• Start
  • Wiadomości
  • Dwa nowe przedszkola na Chełmie i Jasieniu. Przyjmą łącznie 400 dzieci

Dwa nowe przedszkola na Chełmie i Jasieniu. Przyjmą łącznie 400 dzieci

Od września przedszkolaki znajdą opiekę w nowych placówkach przy ul. Kolorowej oraz przy ul. Lawendowe Wzgórze. Dzięki inwestycjom w roku szkolnym 2018/2019 dostępnych będzie ponad 6,5 tys. miejsc w 62 przedszkolach publicznych samorządowych oraz 2,6 tys. miejsc w 26 przedszkolach publicznych niesamorządowych i 2 publicznych punktach przedszkolnych niesamorządowych.
28.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Gdańsku powstają kolejne dwa przedszkola. Zapewnią opiekę 400 maluchom

Przedszkole nr 80 (przy ul. Kolorowej 14) powstanie na Chełmie. Będzie to placówka sześciooddziałowa, w której miejsce znajdzie 150 dzieci w wieku 3 - 6 lat. Zaprojektowano ją jako jednokondygnacyjny obiekt ze skośnym dachem. Dwa wejścia główne do przedszkola umieszczono od strony wschodniej, natomiast od zachodniej znajdują się dwa wyjścia ogrodowe oraz po jednym wyjściu od strony południowej oraz północnej. Każdy oddział wyposażono dodatkowo w drzwi tarasowe, będące jednocześnie ewakuacyjnymi, dzięki czemu można będzie bezpośrednio wychodzić na zewnętrzny taras z każdej z sal zabaw. W ramach inwestycji powstaje też sala zabaw, łazienki, zaplecze na pomoce dydaktyczne i leżaki oraz szatnie. Na zewnątrz powstanie plac zabaw oraz parking. Budynek w całości dostosowany będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Chełm to obecnie największa, pod względem liczby ludności, dzielnica Gdańska. Mieszka tu blisko 50 tys. mieszkańców. Według aktualnych danych meldunkowych mieszka tu też najwięcej dzieci w wieku 3 - 6 lat (dokładnie 2 789 maluchów). Kolejna placówka jest więc tu niezbędna.


Tak wyglądać będzie przedszkole przy ul. Kolorowej

Realizacja samego budynku dobiega końca. Jednak w czasie wykonywania prac drogowych, w trakcie niwelowania terenu, odkryto w gruncie dość wysoko ułożoną sieć gazową średniego ciśnienia, która nie spełnia wymogów dla gazociągów tego rodzaju. Układu drogowego w tym miejscu nie można zmienić, dlatego zdecydowano o przebudowie rurociągu, a następnie wykonaniu pozostałych robót. Ze względu na występujący tu wysoki poziom wód gruntowych, wymieniana jest też część gruntu na bardziej przepuszczalny, a także wykonywane dodatkowe odwodnienie terenu – w miejscu, gdzie powstanie plac zabaw.
Budowa przedszkola wraz z układem drogowym powinna zakończyć się do końca kwietnia 2018 r.

Drugie nowe przedszkole (nr 68) powstaje na Jasieniu, przy ul. Lawendowe Wzgórze 1. W dziesięciooddziałowej placówce miejsce znajdzie 250 dzieci w wieku 3-6 lat. To element budowanego Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa. Będzie to przedszkole modułowe, o konstrukcji drewnianej, które posiadać będzie wspólną część żywieniową, administracyjną, socjalną i ogólnorozwojową (sala wielofunkcyjna). W ramach inwestycji powstanie również plac zabaw oraz dojazd do przedszkola. Zagospodarowany zostanie także teren wokół niego. Obiekt zaprojektowano w formie pawilonu przykrytego płaskim dachem, z uskokiem w centralnej części.


Praca wre także przy budowie przedszkola przy ul. Jabłoniowej

Aktualnie wykonywane jest pokrycie dachowe wraz z konstrukcją na drugiej sekcji budynku przedszkola. Wykonywane są też prace wykończeniowe i instalacyjne na sekcji 1 i 2. Trwają również prace przygotowawcze pod płytę fundamentową na 3 sekcji obiektu.

To kolejne w ostatnich latach przedszkola na mapie Gdańska. Tylko w 2017 roku oddano do użytkowania dwie nowe placówki tego typu: przy ul. Dąbka i ul. Damroki.

W roku szkolnym 2018/2019 dostępnych będzie ponad 6,5 tys. miejsc w 62 przedszkolach publicznych samorządowych (w tym 4 specjalnych) oraz przeszło 2,6 tys. miejsc w 26 przedszkolach publicznych niesamorządowych i 2 publicznych punktach przedszkolnych niesamorządowych. Na przedszkolaków z Gdańska czekać będzie zatem kilkaset miejsc więcej niż przed rokiem. Rekrutacja rozpocznie się 12 marca.


Przeczytaj także:

Rekrutacja do gdańskich przedszkoli od 12 do 23 marcaTV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska