• Start
  • Wiadomości
  • Komunikacja miejska w okresie wakacji. Zmiany i nowe linie sezonowe

Komunikacja miejska na wakacje inaczej. Tramwajem z Łostowic i Ujeściska na plażę

Od soboty, 22 czerwca, uruchomione zostaną kolejne wakacyjne linie sezonowe - autobusowe i tramwajowe. Pojedziemy m.in. z Łostowic i Chełmu na plażę na Stogach, a z Ujeściska i Siedlec do Sobieszewa. Część z nowych linii obsłużą zabytkowe pojazdy. Uwaga, wprowadzone zostaną również zmiany na liniach funkcjonujących o każdej porze roku.
17.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się nowoczesny autobus marki MAN z numerem rejestracyjnym GD 4J099, który należy do Gdańskiej Komunikacji Autobusowej (GAiT). Autobus stoi na przystanku, a w tle widoczne są reklamy i budynki miejskie
Od 22 czerwca do końca wakacji tradycyjnie obowiązywać będą zmiany w kursowaniu niektórych autobusów i tramwajów (m.in. wydłużone kursy), pojawiają się także linie sezonowe
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Wybieramy buspas na ul. Spacerowej. Spotkanie konsultacyjne w Osowej

Od soboty, 22 czerwca uruchomione zostaną kolejne autobusowe linie sezonowe: 607 (na trasie Pruszcz Gdański – Sobieszewo), rowerowa 612 (Śródmieście SKM – Sobieszewo) oraz trzy tramwajowe linie sezonowe: 60 (nowa sezonowa linia z Oliwy do Śródmieścia SKM, obsługiwana tramwajami historycznymi), 63 (na nowej trasie Ujeścisko – Brzeźno przez Piecki-Migowo, Siedlce i Śródmieście), 68 (z Łostowic Świętokrzyskiej przez Chełm do plaży na Stogach).

Gdańskie dzieci i seniorzy razem świętowali na Wyspie Sobieszewskiej. Już po raz 10.

Autobusy

Na liniach 127, 162, 199, 269 i 289 obowiązywać będą powszednie rozkłady jazdy dla dni wolnych od nauki szkolnej. Linia 295: w porannym szczycie autobusy będą kursować co 15 minut.

Linie sezonowe

Linia 606 - funkcjonująca na trasie Wały Piastowskie - Westerplatte, będzie przewoziła pasażerów m.in. taborem zabytkowym (w weekendy). Autobus będzie obsługiwał także przystanek „Pokładowa” (n/ż) w obu kierunkach. Możliwe będzie dojście do Twierdzy Wisłoujście.

Linia 607 - uruchomienie linii na trasie Pruszcz Gdański - Sobieszewo.

Linia 612 - przystosowany do przewozu rowerów autobus z przyczepą będzie kursował na trasie Śródmieście SKM – Sobieszewo.

Linia 622 (trasa Oliwa – Oliwa ZOO) - w dni powszednie wydłużenie godzin kursowania. Wzorem poprzednich lat, w weekendy niektóre kursy obsługiwane będą taborem zabytkowym.

Linia 658 - linia będzie działać we wszystkie dni tygodnia. Autobus przystosowany do przewozu rowerów będzie kursował na trasie Polsat Plus Arena Gdańsk - Tunel pod Martwą Wisłą - Ku Ujściu.

Plakat informuje o możliwości zwiedzania Gdańska z okien historycznych tramwajów i autobusów na liniach 60, 606 i 622. Akcja odbywa się w soboty, niedziele i święta od 22 czerwca do 1 września 2024 roku
Historyczne tramwaje i autobusy będą jeździły w wakacyjne piątki, soboty i niedziele
mat. GAiT

Tramwaje

Od soboty, 22 czerwca obowiązywać będą zmienione rozkłady jazdy linii 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11 i 12. Uruchomione zostaną linie sezonowe 60, 63 i 68.

Linia 3 - w wakacje we wszystkie dni tygodnia zmienione będą godziny odjazdów na całej trasie, w obu kierunkach. W dni powszednie zwiększona zostanie częstotliwość kursowania: w godz. 9.00-14.00 i 17.00-20.00 tramwaje będą odjeżdżać równie często jak w godzinach szczytu, co około 10 minut.

Linia 4 - zmiany godzin odjazdów pojedynczych kursów z przystanku „Lawendowe Wzgórze” 01. Dodatkowy kurs z Lawendowego Wzgórza o godz. 06.22. Kurs realizowany do tej pory o godz. 07.24 na trasie „Strzyża PKM” 01 – „Lawendowe Wzgórze” 01 (przyjazd o godz. 08.33) przez Oliwę i Zaspę, będzie wykonywany o godz. 07.35 z Jelitkowa. Na odcinku od przystanku „Pomorska” 02 (odjazd o godz. 07.40) do Lawendowego Wzgórza kurs będzie realizowany wg dotychczasowego rozkładu jazdy.

Linia 5 - we wszystkie dni tygodnia niewielkie zmiany godzin odjazdów. W dni powszednie tymczasowo, tylko w wakacje, zawieszone będą kursy o godz. 17.41 i 18.11 z przystanku „Władysława” IV 01 do pętli „Strzyża PKM” 01. W dni powszednie, w okresie wakacji, uruchomiony zostanie kurs o godz. 20.58 z przystanku „Władysława IV” 01 do pętli „Strzyża PKM” 01.

Linia 6 - we wszystkie dni tygodnia zmiany godzin odjazdów na odcinkach Jelitkowo – Łostowice Świętokrzyska i Strzyża PKM – Jelitkowo. Niewielkie skrócenie czasu jazdy w kursach z Jelitkowa. W wakacje we wszystkie dni tygodnia będą dodatkowe kursy skrócone na trasie Łostowice Świętokrzyska – Strzyża PKM.

Linia 8 - we wszystkie dni tygodnia niewielkie zmiany godzin odjazdów. Podobnie jak w soboty, niedziele i święta także w wakacje wybrane kursy w dni powszednie wydłużone będą do pętli „Stogi Plaża” 02.

Linia 9 - we wszystkie dni tygodnia niewielkie zmiany godzin odjazdów. Tymczasowo (w wakacje) zwiększona zostanie liczba kursów do pętli „Stogi Plaża”.

Linia 10 - w dni powszednie przyspieszenie o 3 minuty trzech kursów z przystanku „Władysława IV” 01 z godz. 17.23 na 17.20, z 17.43 na 17.40, z 18.03 na 18.00.

Linia 11 - zmiana godzin odjazdów pojedynczych kursów w obu kierunkach. Dodatkowy kurs z przystanku „Zajezdnia 02” do Lawendowego Wzgórza o godz. 05.40.

Linia 12 - we wszystkie dni tygodnia niewielkie zmiany godzin odjazdów w kursach z pętli „Zaspa”. W wakacje w soboty, niedziele i święta będą dodatkowe kursy skrócone na trasie Ujeścisko – Strzyża PKM.

Linie sezonowe:

Linia 60 - będzie funkcjonować do 1 września włącznie w soboty, niedziele i święta na trasie Oliwa – Zaspa – Jana z Kolna – Dworzec Główny – Hucisko – Węzeł Groddecka – Śródmieście SKM. Obsługiwana będzie tramwajami historycznymi.

Linia 63 - do 1 września włącznie tramwaje kursować będą w soboty, niedziele i święta na trasie Ujeścisko – Migowo – Siedlce – Hucisko – Dworzec Główny – Jana z Kolna – Kliniczna – al. Hallera – al. Płażyńskiego – Gdańska – Brzeźno Dom Zdrojowy.

Linia 68 - będzie działać do 1 września włącznie w soboty, niedziele i święta na trasie Łostowice Świętokrzyska – Śródmieście SKM – Stogi Plaża.

Na wszystkich liniach sezonowych obowiązuje taryfa zwykła, a przewóz rowerów jest bezpłatny.

Informacja o tym czy dany pojazd jest przystosowany do przewozu rowerów dostępna jest na Mapie ZTM oraz na elektronicznych tablicach Systemu Informacji Pasażerskiej na przystankach.

Oprac. AO

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy