Viva Oliwa, czyli było pięknie, tłumnie i kolorowo w święto dzielnicy

Z okazji święta Oliwy ulica Opata Jacka Rybińskiego zamieniła się w sobotę, 3 czerwca, w deptak, na którym zagościli artyści, rzemieślnicy, wydawcy, gastronomicy i miłośnicy pchlich targów, ale także oliwskie firmy, szkoły i kluby sportowe.
03.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka osób (tyłem do obiektywu) patrzą na kolorowy obraz z napisem Viva Oliwa
Viva Oliwa to doroczne święto dzielnicy
fot. Anna Rezulak / KFP

To jedyny dzień w roku, kiedy ruchliwa trasę - ulicę Opata Jacka Rybińskiego - przebiegająca przez serce dzielnicy przejmują we władanie piesi.

– Chodzi nam o to, żeby Oliwa pokazała, co ma najlepszego – niezmiennie powtarza Andrzej Stelmasiewicz, szef Fundacji Wspólnota Gdańska, która wspólnie z dziesiątkami partnerów od 2012 roku zaprasza gdańszczan do wspólnego świętowania.

 

Mężczyzna w okularach, obok stoiska
Andrzej Stelmasiewicz, szef Fundacji Wspólnota Gdańska
fot. Anna Rezulak / KFP
Tłum na ulicy
Ulica Opata Jacka Rybińskiego zamieniła się w deptak
fot. Anna Rezulak / KFP

Podczas Viva Oliwa w sobotę, 3 czerwca, atrakcji nie brakowało także na placu Inwalidów Wojennych, w Parku Oliwskim, Oliwskim Ratuszu Kultury czy na boisku Szkoły Podstawowej dla Dziewcząt Fregata przy ul. Cystersów, które było miejscem pikniku rodzinnego.

 

Kobiety w piórach na głowie tańczą, przed nimi publiczność
Nie brakowało występów artystycznych
fot. Anna Rezulak / KFP

Dużym zainteresowaniem cieszyły się spacery z lokalnymi przewodnikami wokół Starego Rynku, z biegiem Potoku Oliwskiego oraz od nowej do starej Oliwy. Był też spacer literacki, czyli odkrywanie Oliwy Joanny Schopenhauer, Jacka Dehnela, Pawła Huellego i Stefana Chwina. Wieczorem (godz. 20) na placu Inwalidów Wojennych będzie można pobawić się przy muzyce zespołu Via Gra Blues Elektric Band.

za: KFP