• Start
  • Wiadomości
  • W Alpy nie tylko z nartami. Karta EKUZ niezbędna za granicą w razie choroby 

W Alpy nie tylko z nartami. Karta EKUZ niezbędna za granicą w razie choroby 

Trwają ferie zimowe na Pomorzu. To czas, w którym sporo osób w poszukiwaniu zimowych atrakcji decyduje się na spędzanie urlopu na narciarskich stokach poza granicami kraju. Podczas wyjazdu warto mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta nic nie kosztuje, a w razie nagłej choroby czy wypadku ułatwi korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej w państwie pobytu.
30.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
SpacerwMatemblewie
Nz. Zima w Matemblewie
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Czym jest EKUZ, w jakich krajach jest ważna?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może zostać wydana wyłącznie oso­bom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości.

Karta EKUZ potwierdza prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Są to: kraje Unii Europejskiej, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania.

Zimowe ferie w Gdańsku 2.0. W operze, w bibliotece, a może w muzeum?

Karta jest również ważna na terytoriach zamorskich - francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska - portugalskich: Azory i Madera oraz hiszpańskich: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.

Nie obowiązuje natomiast: na Wyspach Normandzkich i wyspie Man w Monaco, San Marino i Watykanie.

Gdzie otrzymamy kartę  EKUZ na Pomorzu?

Za EKUZ nie płacimy, otrzymamy ją, jeśli obejmuje nas ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. EKUZ dla osób niewidomych i niedowidzących jest oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a. 

Recepta na ruch. Zadzwoń do Copernicusa, weź udział w programie i zacznij ćwiczyć

Bez zbędnego czekania EKUZ na Pomorzu otrzymać można „od ręki” w następujących placówkach NFZ:

  •         Gdańsk, ul. Podwale Staromiejskie 69
  •         Gdynia, ul. Śląska 53
  •         Słupsk, ul. Poniatowskiego 4
  •         Chojnice, ul. Leśna 10.

Wniosek o EKUZ można też złożyć elektronicznie przez Internetowe Konto Pacjenta lub platformę ePUAP. Wypełniony tradycyjny formularz papierowy można również wysłać pocztą do NFZ, co jednak wydłuży czas oczekiwania na odbiór karty.

Co kraj to obyczaj. EKUZ nie wszystko zapewnia  

Trzeba jednak pamiętać, że każde państwo ma swoje zasady, do których musimy się dostosować. W wielu krajach pacjent z Polski będzie więc musiał dopłacać do wizyty u lekarza, badań laboratoryjnych, czy leczenia szpitalnego. Dobrze więc przed zagranicznym wypadem zapoznać się z zasadami funkcjonowania publicznej opieki zdrowotnej obowiązującymi w państwie, do którego się udajemy. 

Wirtualny trener pomoże gdańskim uczniom. To bezpłatne narzędzie wspomagające zajęcia

Na przykład we Francji zapłacimy 30 procent honorarium lekarza, w Austrii - koszt wezwania karetki, w Niemczech - 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. Może być też tak, że chociaż mamy ze sobą EKUZ, musimy najpierw zapłacić za leczenie i dopiero po powrocie do Polski złożyć wniosek o refundację. Najczęściej rozliczanie leczenia odbywa się między instytucjami (NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju). TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże