• Start
 • Wiadomości
 • Jubileusz 40-lecia Video Studio Gdańsk. Zobacz film “Taśmy wolności” i wręczenie nagród

Jubileusz 40-lecia Video Studio Gdańsk. Zobacz film “Taśmy wolności” i wręczenie nagród

Niedzielny wieczór, 26 września, w Europejskim Centrum Solidarności stał pod znakiem uroczystych obchodów 40-lecia istnienia Video Studio Gdańsk. Dziesięć osób otrzymało nagrody w dziedzinie kultury od Prezydenta Miasta Gdańska, trzy - od Marszałka Województwa Pomorskiego. Przedpremierowo pokazano film “Taśmy wolności”, będący podsumowaniem czterech dekad pracy Video Studio Gdańsk - do obejrzenia na końcu tej publikacji.
( Publikacja: 26.09.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jubileusz 40-lecia Video Studio Gdańsk w ECS - laureaci nagród w komplecie
Jubileusz 40-lecia Video Studio Gdańsk w ECS - laureaci nagród w komplecie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Na czym polegają zasługi Video Studio Gdańsk? Był to pierwszy w Polsce zespół ludzi, który produkował materiały filmowe poza kontrolą komunistycznych władz. W czasie tzw. “karnawału Solidarności” robił to dzięki ochronie ze strony Lecha Wałęsy i władz związkowych, później - pod skrzydłami hierarchii Kościoła katolickiego. Nowym etapem był przełom ustrojowy i udział w budowaniu wolnej Polski. W ciągu czterech dekad powstało 1700 różnych utworów audiowizualnych, 600 filmów i poważnych dokumentów, związanych z przemianami społecznymi w Polsce, popierające wejście Polski do Unii Europejskiej czy do NATO. Znakiem rozpoznawczym Video Studio Gdańsk od początku były profesjonalizm i rzetelność tworzonych filmów.

 

 

Z tych właśnie powodów część twórców i pracowników Video Studio Gdańsk otrzymała w niedzielny wieczór w ECS nagrody jubileuszowe od Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Gdańskiego. 

 

Marek Łochwicki, wieloletni prezes Video Studio Gdańsk, odbiera jubileuszowy prezent od zespołu Europejskiego Centrum Solidarności, z rąk Przemysława Ruchlewskiego, zastępcy dyrektora ECS
Marek Łochwicki, wieloletni prezes Video Studio Gdańsk, odbiera jubileuszowy prezent od zespołu Europejskiego Centrum Solidarności, z rąk Przemysława Ruchlewskiego, zastępcy dyrektora ECS
Grzegozr Mehring/www.gdansk.pl

 

Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz wręczyła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. W uzasadnieniu napisano, że zostały przyznane za “profesjonalizm i rzetelność w tworzeniu programów i filmów nawiązujących do historii Gdańska”. Otrzymali je:

 • Ireneusz Engler
 • Ewa Górska
 • Grzegorz Karbowski
 • Marek Łochwicki
 • Anna Maria Mydlarska
 • Wojciech Ostrowski
 • Joanna Pacana
 • Waldemar Płocharski
 • Tomasz Radziemski
 • Mieczysław Bartłomiej Vogt

 

Nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury otrzymały trzy osoby: 

 • Marek Łochwicki za wytrwałą i konsekwentną pracę na rzecz dokumentowania politycznych kulturalnych i społecznych, kształtujących współczesną rzeczywistość Polski, Pomorza i Gdańska 
 • Joanna Pacana za wieloletnią pracę na rzecz kultury filmowej z podziękowaniem za wkład we współtworzenie jednego z największych zbiorów filmów archiwalnych, dokumentujących najnowszą historię naszego regionu i kraju
 • Waldemar Płocharski za wkład w budowę i promocję niezwykłego archiwum filmowego, kroniki najważniejszych wydarzeń najnowszej historii naszego regionu i kraju. 

NASZA FOTOGALERIA:

 

Europosłanka Magdalena Adamowicz przekazała od siebie na ręce Joanny Pacany - wiceprezes Video Studio Gdańsk - list gratulacyjny oraz reprint obrazu Magdy Benedy, który przedstawia fantazyjną panoramę Długiego Pobrzeża i Motławy, nad którą spacerują ludzie. 

Kulminacyjnym punktem uroczystości była projekcja niemal godzinnego filmu “Taśmy wolności”, podsumowującego cztery dekady dorobku Video Studio Gdańsk. Po niej odbyła się dyskusja, w której zasugerowano m.in., że błędem jest brak dramatycznego wątku uwięzienia Mariana Terleckiego przez komunistów - co postawiło wówczas dalsze istnienie Video Studio Gdańsk pod znakiem zapytania. 

- Uczestniczymy w kolaudacji, a więc omawiamy film, który nie został jeszcze ukończony. Po to się zebraliśmy, by właśnie takich uwag wysłuchać - stwierdził Grzegorz Karbowski

- Tu też się zgadzam, ten dramatyczny moment uwięzienia Mariana po prostu musi być częścią tej historii - przyznała Anna Maria Mydlarska.

 

ZAPIS WIDEO UROCZYSTOŚCI Z POKAZEM FILMU (od 26 min. 10 sek.):