W południe gdańszczanie uczcili paryżan minutą ciszy

W poniedziałek w południe Europejczycy uczcili minutą ciszy ofiary piątkowych zamachów we Francji. Gdańszczanie również włączyli się do akcji zainicjowanej przez przywódców państw Unii Europejskiej. Natomiast w czwartek, 19 listopada, w katedrze Oliwskiej odbędzie się msza św. w intencji ofiar.
( 16.11.2015 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Nowym Ratuszu (starym Żaku) można wpisywać się do księgi kondolencyjnej: w poniedziałek w godz. 10.00-18.00, w pozostałe dni od 8.00 do 16.00.
 
– Zatrzymajmy się na chwilę, uczcijmy pamięć ofiar piątkowych zamachów. To tylko gest, ale gest pokazujący bardzo wiele. Zatrzymując się w ciszy, pokazujemy naszą solidarność, a solidarność jest nam dziś szczególnie potrzebna nie tylko w obronie przed terrorem i terrorystami. Solidarność europejska potrzebna jest nam dla utrzymania pokoju i równowagi Europy – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
 
W atakach przeprowadzonych przez Państwo Islamskie w sześciu miejscach francuskiej stolicy w piątek, 13 listopada 2015 r., zginęło co najmniej 129 osób, a ponad 350 zostało rannych. Inicjatywa wspólnego uczczenia pamięci ofiar zamachów narodziła się podczas spotkania przywódców państw europejskich w ramach szczytu G20 w tureckiej Antalyi. Uczestnicy szczytu zaprosili wszystkich Europejczyków do uczenia ofiar ataków minutą ciszy w poniedziałek, 16 listopada 2015 r., w samo południe.
 
W Gdańsku, na znak solidarności z ofiarami zamachów, w sobotnie popołudnie podświetlony został kolorami francuskiej flagi wiadukt nad al. Grunwaldzką. W Radzie Miasta (tzw. Nowy Ratusz – dawna siedziba klubu studenckiego Żak) wyłożona jest księga kondolencyjna. Kondolencje można wpisywać w poniedziałek w godz. 10.00-18.00, w pozostałe dni od 8.00 do 16.00.
 
W czwartek,19 listopada 2015 r., w katedrze Oliwskiej o godz. 18 rozpocznie się msza św. za wszystkie ofiary zamachu w Paryżu.
 
Zobacz także: