Ostrzeżenie meteorologiczne! W piątek po południu burze i gradobicie PROGNOZA

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie o silnych burzach z gradem. Mają one pojawić się w Gdańsku po południu. Podobne alarmujące komunikaty podają Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) oraz portale meteorologiczne.
01.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uważajmy na lipcowe burze
Uważajmy na lipcowe burze
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Burze nad Pomorzem i Gdańskiem

Według informacji z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia groźne zjawiska atmosferyczne wystąpić mogą w Gdańsku między godz. 17.00 w piątek 1 lipca, a sobotą 2 lipca godz. 2.00. Prawdopodobieństwo burzy i gradobicia wynosi 80%. Opady deszczu mogą wynieść do 40 mm, lokalnie do 50 mm, a porywy wiatru sięgnąć do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami można spodziewać się opadów gradu.

70 ratowników od lipca będzie strzec gdańskich plaż. Można się jeszcze zgłosić do pracy 

Ostrzeżenie przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi

Pomorski Alarm Pogodowy, z którego serwisów korzystamy również ostrzega przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Powodem ich jest zalegająca nad Polską bardzo rozgrzana masa powietrza zwrotnikowego, która w godzinach późnych popołudniowych i wieczornych będzie wypychana na wschód przez dynamiczny front chłodny, poprzedzony linią zbieżności wiatrów. W obrębie oddziaływania frontu ma dojść do wytworzenia się płytkiego niżu, który będzie miał kluczowy wpływ na przebieg warunków pogodowych.

Głównymi zagrożeniami generowanymi przez dzisiejsze burze będą bardzo silne, a punktowo nawet niszczące porywy wiatru oraz opady gradu o średnicy do 3-5 cm. W mniejszym stopniu miejscowe zalania i podtopienia

- pisze Bartłomiej Zastawny z Pomorskiego Alarmu Pogodowego.

mapka

Pierwsze izolowane burze tworzyć się mogą już w godzinach południowych i wczesnych popołudniowych. Korzystne warunki do ich wystąpienia obejmą głównie zachodnią połowę województwa, zwłaszcza centrum i północ Kaszub. To tam najpierw można spodziewać się ulewnych opadów deszczu i gradu do 3-5 cm średnicy oraz silnego wiatru. Potem zjawiska te wystąpić mogą w innych częściach regionu.

W godzinach późnopopołudniowych spodziewamy się rozwoju zorganizowanego układu burzowego MCS - może mieć to miejsce na terenie województwa bądź na zachód od niego. Układ będzie wędrował na północny wschód z czasem odbijając coraz bardziej na wschód i napędzając się. Rozległy układ MCS może przyjąć formę linii szkwałowej, a w skrajnej sytuacji nawet sygnaturę bow echo - taki scenariusz sugerują silny przepływ w dolnej i środkowej troposferze oraz wyraźnie podwyższone uskoki wiatrów w dolnych kilometrach


Głównym zagrożeniem byłyby wówczas silne oraz bardzo silne porywy wiatru na dużym obszarze mogące przekraczać 100-120 km/h. Burze najprawdopodobniej pojawią się wpierw w rejonie Człuchowa, Bytowa, Słupska i będą wędrowały kolejno w rejon Kaszub, Trójmiasta, Kociewia i Powiśla. Najpewniej obejmą zasięgiem znaczną część terenu województwa pomorskiego. Potencjalny układ MCS może generować także miejscowe zalania i podtopienia. Natomiast ryzyko opadów gradu i wystąpienia trąby powietrznej będą maleć.Bardzo prosimy potraktować to ostrzeżenie poważnie!

- czytamy na profilu Pomorskiego Alarmu Pogodowego.

Prognoza dla Pomorza na najbliższe dni

Typowa letni pogoda czeka nas też w najbliższych dniach. Jak prognozuje Meteo Pomorze niedziela zapowiada się bezchmurnie i ciepło. Jeszcze cieplej ma być w poniedziałek. Pojawią się natomiast chmury, a w drugiej połowie dnia także przelotne opady. Niewykluczone burze. Wtorek będzie równie ciepły, ale też pochmurny z możliwymi opadami bądź burzami. Środa natomiast powinna być nieco chłodniejsza oraz nieco pogodniejsza. Choć przelotne opady wciąż będą możliwe.

prognoza_meteo

Opracowanie mapy: Tomasz Szcząchor

TV

Światowa stolica bursztynu