołajem przy Gdańskiej Choince, zobacz magiczne iluminacje. To już dziś

Tradycyjne, wspólne, uroczyste zapalenie światełek na miejskiej choince i spotkanie ze Świętym Mikołajem na Długim Targu odbędzie się we wtorek, 5 grudnia.
04.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu rozświetlona choinka i dwa podświetlone zabytkowe budynki
We wtorek uroczyste zapalenie lampek na miejskiej choince
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Święty, którego uwielbiają dzieci

We wtorek, 5 grudnia, o godz. 18.00 do Gdańska, ze swoją świtą, zawita Święty Mikołaj. Wraz z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz zapali światełka na Gdańskiej Choince, którą ustawiono przy fontannie Neptuna na Długim Targu. To właśnie w tym miejscu będzie można wyczekiwać na przybysza z Laponii.

Spotkania przy miejskiej choince to wydarzenie organizowane od ponad 30 lat. Przy fontannie Neptuna stoi już 17-metrowe drzewko owinięte 20 tysiącami lampek LED w ciepłym białym kolorze. Co 5 dioda łańcucha będzie migała w kolorze zimnej bieli. Drzewko udekorowano złotymi śnieżynko-rozetami z wężami świetlnymi, a także 1400 złotymi i srebrnymi bombkami.

Gdańska Choinka już na Długim Targu. ZOBACZ jak była montowana

Pierwsze ustawienie choinki przy fontannie Neptuna i uroczyste zapalenie na niej świeczek odbyło się w grudniu 1989 roku - było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce.

Choinka ze świecącymi się światełkami, po lewej kilkadziesiąt osób, w tle wysoki oświetlony budynek
Choinka ma 17 metrów wysokości, rozbłyśnie na niej 20 tysiący lampek LED
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Gdańsk stroi się na święta

We wtorek, 5 grudnia, w różnych częściach Gdańska, po zmroku rozbłysną też gwiazdkowe iluminacje. Pojawią się m.in. w parkach, na skwerach oraz ulicach Starego i Głównego Miasta. Na ul. Długiej i Długim Targu pojawią się dekoracje na latarniach, a między kamienicami zawieszone zostaną świetlne przewieszki. Iluminowaną szatę otrzyma Termometr Fahrenheita i Fontanna Czterech Kwartałów na ul. Grobla.
 
Nowe iluminacje rozświetlą ulice Podwale Grodzkie, Hucisko, Okopową, Wały Jagiellońskie, Mariacką, Stagiewną, czy Piwną i Chlebnicką.
 
Magiczne dekoracje w różnych kompozycjach pojawią się również na Targu Węglowym i ul. Tkackiej, w parkach: Oliwskim, Oruńskim, Kuźniczki i Jana Pawła II, na promenadzie w Brzeźnie, Zielonym Moście i ul. Stągiewnej, nie zabraknie ich także na skwerach: Heweliusza oraz Kobzdeja.

Zrób sobie zdjęcie ze świetlnymi figurami

Gdańskie przestrzenie rozświetlać będzie także 160 figur przygotowanych przez Międzynarodowe Targi Gdańskie, wśród których będzie można zobaczyć zarówno znane już przez mieszkańców i turystów formy, jak i nowości. Po raz pierwszy w Parku Oliwskim pojawią się pływające lilie. Na promenadzie w Brzeźnie ustawiona zostanie szeroka na 8 metrów suwnica portowa, której towarzyszyć będą m.in. wysokie na 11 i 12 metrów dźwigi stoczniowe. Sponsorem tej kompozycji świetlnej jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
 
Na ul. Tkackiej stanął bajkowy konik na biegunach. Przez bramę z motywem roślinnym można przejść przy Zbrojowni, a w Parku Oruńskim znajdą się latarniowce oraz rozświetlony mostek. Iluminacja bramy będzie cieszyć oko w Parku Kuźniczki.
 
Wspomniane figury tworzyć będą kompozycje. Nie zabraknie też pojedynczych iluminacji. Wysoki na 6 metrów Carillion rozbłyśnie na Skwerze Młodej Polski, napis Solidarność stanie na Drodze do wolności. #GDN oświetli Rybackie Pobrzeże, a choinka Baltic HUB - skwer na Stogach.
 
GPEC jest sponsorem nowoczesnej choinki na Placu Kobzdeja, GAiT sponsoruje natomiast świecący autobus i tramwaj na Zielonym Moście i Stągiewnej. Gdańska Organizacja Turystyczna upodobała sobie Lwa Heweliona na Targu Węglowym, a Port Lotniczy Gdańsk - strefę lotniczą w Parku im. Jana Pawła II. Lasy Państwowe patronują Altanie Świątecznej na Targu Węglowym, niedaleko znajdują się sanie sponsorowane przez Forum Gdańsk, a na ul. Tkackiej fontanna Wedla.
 
We wszystkich iluminacjach zastosowano miękkie, żółte światło. Wykonano je w energooszczędnej technologii eko led, dzięki czemu potrzebują 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki.

Miejska Wigilia - ponad 30-letnia tradycja

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą święta Bożego Narodzenia, organizowana jest Gdańska Wigilia. Tak będzie również w tym roku. 17 grudnia na Długim Targu pojawi się, rozświetlony blaskiem świec, stół wigilijny z siankiem i bochnami chleba.
 
Zgodnie z wieloletnią tradycją, władze miasta oraz zaproszeni przedstawiciele kościołów chrześcijańskich złożą przybyłym gdańszczanom i gdańszczankom świąteczne życzenia i podzielą się z nimi opłatkiem. W świąteczny nastrój uczestników spotkania wprowadzą zespoły artystyczne działające przy Gdańskim Archipelagu Kultury – Teatr GAK, Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk”, ukraiński chór Vyrij.

 

TV

Upominki i dekoracje. Walentynkowy Tramwaj jeździł po Gdańsku