• Start
  • Wiadomości
  • V Światowy Zjazd Gdańszczan. Parada żaglowców, pamiątkowa tablica, odsłonięcie pomnika. WIDEO i ZDJĘCIA

V Światowy Zjazd Gdańszczan. Parada żaglowców, pamiątkowa tablica, odsłonięcie pomnika. WIDEO i ZDJĘCIA

Zawieszenie tablicy Franka Meislera, odsłonięcie pomnika poświęconego dawnym gdańszczanom i żołnierzom napoleońskim oraz parada żaglowców - te trzy wydarzenia zarejestrowała nasza kamera podczas ostatniego dnia V Światowego Zjazdu Gdańszczan.
08.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Paweł Adamowicz nie szczędził słów podziwu i sympatii dla Franka Meislera. Obok prezydenta Gdańska widzimy na zdjęciu partnerkę życiową Meislera i jego dwie córki
Paweł Adamowicz nie szczędził słów podziwu i sympatii dla Franka Meislera. Obok prezydenta Gdańska widzimy na zdjęciu partnerkę życiową Meislera i jego dwie córki
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Druga z tablic dedykowanych wyjątkowym gdańszczanom zawisła na rogu ulic Długiej i Tkackiej. Upamiętniona na niej postać to Frank Meisler. Mężczyzna zmarł w kwietniu tego roku. Był gdańszczaninem urodzonym w żydowsko-niemieckiej rodzinie. Był autorem pomnika zatytułowanego  "Kindertransport - odjazd", który został odsłonięty w 2009 przed budynkiem dworca PKP w Gdańsk Głównym.

- Gdańsk również był żydowski, Gdańsk również padł ofiarą Holokaustu - mówił podczas uroczystości Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Frank Meisler to gdańszczanin, który zdołał uratować swoje życie w ostatnim transporcie dzieci, który wyjechał z Gdańska w kierunku Londynu, tuż przed pierwszym września 1939 roku. Był bardzo związany z Gdańskiem, zarówno emocjonalnie, jak i intelektualnie. Znał język polski, tu chodził do Polskiego Gimnazjum imienia Macierzy Szkolnej na ulicy Okopowej. Dzisiaj to fragment Urzędu Marszałkowskiego. Jest autorem pomnika, który stoi przed dworcem kolejowym w Gdańsku, który upamiętnia wszystkie dzieci żydowskie, które zostały wygnane z Gdańska. To jest wielki znak ostrzeżenia przed antysemityzmem rasizmem ksenofobią wszystkim temu który prowadzi do wykluczenia względu chociażby na pochodzenie rasę religię.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z ODŁSONIĘCIA TABLICY FRANKA MEISLERA


W uroczystości wzięła udział partnerka życiowa Franka Meislera oraz jego dwie córki, które przyjechały do Gdańska z rodzinami.

- Jestem dziś wzruszona i dumna - mówi Michal Meisler-Yehuda, córka Franka Meislera. - Gdańsk był zawsze dużą częścią naszego życia, chociaż nie byliśmy tu fizycznie. Teraz tu jesteśmy i myślę, że Frank też tu jest. Emocje, które odczuwam dzisiaj, są bardzo głębokie. Powiedziałabym, że są zbliżone do tych, które towarzyszyły mi podczas pogrzebu Franka.

 

 

Kolejnym wydarzeniem, które skłaniało do zadumy i refleksji w niedzielę, 8 lipca, było odsłonięcie pomnika na Cmentarzu Łostowickim. Płyta pamiątkowa poświęcona jest dawnym gdańszczanom i żołnierzom napoleońskim. Mowa o osobach, których szczątki odkryto podczas badań prowadzonych w latach 2007-2012 przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI ODŁONIĘCIA POMNIKA


- Takimi działaniami staramy się przekazać depozyt kultury szacunku wobec zmarłych - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Chcemy wierzyć, że przyszłe pokolenia też w taki sposób będą się odnosić do naszych szczątków. 

 

4 tysiące - tyle zmarłych osób upamiętnia ten pomnik
4 tysiące - tyle zmarłych osób upamiętnia ten pomnik
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Oba wymienione wydarzenia były kameralne, przepełnione wspomnieniami. Tego samego nie można powiedzieć o widowiskowej atrakcji, która została włączona w tegoroczny V Światowy Zjazd Gdańszczan. Mowa o Baltic Sail i kluczowym punkcie wydarzenia, czyli paradzie żaglowców. Impreza, jak co roku, przyciągnęła tłumy.

Wyspa Ołowianka zapełniła się ludźmi, którzy w niedzielne popołudnie mieli chęć na spotkanie z żaglowcami, które przypłynęły do nas z różnych zakątków Europy.

 

Było widowisko i pomimo pięknej pogody... mokro. Jeden z żaglowców solidnie polał przybyłych na paradę wodą
Było widowisko i pomimo pięknej pogody... mokro. Jeden z żaglowców solidnie polał przybyłych na paradę wodą
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PARADY ŻAGLOWCÓW 

 

Czytaj także: 

Mobilne Muzeum Gdańska: podziel się swoją historią i pomóż stworzyć nową wystawę o naszym mieście

Szanty pod Żurawiem, projekcja filmu Romana Polańskiego, pokaz laserowy. ZOBACZCIE zdjęcia

Thomas von Winter: jestem dumny z mojego prapradziadka Leopolda. ROZMOWA

Nigel Kennedy i Cappella Gedanensis zagrali razem w Centrum św. Jana. FOTOREPORTAŻ

V Światowy Zjazd Gdańszczan. ZOBACZ niektóre atrakcje drugiego dnia

Wisłoujście 1628, czyli jak polskie okręty walczyły z wojskami szwedzkimi. INSCENIZACJA

Uroczyste otwarcie V Światowego Zjazdu Gdańszczan. Posłuchaj debaty o tożsamości

Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan gotowe! Zobacz, kto nas sfotografował. ROZMOWA

Baltic Sail. Żaglowce są już w Gdańsku i zapraszają na morską przygodę

 

 

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?