• Start
  • Wiadomości
  • W Pieckach - Migowie choinka, dwóch Mikołajów i mnóstwo słodyczy

W Pieckach - Migowie "na bogato": choinka, dwóch Mikołajów i mnóstwo słodyczy

Chłód w piątkowy wieczór, 8 grudnia, był dokuczliwy. Dlatego najbardziej oblegane przez mieszkańców było... ognisko i stoisko z ciepłą herbatą oraz barszczem. Wszyscy jednak chętnie stanęli przy dzielnicowej choince podczas odliczania ostatnich sekund do jej oświetlenia. Kiedy to nastąpiło, życzenia obecnym złożył zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski i przewodniczący Zarządu Dzielnicy Piecki - Migowo Łukasz Świacki.
08.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu z prawej rozświetlona udekorowana choinka, po lewej widać kilkanaście stojących obok siebie osób patrzących na choinkę, pomiędzy nimi Mikołaj w czerwonym stroju
Dzielnicowa choinka oficjalnie rozbłysła w Pieckach - Migowie w piątkowy wieczór, 8 grudnia
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Cukierki i życzenia od władz Gdańska

Już przed godz. 18 na skwerku u zbiegu ulic Rakoczego i Bulońskiej zaczął zbierać się niemały tłum ludzi, głównie rodzin z małymi dziećmi. Maluchy dokazywały na śniegu, ale też chętnie podchodziły do... dwóch Świętych Mikołajów, którzy pojawili się na miejscu. Były więc też obowiązkowe, pamiątkowe sesje zdjęciowe, w których to dzieci pozowały z postawnymi panami w czerwonych charakterystycznych strojach, a rodzice trenowali zmarznięte palce na ekranach smartfonów. W nagrodę każdy mógł liczyć na cukierka od Świętego.
O dostawę słodkości, dla młodszych i starszych, zadbał też zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski. Przy dzielnicowej choince na Pieckach - Migowie pojawił się bowiem z wielką torbą cukierków.
- Przyjmijcie życzenia od nas, władz Gdańska: pani prezydent, wszystkich wiceprezydentów, a także radnych Miasta Gdańska - żebyśmy wszyscy cieszyli się tymi świętami, tym, że jesteśmy wspólnotą, że możemy się do siebie uśmiechać i życzyć sobie wszystkiego, co najlepsze - podkreślał Piotr Borawski. - Życzę Państwu, by był to czas rodzinny, czas spełnienia, pełen życzliwości, bo takie są święta Bożego Narodzenia, i by rok 2024 przyniósł Wam jak najwięcej radości - dodał.

20231208_choinka-piecki-migowo_037grupowe pamiątkowe zdjęcie, pozuje kilkadziesiąt osób, stoją w kilku rzędach, z przodu najmniejsze dzieci i leżące dwa mikołaje w czerwonych strojach, za nimi świeci się choinka
Obowiązkowe pamiątkowe zdjęcie mieszkańców z władzami Gdańska i Mikołajami
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Dlaczego pojawiło się aż dwóch Świętych?

- Towarzyszy nam dzisiaj dwóch Mikołajów, którzy częstują wszystkich słodkościami. Dlaczego jest ich dwóch? A no dlatego, że jeden jest z Piecek, a drugi z Migowa - wyjaśniał przewodniczący Łukasz Świacki. - Szanowni państwo, przez cały rok tworzyliśmy wyjątkową wspólnotę - wraz ze szkołami, przedszkolami, domem sąsiedzkim i klubem seniora realizowaliśmy wyjątkowe projekty. Mam nadzieję, że następny rok też taki będzie - dodał.
W choinkowym wydarzeniu na Pieckach - Migowie wzięli udział miejscy radni: Piotr Gierszewski, Piotr Dzik, Beata Jankowiak, Przemysław Malak i Michał Hajduk. Obecni byli też radni dzielnicy, w tym przewodniczący Rady Dzielnicy Piecki - Migowo Mateusz Zakrzewski i zastępca przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Grzegorz Giżewski.

W Świbnie Św. Mikołaj przybył kutrem, żeby rozświetlić choinkę

Gdzie stoi dzielnicowa choinka Piecek - Migowa?

Świąteczne drzewko ponownie stanęło u zbiegu ulic Rakoczego i Bulońskiej, w tym samym miejscu, co w latach poprzednich. Po uroczystym zapaleniu światełek, dla obecnych wystąpili podopieczni Gdańskiego Archipelagu Kultury wykonując różne pieśni świąteczne.
Dla mieszkańców przygotowano też poczęstunek - można było napić się gorącej herbaty lub barszczu ufundowanego przez jedną z dzielnicowych restauracji, a także spróbować ciastek.

Gdzie w najbliższych dniach rozbłysną dzielnicowe choinki?

9 GRUDNIA
 
  • Orunia, przy ul. Gościnnej, godz. 16.00
  • Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia, u zbiegu ulic Pomorskiej i Gospody, godz. 18.00 
10 GRUDNIA
 
  • Orunia Górna - Gdańsk Południe, przy zbiorniku Augustowska, godz. 16.00
11 GRUDNIA
 
  • Dolne Miasto, u zbiegu ulic Wróbla i Toruńskiej, godz. 16.00
12 GRUDNIA
 
  • Stogi, skwerek przy ul. Hożej 11, obok budynku przychodni, godz. 17.00
15 GRUDNIA
 
  • Siedlce, przy Szkole Podstawowej nr 14 im. ks. Grzegorza Piramowicza, ul. Kartuska 126, godz. 15.00

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej