• Start
  • Wiadomości
  • Komunikacja miejska w okresie wakacji. Zmiany i nowe linie sezonowe

Komunikacja miejska na wakacje inaczej. Tramwajem z Łostowic i Ujeściska na plażę

Od soboty, 22 czerwca, uruchomione zostaną kolejne wakacyjne linie sezonowe - autobusowe i tramwajowe. Pojedziemy m.in. z Łostowic i Chełmu na plażę na Stogach, a z Ujeściska i Siedlec do Sobieszewa. Część z nowych linii obsłużą zabytkowe pojazdy. Uwaga, wprowadzone zostaną również zmiany na liniach funkcjonujących o każdej porze roku.
17.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się nowoczesny autobus marki MAN z numerem rejestracyjnym GD 4J099, który należy do Gdańskiej Komunikacji Autobusowej (GAiT). Autobus stoi na przystanku, a w tle widoczne są reklamy i budynki miejskie
Od 22 czerwca do końca wakacji tradycyjnie obowiązywać będą zmiany w kursowaniu niektórych autobusów i tramwajów (m.in. wydłużone kursy), pojawiają się także linie sezonowe
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Wybieramy buspas na ul. Spacerowej. Spotkanie konsultacyjne w Osowej

Od soboty, 22 czerwca uruchomione zostaną kolejne autobusowe linie sezonowe: 607 (na trasie Pruszcz Gdański – Sobieszewo), rowerowa 612 (Śródmieście SKM – Sobieszewo) oraz trzy tramwajowe linie sezonowe: 60 (nowa sezonowa linia z Oliwy do Śródmieścia SKM, obsługiwana tramwajami historycznymi), 63 (na nowej trasie Ujeścisko – Brzeźno przez Piecki-Migowo, Siedlce i Śródmieście), 68 (z Łostowic Świętokrzyskiej przez Chełm do plaży na Stogach).

Gdańskie dzieci i seniorzy razem świętowali na Wyspie Sobieszewskiej. Już po raz 10.

Autobusy

Na liniach 127, 162, 199, 269 i 289 obowiązywać będą powszednie rozkłady jazdy dla dni wolnych od nauki szkolnej. Linia 295: w porannym szczycie autobusy będą kursować co 15 minut.

Linie sezonowe

Linia 606 - funkcjonująca na trasie Wały Piastowskie - Westerplatte, będzie przewoziła pasażerów m.in. taborem zabytkowym (w weekendy). Autobus będzie obsługiwał także przystanek „Pokładowa” (n/ż) w obu kierunkach. Możliwe będzie dojście do Twierdzy Wisłoujście.

Linia 607 - uruchomienie linii na trasie Pruszcz Gdański - Sobieszewo.

Linia 612 - przystosowany do przewozu rowerów autobus z przyczepą będzie kursował na trasie Śródmieście SKM – Sobieszewo.

Linia 622 (trasa Oliwa – Oliwa ZOO) - w dni powszednie wydłużenie godzin kursowania. Wzorem poprzednich lat, w weekendy niektóre kursy obsługiwane będą taborem zabytkowym.

Linia 658 - linia będzie działać we wszystkie dni tygodnia. Autobus przystosowany do przewozu rowerów będzie kursował na trasie Polsat Plus Arena Gdańsk - Tunel pod Martwą Wisłą - Ku Ujściu.

Plakat informuje o możliwości zwiedzania Gdańska z okien historycznych tramwajów i autobusów na liniach 60, 606 i 622. Akcja odbywa się w soboty, niedziele i święta od 22 czerwca do 1 września 2024 roku
Historyczne tramwaje i autobusy będą jeździły w wakacyjne piątki, soboty i niedziele
mat. GAiT

Tramwaje

Od soboty, 22 czerwca obowiązywać będą zmienione rozkłady jazdy linii 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11 i 12. Uruchomione zostaną linie sezonowe 60, 63 i 68.

Linia 3 - w wakacje we wszystkie dni tygodnia zmienione będą godziny odjazdów na całej trasie, w obu kierunkach. W dni powszednie zwiększona zostanie częstotliwość kursowania: w godz. 9.00-14.00 i 17.00-20.00 tramwaje będą odjeżdżać równie często jak w godzinach szczytu, co około 10 minut.

