• Start
  • Wiadomości
  • Nagradzany „Beton”, Wielka Szama, wielkanocny pchli targ

Nagradzany „Beton”, Wielka Szama, wielkanocny pchli targ

W Gdańsku w ten weekend coś dla siebie znajdą miłośnicy food trucków, fotografii i teatru. W świąteczno-wiosenny nastrój wprowadzi nas Wielkanocny Pchli Targ w Oliwie.
31.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na pierwszym planie makieta długiego bloku, za nią stoi aktor
Spektakl „Beton” powstał w ramach sceny Laboratorium Formy dla młodzieży i dorosłych Teatru Miniatura. Budzi uznanie widzów i krytyków m.in. z uwagi na ciekawą scenografię, lalki i aktorstwo (nz. Wojciech Stachura)
fot. Piotr Pędziszewski

Spotkanie z Anna Sobecką w piątek w Filii Gdańskiej

W piątek, 31 marca, do Stacji Orunia GAK (ul. Dworcowa 9) powraca „Beton” - nagradzana fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy słynnego gdańskiego falowca, w reżyserii Michała Derlatki. Jest adaptacją powieści „Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej, laureatki Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

Główny bohater spektaklu to orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista, który odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: słynny gdański falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. Tragizm losu inżyniera polega jednak na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt dalszej historii, swojej i świata, nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań. Te, często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego.

Wykonawca głównej roli (a także pozostałych) i autor scenografii Wojciech Stachura to artysta widzom w Trójmieście dobrze znany - ceniony jest za liczne role w spektaklach Miniatury (m.in. Zbyszka w „Krzyżakach” i Androida Boui w „Kosmitach”), pomysłodawca Rodziny Papetów, która z powodzeniem występuje w serialu „Papety: z ostatniej chwili”. Za spektakl „Beton” otrzymał wiele nagród, w tym trzy ogólnopolskie - nagrodę Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora młodego pokolenia, nagrodę w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, oraz nagrodę pierwszej edycji Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk-Ustka 2022.

Przedstawienie reżyseruje dyrektor Teatru Miniatura Michał Derlatka, który także został nagrodzony podczas festiwalu organizowanego przez słupski Teatr Lalki. Wcześniej został wyróżniony za reżyserię Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za 2020 rok. Do artystycznej współpracy przy „Betonie” zaprosił specjalistę od animacji i nowych technologii wizualnych Sebastiana Łukaszuka, oraz Michała i Mateusza Sarapatów, czyli Sarapata Sound Workers - producencki duet braci, którzy tworzą muzykę ilustracyjną, a na swoim koncie mają już współpracę z wytwórniami, takimi jak Fonobo, Asfalt Records czy Kayax. Całości dopełnia Maciej Iwańczyk - profesjonalny reżyser światła, który pracował m.in. jako oświetleniowiec w warszawskim Och-Teatrze i Teatrze Polonia czy w Białostockim Teatrze Lalek.

Początek o godzinie 18:00. Spektakl prezentowany jest w ramach trwającego od października projektu Teatru Miniatura - Miniatura Off. Bilety na spektakl, w cenie 30 zł normalny, 15 zł ulgowy, można kupić na platformie www.bilety24.pl oraz przed spektaklem w Stacji Orunia GAK.

food trucki
Wielka Szama to dwa dni przepełnione pysznościami z różnych stron świata. Na odwiedzających czekać będzie ponad 30 food trucków z całej Polski
mat. Festiwal Smaków FOOD Trucków

W sobotę i niedzielę, 1-2 kwietnia, na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk (ul. Pokoleń Lechii Gdańśk 11) odbędzie się wydarzenie dla wszystkich smakoszy - Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku.

- Zaplanowane przystanki na kulinarnej mapie wydarzenia to między innymi: Meksyk, Azja, Gruzja, Hiszpania oraz Węgry. Wybór nie będzie łatwy, ale kto powiedział, że trzeba ograniczać się tylko do jednej destynacji? Zachęcamy wręcz do urządzenia sobie kulinarnego tournée - zapraszają organizatorzy.

Nie zabraknie ulubionych festiwalowych dań i pysznych, jedzeniowych nowości. Organizatorzy zapewnią ponadto mnóstwo fantastycznych atrakcji dla najmłodszych i tych nieco starszych, między innymi: strefę dmuchańców i strefę chillout'u, wybory najsmaczniejszego food trucka festiwalu, zawody jedzenia na czas, czy grę terenową.

Godziny: sobota 12:00-21:00, niedziela 12:00-20:00. Wstęp wolny.

mężczyzna i kobieta stoją przy mikrofonach
- Nie jest to slam, konkurs, lecz spotkanie ze sztuką na każdym poziomie - zaprasza Michał Wolski, który prowadzi KASzKiET (na zdjęciu). - Można zaprezentować szerokiej publiczności zarówno własną twórczość lub interpretację czegoś już znanego
mat. Scena Muzyczna GAK

W sobotę, 1 kwietnia, w Scenie Muzycznej GAK (ul. Nowiny 2b) odbędzie się kolejna odsłona Kameralnych Artystycznych Spotkań z Kulturą i Elokwentną Treścią - KASzKiET. Podczas wydarzenia każdy chętny może zaprezentować własną twórczość lub interpretację czegoś znanego. Może to być m.in poezja, proza, muzyka, stand-up lub zupełnie coś innego. 

Na scenie wystąpić może każdy, kto ukończył 16 lat - wystarczy zgłosić wcześniej chęć uczestnictwa na adres scenamuzyczna@gak.gda.pl. Zaprezentować się można zarówno solo jak i w zespole. Przewidywany czas występu na prezentację indywidualną to 5-7 minut, a w zespole - 10-15 minut. Dozwolone jest użycie rekwizytów i instrumentów. Mile widziana jest także krótka prezentacja lub podsumowanie występu z uzasadnieniem wyboru danego repertuaru. 

Na każdym spotkaniu publiczność zagłosuje na najlepszy występ, a ten który wygra, wystąpi w czerwcowym finale. Zwycięzcy tej edycji Kaszkietu mogą zdobyć pamiątkowe kaszkiety oraz możliwość indywidualnego występu na scenie Sceny Muzycznej GAK.

Choć wybór tematyki występu jest nieograniczony, wszelkie występy agitacyjne i obraźliwe nie będą dopuszczane. Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko oraz informację na temat występu należy wysłać na adres: scenamuzyczna@gak.gda.pl. Pytania można kierować pod nr tel. 515 394 696.

Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu jako widz, wystarczy przyjść - nie jest potrzebna wcześniejsza rezerwacja miejsca.

pchli targ
Pchli targ w Oliwie cykliczna impreza w Gdańsku, podczas której kupisz, sprzedasz lub wymienisz starocie, zabawki, książki, ubrania czy rękodzieło
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W niedzielę, 2 kwietnia, na placyku przy ulicy Polanki 1A odbędzie się Wielkanocny Pchli Targ w Oliwie. Będzie to okazja, by na tydzień przed świętami kupić, sprzedać lub wymienić zbędne rzeczy, które być może zagoszczą w nowym domu.

- To wyjątkowy dzień, gdy tuż przed rozpoczęciem sezonu - 30 kwietnia - na Pchlim, otwieramy dla Was Rynek w Oliwie. Tego dnia spotykamy się bez zapisów i bez opłat - chyba jakoś się pomieścimy. Warto zadbać o własne stoły i siedziska - zaprasają organizatorzy.

Wielkanocny Pchli Targ potrwa w godzinach 9:00-15:00. Wstęp wolny.

 

czarno-białe zdjęcie dzewczynki
Na wystawie w Zielonej Bramie zobaczymy 133 prac Sibylle Bergemann - w tym „Kirsten Hoppenrade” (1975)
mat. MNG

W Zielonej Bramie (ul. Długi Targ 24) w ten weekend odbędą się oprowadzania kuratorskie po trwającej ekspozycji dla miłośników fotografii - wystawie prac Sibylle Bergemann (czas trwania 4 lutego - 3 maja). To przegląd twórczości jednej z najciekawszych niemieckich fotografek ostatnich kilku dekad. Jej bogaty dorobek znalazł już swoje miejsce w czołowych zbiorach sztuki nowoczesnej w Niemczech i na świecie, dotychczas jednak nie był szerzej prezentowany w Polsce. Muzeum Narodowe w Gdańsku, jako pierwsze w naszym kraju, przedstawia publiczności tę wybitną artystkę w monograficznym ujęciu.

- Bergemann wypowiadała się w wielu dziedzinach fotografii: modowej, portretowej, reportażowej, esejach fotograficznych oraz krajobrazach miejskich i wiejskich. Jej różnorodne i ponadczasowe prace są świadectwem wyjątko­wej wrażliwości obrazowej, zaangażowania i empatii - opisują kuratorzy wystawy, Małgorzata Ruszkowska i Matthias Flügge. - Ważną grupę stanowią prace związane z czasem transformacji Wschodnich Niemiec, poszukiwaniem śladów pozostawionych przez tętniące niegdyś życiem miejsca. Umiejętność dostrzegania różnorodności i specyfiki miast widoczna jest w scenach z życia miejskiego takich metropolii, jak Nowy Jork, Paryż, Tokio czy Sao Paulo. Za to w Afryce i na Bliskim Wschodzie artystka fotografowała codzienne życie płynące między tradycyjną kulturą a początkiem globalizacji, bez uciekania się do stereotypów.

Na wystawie prezentowane są 133 fotografie podzielone na 12 tematycznych grup: Fabryka Snów, Kobiety, Dziewczynki, Z dala od domu, Miejsca, Moda, Pomnik, Sala Balowa Clärchens, Przeobrażeni, Berlin, Afryka Arabia, Polaroidy. W twórczości Bergemann przeważają czarno-białe fotografie ukazujące codzienne życie we wschodnich Niemczech, okres transformacji oraz późniejsze, przedstawiające w formie reportaży Nowy Jork, Tokio, Paryż i São Paulo. Po roku 1990, kiedy w ramach zleceń dla magazynu „Geo” artystka podróżowała przez Afrykę i Azję, dominująca stała się fotografia barwna.

Prace można oglądać codziennie od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-17:00. Bilety: normalny - 15 zł, ulgowy - 10 zł, uczniowie i studenci 7-26 lat - 1 zł, bilet rodzinny, do 2 osób dorosłych (rodzice, opiekunowie) i dzieci do 18 lat - 20 zł, bilet grupowy (grupy liczące 10 i więcej osób), cena za 1 os. - 10 zł. 

Dodatkowo, w sobotę, 1 kwietnia, o godzinie 13:00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie w języku angielskim z Małgorzatą Taraszkiewicz-Zwolicką, a w niedzielę, 2 kwietnia - oprowadzanie kuratorskie po wystawie z kuratorką Małgorzatą Ruszkowską. Bilety: 15 zł normalny, 1-10 zł ulgowy.

Zobacz szczegóły dotyczące wystawy i harmonogram wydarzeń towarzyszących: www.mng.gda.pl.

krótkowłosa kobieta pozuje na tle obrazu
Na 7. Gdańskim Biennale Sztuki w Gdańskiej Galerii Miejskiej można oglądać prace ponad 30. artystów - w tym malarki Agaty Nowosielskiej
autor: MontyPhoto

Z kolei Gdańskiej Galerii Miejskiej trwa Gdańskie Biennale Sztuki. Wydarzenie odbywa się już po raz 7. - w tym roku po raz kolejny prace wybrane przez radę kuratorską z pośród nadesłanych zgłoszeń, prezentowane są w trzech oddziałach GGM, czyli w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 przy ul. Piwnej 27/29, Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 przy ul. Powroźniczej 13/15 i Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy ul. Szerokiej 37.

To okazja, aby zobaczyć twórczość kilkudziesięciu artystek i artystów mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Spektrum prezentacji najnowszych, najczęściej premierowych prac, jest doskonałą okazją do uchwycenia obecnych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez pomorskich artystów. 

Swoje prace w tym roku prezentują: Alicja Bach, Maria Elena Bonet, Grzegorz Bożek, Marta Branicka, Patrycja Cichosz, Natalia Dopkoska, Krzysztof Gliszczyński, Marianna Grabska, Kamil Kak, Daniel Kotowski, Milena Krasnopiórko, Magdalena Król, Anna Kwiatkowska, Michał Łagowski, Piotr Tadeusz Mosur, Agata Nowosielska, Mateusz Pęk, Plenum Osób Opiekujących Się, Agata Przyżycka, Grażyna Rigall, Magdalena Sadłowska, Maciej Salamon, Hanna Shumska,  Anna Tyczyńska, Dorota Spłocharska, Katarzyna Swinarska, Alina Żemojdzin, Marta Grabicka, Tomaszewska Malina, Robert Turło, Marta Wawrzynowicz, Anna Witkowska, Tomasz Zerek.

Wystawę we wszystkich oddziałach można oglądać codziennie z wyjątkiem poniedziałków - od soboty do niedzieli, oraz od wtorku do piątku, w godzinach 12:00-18:00. Wstęp wolny.