Viva La Mexico! W piątek koncert dla Hospicjum - zabrzmi muzyka meksykańska

W piątek, 21 lipca, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku przy ulicy Łąkowej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie w ramach 10. Międzynarodowej Akademii Marimby Katarzyny Myćki 2023: „Marimba w Meksyku”. To koncert charytatywny, z którego cały dochód trafi na konto Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.
19.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
młodzi muzycy przy instrumencie
Marimba to instrument perkusyjny o wyjątkowym brzmieniu. W piątek, 21 lipca, zabrzmi w Akademii Muzycznej w Gdańsku w szczytnym celu
fot. Aleksander Szpakowicz / aMuz

23-latek walczy o zdrowie mamy, która potrzebuje rehabilitacji. Warto pomóc i wpłacić datek

Wykonawcy z 15 krajów i oryginalny instrument

W programie piątkowego koncertu, organizowanego pod hasłem „Marimba w Meksyku” w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (ul. Łąkowa 1-2), znalazły się oryginalne kompozycje meksykańskie na zespoły marimbowe. 

Wykonywane będą najprawdopodobniej po raz pierwszy w Polsce (!), na oryginalnych instrumentach, przez uczestników 10. Międzynarodowej Akademii Marimby Katarzyny Myćki 2023 (IKMMA) - prestiżowego kursu mistrzowskiego organizowanego od 2019 roku w Polsce (w Akademii Muzycznej w Gdańsku), a wcześniej w Niemczech, Luksemburgu i Stanach Zjednoczonych.

- Będzie to okazja, by usłyszeć po raz pierwszy oryginalną marimbę z Meksyku, którą udało nam się zdobyć. Pojawią się wykonawcy z 15. krajów Ameryki Łacińskiej i Północnej, Europy oraz Azji. Na pewno będzie to bardzo kolorowy i ciekawy koncert - zaprasza prof. dr hab. Katarzyna Myćka, dyrektor artystyczna IKMMA i pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Muzyków, pochodzących z Hiszpanii, Kanady, Polski, Kostaryki, Niemiec, Peru, Meksyku, Chile, Gwatemali, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Grecji, Tajwanu, Słowenii, Łotwy oraz Cypru, poprowadzi prof. Israela Moreno z UNICACH w Tuxtla Gutierrez (stan Chiapas w Meksyku).

Dopełnieniem koncertu będzie wystawa zdjęć z Meksyku autorstwa Macieja Jarzębskiego.

Biorąc udział, pomagasz potrzebującym

Na wydarzenie, które ma cel charytatywny - cały dochód z datków trafi do Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku - obowiązuje bezpłatna rezerwacja miejsc oraz „cegiełka” w wysokości minimum 20 zł. 

Pieniądze („cegiełki”) będzie można wpłacać kartą lub gotówką przy wejściu na Salę Koncertową aMuz. Miejsce należy zarezerwować na stronie Akademii Muzycznej: amuz.gda.pl.

Koncert odbędzie się w piątek, 21 lipca, o godzinie 19:00. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Meksyku w Polsce. 

plakat
mat. aMuz

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?