Linia 4 - zmiany godzin odjazdów pojedynczych kursów z przystanku „Lawendowe Wzgórze” 01. Dodatkowy kurs z Lawendowego Wzgórza o godz. 06.22. Kurs realizowany do tej pory o godz. 07.24 na trasie „Strzyża PKM” 01 – „Lawendowe Wzgórze” 01 (przyjazd o godz. 08.33) przez Oliwę i Zaspę, będzie wykonywany o godz. 07.35 z Jelitkowa. Na odcinku od przystanku „Pomorska” 02 (odjazd o godz. 07.40) do Lawendowego Wzgórza kurs będzie realizowany wg dotychczasowego rozkładu jazdy.

Linia 5 - we wszystkie dni tygodnia niewielkie zmiany godzin odjazdów. W dni powszednie tymczasowo, tylko w wakacje, zawieszone będą kursy o godz. 17.41 i 18.11 z przystanku „Władysława” IV 01 do pętli „Strzyża PKM” 01. W dni powszednie, w okresie wakacji, uruchomiony zostanie kurs o godz. 20.58 z przystanku „Władysława IV” 01 do pętli „Strzyża PKM” 01.

Linia 6 - we wszystkie dni tygodnia zmiany godzin odjazdów na odcinkach Jelitkowo – Łostowice Świętokrzyska i Strzyża PKM – Jelitkowo. Niewielkie skrócenie czasu jazdy w kursach z Jelitkowa. W wakacje we wszystkie dni tygodnia będą dodatkowe kursy skrócone na trasie Łostowice Świętokrzyska – Strzyża PKM.

Linia 8 - we wszystkie dni tygodnia niewielkie zmiany godzin odjazdów. Podobnie jak w soboty, niedziele i święta także w wakacje wybrane kursy w dni powszednie wydłużone będą do pętli „Stogi Plaża” 02.

Linia 9 - we wszystkie dni tygodnia niewielkie zmiany godzin odjazdów. Tymczasowo (w wakacje) zwiększona zostanie liczba kursów do pętli „Stogi Plaża”.

Linia 10 - w dni powszednie przyspieszenie o 3 minuty trzech kursów z przystanku „Władysława IV” 01 z godz. 17.23 na 17.20, z 17.43 na 17.40, z 18.03 na 18.00.

Linia 11 - zmiana godzin odjazdów pojedynczych kursów w obu kierunkach. Dodatkowy kurs z przystanku „Zajezdnia 02” do Lawendowego Wzgórza o godz. 05.40.

Linia 12 - we wszystkie dni tygodnia niewielkie zmiany godzin odjazdów w kursach z pętli „Zaspa”. W wakacje w soboty, niedziele i święta będą dodatkowe kursy skrócone na trasie Ujeścisko – Strzyża PKM.

Linie sezonowe:

Linia 60 - będzie funkcjonować do 1 września włącznie w soboty, niedziele i święta na trasie Oliwa – Zaspa – Jana z Kolna – Dworzec Główny – Hucisko – Węzeł Groddecka – Śródmieście SKM. Obsługiwana będzie tramwajami historycznymi.

Linia 63 - do 1 września włącznie tramwaje kursować będą w soboty, niedziele i święta na trasie Ujeścisko – Migowo – Siedlce – Hucisko – Dworzec Główny – Jana z Kolna – Kliniczna – al. Hallera – al. Płażyńskiego – Gdańska – Brzeźno Dom Zdrojowy.

Linia 68 - będzie działać do 1 września włącznie w soboty, niedziele i święta na trasie Łostowice Świętokrzyska – Śródmieście SKM – Stogi Plaża.

Na wszystkich liniach sezonowych obowiązuje taryfa zwykła, a przewóz rowerów jest bezpłatny.

Informacja o tym czy dany pojazd jest przystosowany do przewozu rowerów dostępna jest na Mapie ZTM oraz na elektronicznych tablicach Systemu Informacji Pasażerskiej na przystankach.

Oprac. AO

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim