Orszak Św. Łucji z partnerskiego Kalmaru

Parada dziewcząt w długich, białych sukniach, koncert szwedzkich kolęd i poczęstunek szwedzkimi ciasteczkami. W poniedziałek, 28 listopada mieszkańcy Gdańska będą mogli spotkać dziewczęta z Kalmaru na Jarmarku Bożonarodzeniowym oraz przy Forum Gdańsk. Wizyta Orszaku Św. Łucji zwiastuje nadejście Świąt Bożego Narodzenia.
( 28.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Orszak św. Łucji to wielowiekowa tradycja
Orszak św. Łucji to wielowiekowa tradycja
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Wyjątkowa tradycja partnerskiej współpracy miast

Dzień Św. Łucji (Luciadagen) uważany jest zarówno w Szwecji, jak i poza jej granicami za jeden z najbardziej rdzennie szwedzkich obyczajów. Coroczna wizyta orszaku świętej Łucji (od 1992 roku) ma na celu zapoznanie mieszkańców Gdańska z bożonarodzeniową tradycją szwedzką oraz promowanie współpracy partnerskiej Gdańsk – Kalmar.

Zagłosuj na Gdańsk w konkursie na najlepszy jarmark świąteczny w Europie! 

Orszak Św. Łucji swoją wizytę tradycyjnie rozpocznie od spotkania z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent gdańska. Dziewczęta z północnej Szwecji odwiedzą także wybrane gdańskie szkoły i instytucje. Mieszkańcy będą mogli spotkać wyjątkowe gościnie na Jarmarku Bożonarodzeniowym oraz przy Forum Gdańsk.

- w godz. 16.00 – 16.30 zaplanowano koncert dziewcząt z Kalmaru, którego będzie można wysłuchać przy Historycznym Mostku Centrum Handlowe Forum Gdańsk
- w godz. 16.40 – 17.30 odbędzie się występ na Jarmarku Świątecznym. Tam też dziewczęta będą częstowały przechodniów tradycyjnymi, szwedzkimi ciasteczkami.

Orszak św. Łucji odwiedzi też Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
Orszak św. Łucji odwiedzi Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Czas światła

Według szwedzkiej tradycji najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia. Z dniem Św. Łucji rozpoczyna się czas światła. Tego wieczora na ulicach całej Szwecji można podziwiać pochody ludzi ubranych w sięgające do ziemi białe koszule przewiązane w pasie czerwoną szarfą, którzy niosą palące się świece. Na ich czele kroczy ubrana na biało młoda dziewczyna (Lussibrut) z koroną ze świec, które rozświetlają zimowy mrok. Cały pochód śpiewa kolędy, pozdrawia przechodniów, odwiedza szpitale i domy spokojnej starości.

W tym roku 12 dzielnicowych choinek ozdobi Gdańsk. Gdzie i kiedy? Zobacz harmonogram