Druga zielona wiata przystankowa w Gdańsku. Nie tylko bluszcz - zobacz, jak to zrobiono

Pasażerowie oczekujący na przyjazd tramwaju na przystanku Urząd Miejski 01, od czwartku, 28 kwietnia, mogą korzystać z wyjątkowej, zielonej wiaty. Tylna część obiektu obsadzona została gęstym bluszczem zwyczajnym Hedera helix, natomiast jego boczne części ozdobione są m.in. ozdobnymi bylinami i trawami.
( Publikacja: 29.04.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Gdańsku od kwietnia oczy mieszkańców zaczynają cieszyć zielone przystanki komunikacji miejskiej
W Gdańsku od kwietnia oczy mieszkańców zaczynają cieszyć zielone przystanki komunikacji miejskiej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Gdańsk konsekwentnie realizuje politykę zazieleniania miasta. Prowadzone są nowe nasadzenia, powstają ogrody deszczowe, łąki kwietne czy łąki miejskie. Zmienia się także podejście dotyczące zagospodarowania zieleni oraz sposobu jej pielęgnacji.

W tym sezonie, do już realizowanych przedsięwzięć, dołączyła nowa inicjatywa - zielone wiaty przystankowe. Pierwsza powstała na początku kwietnia, przy Podwalu Przedmiejskim na przystanku „Chmielna”. W czwartek, 28 kwietnia, dołączyła do niego druga - zazieleniła się wiata w Śródmieściu Gdańska, w sąsiedztwie Urzędu Miejskiego przy ulicy 3 Maja, z której korzystają pasażerowie oczekujący na tramwaj nr 4.

Pierwszy taki przystanek tramwajowy w Gdańsku. Zobacz na czym polega „zielona” wiata

Tylną część wiaty ozdobiły szeregowe nasadzenia żywopłotu z bluszczu o wysokości ok. 180 cm. Na bokach pojawiły się natomiast kompozycje roślinne, złożone z ozdobnych bylin i traw. Zaaranżowanie zieleni przylegającej do wiaty przystankowej wymagało odpowiedniego przygotowania. Rośliny zostały wkopane do gruntu w pasie o szerokości 40 cm wzdłuż ściany przystanku, a do zabezpieczenia brzegów otworu zastosowano specjalne obrzeża eko-bord.

Na i przy przystanku przy Urzędzie Miejskim pojawiły się nasadzenia żywopłotu z bluszczu, ozdobne byliny i trawy
Na i przy przystanku przy Urzędzie Miejskim pojawiły się nasadzenia żywopłotu z bluszczu, ozdobne byliny i trawy
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W miejscu nasadzeń konieczna była wymiana gruntu na żyzną ziemię. Pojawiły się też solidne, ale umożliwiające demontaż stelaże, które nie są związane z konstrukcją wiaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest właściwe utrzymanie roślin oraz przystanku, a pnącza bluszczu, wyglądają niezwykle efektownie.

Wykonawca, w ramach umowy, zobowiązany jest do pielęgnacji roślin przez okres dwóch lat. Gwarancja obejmuje m.in. systematyczne nawadnianie, stały monitoring stanu zdrowia roślin, ręczne odchwaszczanie, a w razie potrzeby również zabezpieczenie roślin na zimę.

Oprac. AO