70 ratowników od lipca będzie strzec gdańskich plaż. Można się jeszcze zgłosić do pracy

Od piątku 1 lipca, w pełnej obsadzie 70 ratowników wodnych, rozpoczyna się sezon letni na 9 gdańskich kąpieliskach o długości 1300 metrów. Gdański Ośrodek Sportu (GOS) wciąż poszukuje chętnych, którzy podejmą się trudnego wyzwania zapewnienia bezpieczeństwa plażowiczom.
30.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Praca ratownika jest bardzo wymagająca i rzadko przypomina to, co można było oglądać w amerykańskim serialu Słoneczny patrol
Praca ratownika jest bardzo wymagająca i rzadko przypomina to, co można było oglądać w amerykańskim serialu "Słoneczny patrol"
autor: Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

- Nasza kadra opiera się na doświadczonych ratownikach, którzy pracują już od kilku i kilkunastu lat, ale jest też sporo osób z nowego naboru. To dobry model. Bo starsi pracownicy podpowiadają, uczą i udzielają wskazówek młodszym ratownikom. Praca ratownika nad morzem jest bowiem zdecydowanie trudniejsza od tej nad jeziorem czy na basenie. Tu mamy falowania, różnego rodzaju prądy oraz dużą większą liczbę osób do obserwacji i pilnowania - powiedział rzecznik GOS Grzegorz Pawelec.

I po siedemdziesiątce można ratować ludzi

Nie ma ograniczeń wiekowych, aby zostać ratownikiem wodnym na kąpielisku w Gdańsku.

- W zeszłym roku pracował z nami mężczyzna w wieku 70 plus. Oczywiście warunkiem niezbędnym jest pełnoletniość - dodał Grzegorz Pawelec.

I choć 9 gdańskich kąpielisk rusza w piątek 1 lipca z pełną, zaplanowaną obsadą 70 ratowników wodnych, to Gdański Ośrodek Sport wciąż rekrutuje osoby do pracy w tym charakterze.

Ratownicy wciąż poszukiwani

- Nabór prowadzimy przez cały czas. Bo ratownicy mogą pracować zarówno przez całe wakacje, jak i w lipcu bądź sierpniu, albo jedynie w weekendy. Potrzebne są też np. osoby na zmianę, w przypadku choroby któregoś z ratowników. Dla przykładu, w ciągu jednego z ostatnich sezonów letnich pracowało z nami 150 ratowników - wyjaśnił rzecznik GOS.

Ile może zarobić ratownik?

Ratownik wodny w Gdańsku może liczyć na umowę o pracę na etat (lub pół etatu) w okresie lipiec-sierpień. Wynagrodzenie to 4000 zł brutto za miesiąc (21 dni pracy w lipcu oraz 22 dni pracy w sierpniu). W lipcu stawki za dzień wynoszą 190,48 zł brutto, a w sierpniu 181,82 zł brutto.

Przygotowania do sezonu 2022. Na gdańskich plażach będzie bezpiecznie

Ratownikom dodatkowo przysługuje około 2 dni urlopu w miesiącu (w przypadku niewykorzystania wypłacany jest ekwiwalent). Jest możliwość pracy w nadgodzinach, płatnych 100 procent. Dla przyjezdnych ratowników GOS zapewnia nocleg bez wyżywienia.

- Dysponujemy bazą noclegową na przystani Tamka. Korzysta z niej zwykle kilka, kilkanaście osób - dodał Grzegorz Pawelec.

Jak przebiegł sezon letni na plażach w ubiegłym roku?

Ubiegłe lato na plażach w Gdańsku było szczęśliwe - nikt nie utonął. Przez ponad 2 miesiące bezpieczeństwa letników strzegło łącznie 106 ratowników wodnych i 20 ratowników medycznych w 8 lokalizacjach. Pracę ratowników wspomagało też 23 praktykantów. W trakcie ubiegłorocznego letniego przeprowadzono ok. 50 akcji ratowniczych w wodzie – o 7 mniej niż w 2020 r. oraz 110 interwencji na plaży, czyli o 24 więcej niż w sezonie 2020 r. 

Jaka jest lista niezbędnych dokumentów do podjęcia pracy ratownika?

Chętni do pracy ratownika wodnego w Gdańsku w sezonie letnim 2022 mogą zgłaszać swoją aplikację na adres mailowy: kapieliska@sportgdansk.pl

Wymagane dokumenty do podjęcia pracy ratownika na kąpielisku morskim w Gdańsku:

 • CV i list motywacyjny
 • kopia zaświadczenia MSW o ukończeniu szkolenia ratowników wodnych (w przypadku osób, które ukończyły kurs ratownika przed 2011 rokiem: kopia potwierdzenia uprawnień z legitymacji WOPR)
 • kopia certyfikatu KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc)
 • kopia legitymacji członkowskiej lub inny dokument potwierdzający przynależności do podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego
 • kopia dokumentów potwierdzających uprawnienia przydatne w ratownictwie wodnym (kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym wymienione w rozporządzeniu)
 • oświadczenie kandydata o wyrażaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych

Gdzie można się kąpać w Gdańsku w tym roku pod okiem ratowników?

W sezonie letnim 2022 Gdański Ośrodek Sportu organizuje następujące kąpieliska:
 
 • Jelitkowo (200 m linii brzegowej)
 
 • Piastowska Jelitkowo (100 m linii brzegowej)
 
 • Molo Brzeźno (200 m linii brzegowej)
 
 • Hallera Brzeźno (100 m linii brzegowej)
 
 • Dom Zdrojowy (100 m linii brzegowej)
 
 • Stogi (300 m linii brzegowej)
 
 • Sobieszewo (100 m linii brzegowej)
 
 • Orle (100 m linii brzegowej)
 
 • Świbno (100 m linii brzegowej) 
 
oprac. RP

 

TV

Inscenizacja na Górze Gradowej. Jak przed trzema wiekami odparto atak Rosjan