Ostrzeżenie meteorologiczne! W piątek po południu burze i gradobicie PROGNOZA

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie o silnych burzach z gradem. Mają one pojawić się w Gdańsku po południu. Podobne alarmujące komunikaty podają Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) oraz portale meteorologiczne.
( Publikacja: 01.07.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uważajmy na lipcowe burze
Uważajmy na lipcowe burze
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Burze nad Pomorzem i Gdańskiem

Według informacji z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia groźne zjawiska atmosferyczne wystąpić mogą w Gdańsku między godz. 17.00 w piątek 1 lipca, a sobotą 2 lipca godz. 2.00. Prawdopodobieństwo burzy i gradobicia wynosi 80%. Opady deszczu mogą wynieść do 40 mm, lokalnie do 50 mm, a porywy wiatru sięgnąć do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami można spodziewać się opadów gradu.

70 ratowników od lipca będzie strzec gdańskich plaż. Można się jeszcze zgłosić do pracy 

Ostrzeżenie przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi

Pomorski Alarm Pogodowy, z którego serwisów korzystamy również ostrzega przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Powodem ich jest zalegająca nad Polską bardzo rozgrzana masa powietrza zwrotnikowego, która w godzinach późnych popołudniowych i wieczornych będzie wypychana na wschód przez dynamiczny front chłodny, poprzedzony linią zbieżności wiatrów. W obrębie oddziaływania frontu ma dojść do wytworzenia się płytkiego niżu, który będzie miał kluczowy wpływ na przebieg warunków pogodowych.

Głównymi zagrożeniami generowanymi przez dzisiejsze burze będą bardzo silne, a punktowo nawet niszczące porywy wiatru oraz opady gradu o średnicy do 3-5 cm. W mniejszym stopniu miejscowe zalania i podtopienia

- pisze Bartłomiej Zastawny z Pomorskiego Alarmu Pogodowego.

mapka

Pierwsze izolowane burze tworzyć się mogą już w godzinach południowych i wczesnych popołudniowych. Korzystne warunki do ich wystąpienia obejmą głównie zachodnią połowę województwa, zwłaszcza centrum i północ Kaszub. To tam najpierw można spodziewać się ulewnych opadów deszczu i gradu do 3-5 cm średnicy oraz silnego wiatru. Potem zjawiska te wystąpić mogą w innych częściach regionu.

W godzinach późnopopołudniowych spodziewamy się rozwoju zorganizowanego układu burzowego MCS - może mieć to miejsce na terenie województwa bądź na zachód od niego. Układ będzie wędrował na północny wschód z czasem odbijając coraz bardziej na wschód i napędzając się. Rozległy układ MCS może przyjąć formę linii szkwałowej, a w skrajnej sytuacji nawet sygnaturę bow echo - taki scenariusz sugerują silny przepływ w dolnej i środkowej troposferze oraz wyraźnie podwyższone uskoki wiatrów w dolnych kilometrach


Głównym zagrożeniem byłyby wówczas silne oraz bardzo silne porywy wiatru na dużym obszarze mogące przekraczać 100-120 km/h. Burze najprawdopodobniej pojawią się wpierw w rejonie Człuchowa, Bytowa, Słupska i będą wędrowały kolejno w rejon Kaszub, Trójmiasta, Kociewia i Powiśla. Najpewniej obejmą zasięgiem znaczną część terenu województwa pomorskiego. Potencjalny układ MCS może generować także miejscowe zalania i podtopienia. Natomiast ryzyko opadów gradu i wystąpienia trąby powietrznej będą maleć.Bardzo prosimy potraktować to ostrzeżenie poważnie!

- czytamy na profilu Pomorskiego Alarmu Pogodowego.

Prognoza dla Pomorza na najbliższe dni

Typowa letni pogoda czeka nas też w najbliższych dniach. Jak prognozuje Meteo Pomorze niedziela zapowiada się bezchmurnie i ciepło. Jeszcze cieplej ma być w poniedziałek. Pojawią się natomiast chmury, a w drugiej połowie dnia także przelotne opady. Niewykluczone burze. Wtorek będzie równie ciepły, ale też pochmurny z możliwymi opadami bądź burzami. Środa natomiast powinna być nieco chłodniejsza oraz nieco pogodniejsza. Choć przelotne opady wciąż będą możliwe.

prognoza_meteo

Opracowanie mapy: Tomasz Szcząchor