• Start
  • Wiadomości
  • Urodziny Heweliusza i ciekawe wydarzenia online, spacery, Koncert Karnawałowy

Urodziny Heweliusza i ciekawe wydarzenia online, spacery, Koncert Karnawałowy

Ten weekend w Gdańsku będzie obfitował w koncerty, zbiórki i licytacje WOŚP-owe. Czekają także liczne atrakcje w ramach Urodzin Heweliusza, ciekawy spacer historyczny z przewodnikiem po stoczniowych terenach przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, i muzyczne wejście w karnawał.
28.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jan Heweliusz to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Gdyby żył, w piątek, 28 stycznia, obchodziłby 411 urodziny
Jan Heweliusz to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Gdyby żył, w piątek, 28 stycznia, obchodziłby 411 urodziny
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Nagroda Naukowa im. Jana Heweliusza. Retransmisja z uroczystości już dziś, godz. 19

 

Gdyby słynny gdański astronom Jan Heweliusz żył - 28 stycznia zdmuchnąłby 411 świeczek na torcie. Z tej okazji do soboty włącznie trwają trzydniowe Urodziny Heweliusza, w ramach których w Gdańsku odbywa się wiele bezpłatnych atrakcji, zarówno stacjonarnych jak i online.

W sobotę o godzinie 12:30 Hevelianum zaprasza na swoją stronę na Facebooku i kanał na YouTube na półgodzinny, specjalny pokaz astronomiczny online, podczas którego będzie można się dowiedzieć, co robi Heweliusz na Księżycu, jak jego żona znalazła się na Wenus, a jego ulubiony przyrząd astronomiczny wśród gwiazd. Będzie to także okazja oczywiście, by poznać konstelacje, które słynny gdańszczanin wprowadził na nocne niebo, i posłuchać o kosmicznych atrakcjach, które czekają ludzkość w najbliższym czasie.

O godzinie 16:30 na głównym placu Hevelianum na Górze Gradowej odbędzie się spektakl plenerowy zatytułowany „Posłaniec gwiazd” w wykonaniu grupy teatralnej El Trupa Kabra. To pozytywna, edukacyjna opowieść z niebanalną bohaterką, Elżbietą, w roli głównej. Wraz z nią przeniesiemy się do XVII-wiecznego Gdańska, gdzie wdowa Heweliuszowa planuje wydanie dzieła podsumowującego dorobek naukowy męża. Aktorzy ożywią scenografię, a elementy fire show i teatru cieni dopełnią kosmiczne doznania.

Na zakończenie świętowania Urodzin Heweliusza Hevelianum zaprasza na premierowy pokaz artystycznego filmu krótkometrażowego „Zielona Latarnia” online - na Facebooku i YouTube instytucji. To inspirowana kosmosem, pojęciem czasu i Janem Heweliuszem metafizyczna historia drogi człowieka, dająca nadzieję, że czasami wystarczy popatrzeć w górę, żeby uzmysłowić sobie, że wszystko, czego potrzebujemy dostajemy teraz, a to czego pragniemy przyjdzie w odpowiednim dla nas miejscu i czasie. Godzinna produkcja inspirowana Janem Heweliuszem, w reżyserii Agnieszki Bekalarczyk, powstała w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Początek o godzinie 18:00. Projekcji będzie towarzyszyło spotkanie z twórcami filmu, podczas którego uczestnicy porozmawiają o procesie twórczym w życiu, sztuce i relacjach.

Więcej: 411. urodziny Jana Heweliusza - moc atrakcji od czwartku do soboty, stacjonarnie i online

 

Zgodnie z tradycją Koncert Karnawałowy w Filharmonii Bałtyckiej zamknie oszałamiający kankan
Zgodnie z tradycją Koncert Karnawałowy w Filharmonii Bałtyckiej zamknie oszałamiający kankan
mat. prasowe

 

Z muzycznym rozmachem wkroczymy w karnawałowy zawrót głowy - śpiew, taniec, piękno, uśmiech i radość - za sprawą Koncertu Karnawałowego „Pod karnawałowym niebem”, który także odbędzie się w sobotę, w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

Wystąpi Królewska Orkiestra Salonowa, która koncertuje od 12 lat, urodą i pięknymi kreacjami wzbudzając podziw, a nawet miłość słuchaczy. Nazwa orkiestry nawiązuje do dawnych królewskich koncertów i ma uzasadnienie w stylu gry, kostiumach oraz programie. Orkiestra zadebiutowała w 2009 roku, i od tego czasu z powodzeniem występowała na koncertach w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, auli Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i auli Uniwersytetu Gdańskiego. Muzycy koncertują bez dyrygenta, w pięknych stylowych kostiumach, wprowadzając urok koncertów wiedeńskich z czasów Straussa.

