• Start
  • Wiadomości
  • W Baltic Hub zawitał kontenerowiec noszący imię podróżnika z Gdańska

W Baltic Hub zawitał kontenerowiec noszący imię gdańskiego podróżnika. To tak jak nasz tramwaj

W Baltic Hub, największym terminalu kontenerowym na Morzu Bałtyckim, zacumował statek francuskiego armatora, który na burcie ma imię, związanego z Gdańskiem, XVIII-wiecznego podróżnika i pisarza Jerzego (Georga) Forstera. Na załogę czekała miła niespodzianka. We wtorek, 13 lutego, na nabrzeżu olbrzymią jednostkę powitał … Neptun. 
12.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu przedstawiono humorystyczną i surrealistyczną scenę z kreskówkową, ludzką postacią w pierwszym planie, która przypomina chirurga. Postać ma muskularne ciało i przesadnie duży głów chirurga z maską, jest ubrana w niebieskie szpitalne ubranie i kapcie. Znajduje się w dynamicznej pozie biegu, trzymając kule jak włócznię. W tle widać duży, realistyczny statek towarowy przy nabrzeżu handlowym, z załadowanymi na niego kontenerami, oraz niebieski dźwig bramowy po prawej stronie. Niebo jest zachmurzone, a obecność zbiornika wodnego za statkiem sugeruje, że scena rozgrywa się w porcie morskim
Nie przed każdym statkiem w Baltic Hub maskotka Neptuna wykonuje tego rodzaju powitanie
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Jak duży jest kontenerowiec "Georg Forster"?

Statek armatora CMA CGM “Georg Forster” został zbudowany w 2015 r. Obecnie pływa pod banderą maltańską
 
To prawdziwy gigant na morzu. Ma 398 m długości i 54 m szerokości. Reprezentuje on klasę największych jednostek tego typu na świecie. Wszystkie one osiągają długość 395-400 m. Aby łatwiej wyobrazić sobie tę wielkość wystarczy powiedzieć, że pokład jednostki odpowiada trzem pełnowymiarowym boiskom piłkarskim.
 
Jerzy (Georg) Forster, patron statku, to słynna postać historyczna: XVIII-wieczny pisarz, podróżnik, biorący udział w jednej z ekspedycji dookoła świata kapitana Jamesa Cooka. To postać silnie związana z Polską, ponieważ urodził się i wychował we wsi Mokry Dwór, niedaleko Gdańska
- Przybycie statku CMA CGM Georg Forster do Gdańska to jak powrót starego przyjaciela. Cieszymy się, że możemy gościć tak wyjątkową jednostkę, która, dzięki swej nazwie, niesie ze sobą kawałek znakomitej historii naszego miasta i przypomina sławnego gdańszczanina. To wydarzenie stanowi dowód na to, jak historie wielkich postaci, takich jak Jerzy Forster, wciąż żyją w pamięci i kulturze naszego miasta, ale i na całym świecie – mówi Magdalena Jagła, kierownik ds. Marketingu i Komunikacji w Baltic Hub.
Na zdjęciu widzimy zabawną i nierealistyczną scenę z dużą, kreskówkową postacią przypominającą chirurga w centrum kompozycji. Ta postać posiada przerysowane, muskularne ciało i głowę chirurga z maską na twarzy. Ubrana jest w niebieskie spodenki i kapcie, a na głowie ma coś na kształt chirurgicznej czapki. Postać unosi w górze kule inwalidzką, jakby była to broń. W tle znajduje się duży, niebieski statek towarowy z napisem CMA CGM GEORG FORSTER  przy nabrzeżu portowym. Statek jest otoczony przez kontenery, a po prawej stronie znajduje się wysoki niebieski dźwig portowy. Scena rozgrywa się przy chmurzastym niebie, co nadaje obrazowi lekko ponury, lecz komiczny nastrój
Neptun bardzo się starał, aby powitanie statku na nabrzeżu było zabawne
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
W 2020 r. Jerzy Forster został patronem jednego z gdańskich tramwajów - Pesy Swing 120NaG o numerze bocznym 1026.

Bogaty życiorys Jerzego Forstera

Jerzy Forster (1754-1794), był synem pastora z Mokrego Dworu pod Gdańskiem, podróżnikiem, przyrodnikiem, etnologiem i utalentowanym pisarzem.
 
W nastoletnim wieku brał udział w ekspedycjach naukowych swojego ojca, m.in. w drugiej wyprawie Jamesa Cooka po Pacyfiku. Sporządził pasjonujący opis podróży „A Voyage Toward the South Pole and Round the World”, kładąc podwaliny pod nowoczesną naukową literaturę podróżniczą. Dzięki tej publikacji jako 20-latek został przyjęty do elitarnego brytyjskiego towarzystwa naukowego Royal Society.

Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk. Nowa, prostsza, bardziej funkcjonalna

Był ważną postacią epoki oświecenia w Niemczech. Prowadził korespondencję z ważnymi postaciami, m.in. poetą Johannem Wolfgangiem von Goethe, amerykańskim rewolucjonistą Beniaminem Franklinem i filozofem Immanuelem Kantem. Pracował w Collegium Carolinum w Kassel, na Uniwersytecie Wileńskim i na Uniwersytecie w Moguncji. Pozostawił po sobie dzieła przyrodnicze i geograficzne.
Zdjęcie przedstawia zabawną scenę, na której znajduje się duża, kreskówkowa postać z głową w stylu chirurga nosząca maskę operacyjną. Postać ma przerysowane muskularne ciało, ubrana jest w niebieskie spodenki z białym sznurkiem oraz w niebieskie kapcie. Przyjmuje ona dynamiczną pozę taneczną, jedną nogę ma uniesioną wysoko, a w ręce trzyma kule inwalidzką jak trójząb. W tle widać duży statek towarowy o nazwie CMA CGM GEORG FORSTER  przycumowany do nabrzeża, z widocznymi kontenerami ładunkowymi na pokładzie. Po prawej stronie znajduje się duży niebieski dźwig portowy. Scena odbywa się w porcie morskim, a niebo jest pokryte chmurami, co nadaje zdjęciu dynamiczny i lekko surrealistyczny charakter
Kolejny gimnastyczny wywijas Neptuna przed statkiem Georg Forster
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Bardzo interesowały go powstania narodowe m.in. Rewolucja Francuska. Był zaangażowany w organizację Republiki Mogunckiej, pierwszej republiki na ziemi niemieckiej powołanej na zasadach demokracji.

Baltic Hub największym terminalem kontenerowym na Bałtyku. Rekordy przeładunków 2023 roku

Na mocy dekretu cesarza Franciszka II, który nakładał kary na poddanych niemieckich współpracujących z francuskim rządem rewolucyjnym, został pozbawiony mienia i praw obywatelskich w Niemczech. 
 
Jerzy Forster zmarł w Paryżu.
 

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.