
Wiosną w Gdańsku rosną bratki i stokrotki
Pierwszy dzień wiosny oznacza dla uczniów Dzień Wagarowicza, a dla ogrodników pracujących na zlecenie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni - początek bardzo intensywnej pracy. Do zasadzenia mają bowiem w najbliższych dniach ponad 40 tysięcy różnokolorowych, różnego gatunku kwiatów. Pracowników zieleni będzie można spotkać do końca marca w różnych częściach Gdańska. We wtorek, 21 marca, pracowali głównie w Parku Oliwskim i Oruńskim.
Wiosną w naszym mieście sadzone są głównie bratki i stokrotki, latem begonie, gaury i koleusy, a jesienią chryzantemy. Przez większość roku cieszą oczy gdańszczan swoimi kształtami i kolorami.
Jaki będzie Park Południowy? Jest masterplan
Każdego roku na terenie Gdańska sadzonych jest kilkadziesiąt tysięcy kwiatów, bylin oraz krzewów. Oprócz nich miejską przestrzeń zdobią kolorowe kwiaty roślin cebulowych, które sadzone są jesienią, a które rozkwitają na wiosnę.
W 2023 roku Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przeznaczył do nasadzenia ponad 55 tys. roślin, w różnych lokalizacjach naszego miasta.

Kwietna flaga narodowa i nazwa dzielnicy
Spośród kwiatów, które GZDiZ sadzić będzie na wiosnę, najwięcej będzie drobnokwiatowych bratków w szerokiej palecie barw. Od różnych odcieni koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego, po błękity, zielenie i fiolety. Ale to nie jedyne kwiaty, które ozdobią wiosenny Gdańsk. Posadzone zostaną także stokrotki, prymule i niezapominajki.
Bratków pojawi się w sumie ponad 21 tys. Część z nich trafi m.in. do Parku Zielonego czy na rabatę przy fontannie na ul. Jaśkowa Dolina. Z bratków stworzony zostanie również kwiatowy napis WRZESZCZ przy Placu ks. Komorowskiego. Wiosenne kwiaty znajdziecie w donicach na Placu ks. Gustkowicza, natkniecie się na nie także na zieleńcu przy skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Kaplicznej w Jelitkowie. Bratkami obsadzone będzie otoczenie głazu Janki Kupały na Przymorzu Małym.
Zieleń i woda - gdańskie strategie i projekty dla miejskiej przyrody
Tych kwiatów nie zabraknie też w Śródmieściu: na Rondzie Ofiar Katynia oraz na placach: Heweliusza, Kobzdeja i Solidarności. Dzięki ich białym i czerwonym odmianom na Placu Obrońców Poczty Polskiej ułożona zostanie kwietna flaga narodowa.
Jeśli na gdańskich kwietnikach i zieleńcach pojawią się bratki, to nie może tam także zabraknąć stokrotek. Ubarwią przestrzeń swoimi białymi, różowymi i czerwonymi płatkami. W tym roku GZDiZ planuje posadzić ich ponad 2 tys. - m.in. na skrzyżowaniu ul. Pomorskiej i Kaplicznej, a także na ul. Gościnnej przy pomniku Inki oraz na zieleńcu przy ul. Witkiewicza.
Lato pod znakiem begonii, gaur i koleusów
- Prawdziwą kwiatową burzę rozpętamy latem, kiedy przyjdzie czas na drugą zmianę nasadzeń. Wówczas przestrzeń po bratkach i stokrotkach na gdańskich zieleńcach oraz w parkach swoimi intensywnymi kolorami i zapachami „zaleją” begonie, aksamitki, bluszczyki, celozje, kanny, gaury, kocanki, koleuse, ksomosy, lantany, pelargonie, petunie, komarzyce, smagliczki, starce, szałwie, wilce i ozdobne słoneczniki - zapowiada Magdalena Kiljan, rzecznik prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.