• Start
  • Wiadomości
  • Sprzątanie w dzielnicach. Każdy może dołączyć, zadbać o okolicę

W sobotę sprzątanie w gdańskich dzielnicach. Każdy może dołączyć, zadbać o okolicę

22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Z tej okazji jedną z najbardziej widocznych i popularnych inicjatyw są miejskie akcje Sprzątania Świata. W sobotę, 20 kwietnia, takie akcje odbędą się też w Gdańsku. Trzy organizują miejskie jednostki, cztery - rady dzielnic i mieszkańcy, oddolnie. Sprawdźcie, które tereny będą sprzątane.
19.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu mężczyzna niesie plastikowy odpad, w tle kobieta stoi w jasnej kurtce
W sobotę w kilku dzielnicach odbędzie się społeczne sprzątanie miejskich zakamarków
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Aniołki

Rada Dzielnicy Aniołki zaprasza na akcję pod hasłem: “Sprzątanie Wroniej Górki”. Odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia, od godz. 11. Zbiórka - przy placu zabaw na Wroniej Górce, przy ul. Focha.

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy do udziału w ogólnoświatowej akcji “Sprzątania Świata”. Nasz najbliższy świat to Aniołki - zachęcają radni. 

Dla obecnych przewidziano drobne niespodzianki. 

Brętowo

Na akcję sprzątania lasu w Brętowie zapraszają z kolei radni dzielnicy Brętowo. Wydarzenie organizują jednak oddolnie lokalni społecznicy, w tym pan Maciej Kaczorek, a wspierać ich będzie m.in. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Sprzątanie zaplanowano także 20 kwietnia, od godz. 14. Zbiórka - przy niebieskim stalowym moście obok zbiornika retencyjnego "Potokowa - Słowackiego" (przy rondzie "De La Salle", za przystankiem Potokowa O1).

Organizatorzy zakładają też, że pracy będzie tak dużo, iż kontynuowane będą także następnego dnia, w niedzielę. 

Organizatorzy zapewniają jednorazowe rękawice i worki na śmieci, ale można przyjść z własnymi.

- Jeśli ktoś ma dobre rękawice albo kijki do zbierania śmieci to przydadzą się bardzo - zachęca organizator, który w trakcie sprzątania będzie oferował obecnym kawę lub herbatę do picia w przerwie. 

Na koniec akcji, około godz. 17, uczestnicy sprzątania mogą liczyć na poczęstunek - będą kiełbaski z grilla.

Ujeścisko - Łostowice

Rada Dzielnicy Ujeścisko - Łostowice zaprasza z kolei na wspólne sprzątanie lasu na Kozaczej Górze. To wydarzenie zaplanowano także w najbliższą sobotę, 20 kwietnia, w godz. 9.30-12.30. Miejsce zbiórki: u zbiegu ulic Przemyskiej, Zamojskiej oraz 11 Listopada, przy wejściu do lasu. Dla uczestników przygotowane będą rękawiczki ochronne oraz worki.

- Będą też dodatkowe atrakcje: Gry Parkowe na orientację Gry Parkowe na Orientację - Kozacza Góra , zabawy i konkursy z nagrodami oraz gorący, pyszny poczęstunek - zachęcają radni.

Wrzeszcz Górny

W tej dzielnicy akcja sprzątania pod hasłem: “Weź to podnieś” organizowana jest oddolnie, przez mieszkańców. Sprzątana będzie Podleśna Polana, także w sobotę, w godz. 11.00-15.00. W ramach wydarzenia zaplanowano też piknik.

W sobotę Wielkie Sprzątanie Gdańska Południe

Wielkie Sprzątanie Gdańska Południe

Akcja sprzątania terenów zielonych zaplanowana jest też w południowych dzielnicach Gdańska. Sprzątaniu towarzyszyć będą pikniki sąsiedzkie, które odbędą się w pobliżu trzech sprzątanych miejsc.

  • jeden odbędzie się w rejonie zbiornika Augustowska
  • drugi pomiędzy zbiornikami Świętokrzyska I i II
  • a trzeci przy zbiorniku Wielkopolska

Podczas pikników będzie okazja, by sprawdzić swoją wiedzę o segregacji odpadów czy wykonać ekologiczny gadżet. W pobliżu tych miejsc funkcjonować będą też punkty odbioru zebranych odpadów.

Sprzątanie zaplanowano w sobotę, 20 kwietnia, w godz. 9.30-12.30.

Organizatorami tej akcji są: Wydział Gospodarki Komunalnej UMG oraz Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Partnerzy: Rada Dzielnicy Jasień, Rada Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe, Rada Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.

 

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy