• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku poczujesz wiosnę. Ogrodnicy rozpoczęli nasadzenia ponad 40 tysięcy kwiatów

W Gdańsku poczujesz wiosnę. Ogrodnicy rozpoczęli nasadzenia ponad 40 tys. kwiatów

21 tysięcy bratków, do tego 2 tysiące stokrotek, niezapominajek i innych gatunków kwiatów pojawi się na gdańskich skwerach, zieleńcach i w parkach. W największych i najbardziej popularnych parkach: Oliwskim i Oruńskim, zasadzonych zostanie dodatkowo 18 tysięcy bratków. Wybierzcie się tam na spacer w wolnej chwili.
21.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu ogrodniczka klęka nad rabatą, sadzi prawdopodobnie kwiaty, po prawej widać już rabatę obsadzoną kilkudziesięcioma kwiatkami, w tle widać jasny samochód dostawczy
W Parku Oliwskim rozpoczęły się nasadzenia wiosennych kwiatów, głównie bratków i stokrotek
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wiosną w Gdańsku rosną bratki i stokrotki

Pierwszy dzień wiosny oznacza dla uczniów Dzień Wagarowicza, a dla ogrodników pracujących na zlecenie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni - początek bardzo intensywnej pracy. Do zasadzenia mają bowiem w najbliższych dniach ponad 40 tysięcy różnokolorowych, różnego gatunku kwiatów. Pracowników zieleni będzie można spotkać do końca marca w różnych częściach Gdańska. We wtorek, 21 marca, pracowali głównie w Parku Oliwskim i Oruńskim.

Wiosną w naszym mieście sadzone są głównie bratki i stokrotki, latem begonie, gaury i koleusy, a jesienią chryzantemy. Przez większość roku cieszą oczy gdańszczan swoimi kształtami i kolorami.

Jaki będzie Park Południowy? Jest masterplan

Każdego roku na terenie Gdańska sadzonych jest kilkadziesiąt tysięcy kwiatów, bylin oraz krzewów. Oprócz nich miejską przestrzeń zdobią kolorowe kwiaty roślin cebulowych, które sadzone są jesienią, a które rozkwitają na wiosnę.

W 2023 roku Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przeznaczył do nasadzenia ponad 55 tys. roślin, w różnych lokalizacjach naszego miasta.

na zdjęciu biała tablica z napisem park oliwski, pod nią rabata na której zasadzono kilkadziesiąt kwiatków, w tle zielony trawnik
W całym Gdańsku zasadzonych zostanie w najbliższych dniach ponad 40 tysięcy kwiatów
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kwietna flaga narodowa i nazwa dzielnicy

Spośród kwiatów, które GZDiZ sadzić będzie na wiosnę, najwięcej będzie drobnokwiatowych bratków w szerokiej palecie barw. Od różnych odcieni koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego, po błękity, zielenie i fiolety. Ale to nie jedyne kwiaty, które ozdobią wiosenny Gdańsk. Posadzone zostaną także stokrotki, prymule i niezapominajki.

Bratków pojawi się w sumie ponad 21 tys. Część z nich trafi m.in. do Parku Zielonego czy na rabatę przy fontannie na ul. Jaśkowa Dolina. Z bratków stworzony zostanie również kwiatowy napis WRZESZCZ przy Placu ks. Komorowskiego. Wiosenne kwiaty znajdziecie w donicach na Placu ks. Gustkowicza, natkniecie się na nie także na zieleńcu przy skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Kaplicznej w Jelitkowie. Bratkami obsadzone będzie otoczenie głazu Janki Kupały na Przymorzu Małym.

Zieleń i woda - gdańskie strategie i projekty dla miejskiej przyrody

Tych kwiatów nie zabraknie też w Śródmieściu: na Rondzie Ofiar Katynia oraz na placach: Heweliusza, Kobzdeja i Solidarności. Dzięki ich białym i czerwonym odmianom na Placu Obrońców Poczty Polskiej ułożona zostanie kwietna flaga narodowa.

Jeśli na gdańskich kwietnikach i zieleńcach pojawią się bratki, to nie może tam także zabraknąć stokrotek. Ubarwią przestrzeń swoimi białymi, różowymi i czerwonymi płatkami. W tym roku GZDiZ planuje posadzić ich ponad 2 tys. - m.in. na skrzyżowaniu ul. Pomorskiej i Kaplicznej, a także na ul. Gościnnej przy pomniku Inki oraz na zieleńcu przy ul. Witkiewicza.  

Lato pod znakiem begonii, gaur i koleusów

- Prawdziwą kwiatową burzę rozpętamy latem, kiedy przyjdzie czas na drugą zmianę nasadzeń. Wówczas przestrzeń po bratkach i stokrotkach na gdańskich zieleńcach oraz w parkach swoimi intensywnymi kolorami i zapachami „zaleją” begonie, aksamitki, bluszczyki, celozje, kanny, gaury, kocanki, koleuse, ksomosy, lantany, pelargonie, petunie, komarzyce, smagliczki, starce, szałwie, wilce i ozdobne słoneczniki - zapowiada Magdalena Kiljan, rzecznik prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.