• Start
  • Wiadomości
  • Ważne zmiany w 500+. Od lutego można składać wnioski o świadczenie - drogą elektroniczną

Ważne zmiany w 500+. Od lutego można składać wnioski o świadczenie - drogą elektroniczną

Już 1 lutego rusza nabór wniosków elektronicznych o świadczenie 500+. Dokumenty będzie można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wnioski papierowe będą przyjmowane od 1 kwietnia.
29.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wniosek o świadczenie 500+ składa się raz w roku. Od 2021 roku wnioski przyjmowane będą: elektroniczne od 1 lutego, papierowe od 1 kwietnia
Wniosek o świadczenie 500+ składa się raz w roku. Od 2021 roku wnioski przyjmowane będą: elektroniczne od 1 lutego, papierowe od 1 kwietnia
mat. GCŚ

 

Przypomnijmy, że świadczenie 500+ to 500 zł na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez dodatkowych warunków, a co najważniejsze, bez względu na dochody osiągane przez rodziców. Zasady ubiegania się o 500+ są większości rodzicom i opiekunom doskonale znane, a wypełnienie formularza jest bardzo proste. Wystarczy podać dane rodzica lub opiekuna oraz dane dzieci, na które składany jest wniosek o świadczenie.

Nowością jest natomiast  termin składania wniosków. W poprzednich latach okres składania dokumentów rozpoczynał się 1 lipca. Od 2021 roku wnioski przyjmowane będą od 1 lutego. Przez pierwsze dwa miesiące będzie można składać tylko wnioski elektroniczne. Dokumenty w formie papierowej przyjmowane będą od 1 kwietnia. Jednak warto jak najszybciej złożyć wniosek on-line, ponieważ dostarczenie dokumentów do końca kwietnia daje gwarancję zachowania ciągłości wypłat.

Należy pamiętać, że wniosek o 500+ składa się raz w roku. Świadczenie przyznawane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

 

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wnioski elektroniczne – od 1 lutego

Podobnie jak w poprzednich latach wnioski w formie elektronicznej będzie można składać za pośrednictwem:

Wnioski on-line stanowią zdecydowaną większość wniosków o 500+. W 2019 roku 87% wniosków o świadczenie wychowawcze zostało złożonych przez internet. Skorzystanie z formy on-line ma wiele zalet – wniosek można złożyć szybko, w dogodnym dla siebie momencie, bez konieczności osobistej wizyty w Gdańskim Centrum Świadczeń. Możliwość zdalnego załatwienia sprawy jest bardzo istotna, ponieważ zagrożenie zarażenia koronawisurem jest ciągle aktualne.

 

Wnioski papierowe – od 1 kwietnia

Wnioski papierowe będzie można składać:

  • osobiście w Dziale Obsługi Mieszkańców, ul. Powstańców Warszawskich 25, budynek C,
  • za pośrednictwem poczty, wysyłając je na adres Gdańskie Centrum Świadczeń,
    Powstańców Warszawskich 25, 80-152 Gdańsk,
  • do wrzutni w siedzibie Działu Obsługi Mieszkańców, ul. Powstańców Warszawskich 25, budynek C.

 

Gdzie znajdę szczegółowe informacje?

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Gdańskiego Centrum Świadczeń www.gcs.gda.pl.

Wszelkie pytania można kierować do:

  • Gdańskiego Centrum Kontaktu, tel. 58 52 44 500, e-mail: kontakt@gdansk.gda.pl
  • Punktu Informacyjnego GCŚ, ul. Powstańców Warszawskich 25, tel. (58) 326 79 89, e-mail: info@gcs.gda.pl.

oprac. AU

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy