• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku odbyła się I edycja Przeglądu Małych Form Teatralnych „Barwy Europy”

W Gdańsku odbyła się I edycja Przeglądu Małych Form Teatralnych „Barwy Europy”

W Przedszkolu nr 68 w Gdańsku odbyła się I edycja Przeglądu Małych Form Teatralnych „Barwy Europy”, organizowanego przez Straż Miejską w Gdańsku. Celem konkursu było zwrócenie uwagi dzieci na szacunek do drugiego człowieka bez względu na pochodzenie czy wygląd. Nie zabrakło nauki, ale i dobrej zabawy.
24.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dzieci w słomkowych kapeluszach siedzą na ławce, jedno trzyma selfiesticka
W I edycji konkursu edukacyjnego Małe Formy Teatralne “Barwy Europy" udział wzięły dzieci z 5. gdańskich przedszkoli
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Premiera w Miniaturze. Muzyczny spektakl od reżyserki „Akademii pana Kleksa”

Wielokulturowość, tolerancja i szacunek

Od 2018 roku funkcjonariusze z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku realizują program profilaktyczny „Cały świat w naszej klasie”. Porusza on tematykę wielokulturowości, tolerancji, szacunku oraz otwartości na osoby z innych krajów. Teraz przyszedł czas na jego rozwinięcie.

mężczyzna w garniturze mówi do mikrofonu do siedzących na widowni dzieci
W wydarzeniu uczestniczył Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

- W momencie powstawania programu jego grupą docelową byli uczniowie szkół podstawowych. Po rozmowach z pedagogami i nauczycielami strażnicy zauważyli, że jest potrzeba rozszerzenia grupy wiekowej, w której prowadzony jest program. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, w tym roku funkcjonariusze przeprowadzili pilotażowy projekt w grupach przedszkolnych - tłumaczy Robert Kacprzak, Starszy Inspektor ds. komunikacji społecznej Straży Miejskiej w Gdańsku.

Gry i zabawy w służbie nauki

W jego ramach w pięciu gdańskich przedszkolach odbyły się zajęcia, podczas których dzieci miały możliwość zapoznać się z flagami, regionalnymi strojami i potrawami oraz kulturą mieszkańców innych krajów. Mundurowi poruszali też temat tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka bez względu na pochodzenie, wygląd i zainteresowania. Zdobyte informacje przedszkolaki utrwalały podczas gier i zabaw w części warsztatowej.

dzieci w wakacyjnych strojach na scenie, jedna dziewczynka pokazuje palcem na rysunkową mapę Wielkiej Brytanii
Każda z grup w czasie przeglądu zaprezentowała jeden z wcześniej wybranych krajów
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Finał z nagrodami

Finałem pilotażowego programu była I edycja Przeglądu Małych Form Teatralnych „Barwy Europy”. W wydarzeniu, które odbyło się w środę, 24 maja, udział wzięli przedstawiciele pięciu przedszkoli, w których wcześniej zostały przeprowadzone zajęcia. Były to: Przedszkole Nr 68 przy ul. Lawendowe Wzgórze 1, Przedszkole nr 80 przy ul. Kolorowej 14, Przedszkole nr 83 przy ul. Dąbka, Przedszkole nr 84 przy ul. Burgaskiej, oraz Zespół Przedszkolny nr 2 przy ul. Diamentowej. 

Każda z 10-osobowych grup wystawiła przedstawienie na temat wcześniej wybranego kraju. Przedszkolaki miały do wyboru jednego z sąsiadów Polski (Czechy, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina) lub jeden z krajów wytypowanych na podstawie liczby cudzoziemców zamieszkałych w Gdańsku (Niemcy, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy). Było edukacyjnie, kreatywnie i z humorem. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

Bezpieczeństwo, estetyka i kultura w Śródmieściu: propozycje nie tylko na sezon letni

TV

100-lecie ulicy Krętej