W programie sobotniego koncertu znalazł się przeboje królujące na estradach świata. Rytmy - począwszy od marsza i parad z najsłynniejszych karnawałów - będą gorące, pełne emocji i ekspresji. Zgodnie z tradycją koncert zamknie oszałamiający kankan.

Wystąpią: Natalia Walewska (skrzypce, prowadzenie orkiestry), Julia Iwaszkiewicz (sopran), Łukasz Wroński (tenor), Piotr Zemła (baryton), Radosław Kruszyna (fortepian, akordeon), Piotr i Bartłomiej Suttowie (marimba, wibrafon), Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. J. Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku, Zespół Rapsodia - kierownictwo artystyczne: Beata Stoppa, i Barbara Żurowska-Sutt (kierownictwo artystyczne i prowadzenie koncertu).

Początek koncertu o godzinie 19:00. Bilety: 48-116 zł.

 

Brama nr 2 to jedno z najważniejszych miejsc w Gdańsku. Warto znać historię tego obiektu oraz innych istotnych punktów na postoczniowych terenach
Brama nr 2 to jedno z najważniejszych miejsc w Gdańsku. Warto znać historię tego obiektu oraz innych istotnych punktów na postoczniowych terenach
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W 2022 roku obchodzimy 75. rocznicę powstania powojennej Stoczni Gdańskiej. Z tej okazji ale i w ramach ferii Morska Fundacja Historyczna codziennie do 27 lutego włącznie zaprasza na bezpłatne wycieczki po terenie dawnej Stoczni Gdańskiej z przewodnikiem.

Każde zwiedzanie rozpoczyna się przy historycznej Bramie nr II Stoczni Gdańskiej, obok kiosku przy ulicy Doki 1 w Gdańsku i trwa 60 minut. Trasa obejmuje: Plac Solidarności w Gdańsku, Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej, Szlak Stoczni Cesarskiej, wystawę „Szatniowiec” w siedzibie MFH. Uczestników czeka atrakcyjna i przystępna narracja obejmująca zarys historii gdańskiego przemysłu okrętowego od połowy XIX wieku do czasów współczesnych oraz najważniejsze wydarzenia z okresu PRL związane ze Stocznią Gdańską im. Lenina.

Wycieczki odbywają się bez ograniczeń wiekowych - serdecznie przywitani zostaną zarówno najmłodsi, jak i młodzież i dorośli oraz seniorzy. W soboty i niedziele wycieczki rozpoczynają się o godzinach 11:00 oraz 14:00, a od poniedziałku do piątku start o godzinie 12:00.

 

Festiwal Azjatycki to wyjątkowe wydarzenie ze streetfoodem z dalekich krajów na wyciągnięcie ręki - w Gdańsku
Festiwal Azjatycki to wyjątkowe wydarzenie ze streetfoodem z dalekich krajów na wyciągnięcie ręki - w Gdańsku
mat. organizatora

 

O tym, że aby spróbować kuchni azjatyckiej nie trzeba wyjeżdżać do Azji, ani nawet nie trzeba nawet podróżować po Polsce w poszukiwaniu potraw z Japonii, Wietnamu czy Indii - przekonamy się w sobotę i niedzielę, 29-30 stycznia, dzięki Festiwalowi Azjatyckiemu w Polsat Plus Arenie (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1).

Podczas wydarzenia ze swoimi propozycjami zaprezentuje się szereg gastronomicznych wystawców. Będzie można odwiedzić dymiące tajskie stragany, skosztować oryginalnych chińskich pierogów i aromatycznego phad thaia, albo gruzińskie chaczapuri i japoński ramen? Będzie marynowana rzepa i czarny sezam, domowe curry z chrupiącymi warzywami i świeżą kolendrą oraz wietnamskie kanapki bahn mi. Na miejscu znaleźć będzie można zarówno uwielbiane przez wszystkich klasyki kuchni wschodu jak i te oryginalne niedostępne na co dzień dania.

Godziny funkcjonowania stoisk: sobota 12:00-20:00, niedziela 12:00-18:00. Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Azjatyckiemu jest Festiwal Piwa Wina i Cydru. Więcej informacji na stronie organizatora na Facebooku: Smaczny Targ.

 

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole