• Start
  • Wiadomości
  • V Światowy Zjazd Gdańszczan. Trzy dni atrakcji - podsumowanie WIDEO i FOTO

V Światowy Zjazd Gdańszczan. Trzy dni atrakcji - podsumowanie WIDEO i FOTO

W ciągu trzech dni - od 6 do 8 lipca odbył się V Światowy Zjazd Gdańszczan. Od piątku do niedzieli w naszym mieście odbyło się blisko 180 atrakcji: spotkania, parady, debaty, koncerty, pokazy. Na większość imprez obowiązywał wstęp wolny, z części wydarzeń nasz portal przeprowadził transmisję na żywo. Przeżyjmy to jeszcze raz.
09.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

W piątek, 6 lipca, rozpoczął się V Światowy Zjazd Gdańszczan. Uroczystość otwarcia miała miejsce w Teatrze Wybrzeże. Gości powitał włodarz miasta - Paweł Adamowicz. Po przemówieniu prezydenta, w którym nie zabrakło wspomnień o zmarłych gdańszczanach, miał miejsce wykład i ciekawa dyskusja na temat tożsamości
W piątek, 6 lipca, rozpoczął się V Światowy Zjazd Gdańszczan. Uroczystość otwarcia miała miejsce w Teatrze Wybrzeże. Gości powitał włodarz miasta - Paweł Adamowicz. Po przemówieniu prezydenta, w którym nie zabrakło wspomnień o zmarłych gdańszczanach, miał miejsce wykład i ciekawa dyskusja na temat tożsamości
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Uroczyste otwarcie V Światowego Zjazdu Gdańszczan - obejrzyj film, zobacz zdjęcia

 

Na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy, w piątek, 6 lipca 2018 r., odbyła się ekumeniczna modlitwa za minione i żyjące obecnie pokolenia gdańszczan i gdańszczanek. Okazją do spotkania przedstawicieli związków wyznaniowych u stóp pomnika z inskrypcją “...Tym, co imion nie mają”, był rozpoczynający się tego dnia V Światowy Zjazd Gdańszczan
Na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy, w piątek, 6 lipca 2018 r., odbyła się ekumeniczna modlitwa za minione i żyjące obecnie pokolenia gdańszczan i gdańszczanek. Okazją do spotkania przedstawicieli związków wyznaniowych u stóp pomnika z inskrypcją “...Tym, co imion nie mają”, był rozpoczynający się tego dnia V Światowy Zjazd Gdańszczan
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Wspólna modlitwa za pokolenia gdańszczan i gdańszczanek - przeczytaj artykuł, zobacz zdjęcia

 

W Akademii Sztuk Pięknych w piątek, 6 lipca, odbyła się gala „Gdańsk: Wczoraj, Dzisiaj, Jutro.” W trakcie wydarzenia będącego częścią V Światowego Zjazdu Gdańszczan prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczył nominacje dwóm honorowym ambasadorkom Gdańska - Zuzannie Stupak ze Wspólnoty Gdańskiej w Kanadzie oraz Krystynie Zachwatowicz-Wajdzie
W Akademii Sztuk Pięknych w piątek, 6 lipca, odbyła się gala „Gdańsk: Wczoraj, Dzisiaj, Jutro” W trakcie wydarzenia będącego częścią V Światowego Zjazdu Gdańszczan prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczył nominacje dwóm honorowym ambasadorkom Gdańska - Zuzannie Stupak ze Wspólnoty Gdańskiej w Kanadzie oraz Krystynie Zachwatowicz-Wajdzie
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Uroczysta gala „Gdańsk: Wczoraj, Dzisiaj, Jutro” - przeczytaj artykuł, zobacz zdjęcia

 

Pierwszy dzień V Światowego Zjazdu Gdańszczan przyniósł wiele emocji i atrakcji - w tym nową wystawę przygotowaną przez Muzeum Gdańska. Ekspozycję zatytułowaną „Król jedzie!”, prezentującą dokumenty i ślady wizyt władców polskich w Gdańsku XV-XVIII wieku, można już oglądać w Ratuszu Głównego Miasta. Otworzył ją prezydent Paweł Adamowicz i gość specjalny - potomek Stanisława Augusta Poniatowskiego
Pierwszy dzień V Światowego Zjazdu Gdańszczan przyniósł wiele emocji i atrakcji - w tym nową wystawę przygotowaną przez Muzeum Gdańska. Ekspozycję zatytułowaną „Król jedzie!”, prezentującą dokumenty i ślady wizyt władców polskich w Gdańsku XV-XVIII wieku, można już oglądać w Ratuszu Głównego Miasta. Otworzył ją prezydent Paweł Adamowicz i gość specjalny - potomek Stanisława Augusta Poniatowskiego
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
Hrabia Guillaume De Louvencourt-Poniatowski pojawił się na otwarciu wystawy - przeczytaj artykuł, zobacz zdjęcia

 

Stało się! W sobotę, 7 lipca, o godz. 12.20 fotograf nacisnął migawkę i powstało Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan. Autorem większości “rodzinnych fotografii” ze zjazdów gdańszczan jest Dariusz Kula. - Stres jest duży i odpowiedzialność też, bo technika zawsze może zawieść - mówi gdański fotograf
Stało się! W sobotę, 7 lipca, o godz. 12.20 fotograf nacisnął migawkę i powstało Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan. Autorem większości “rodzinnych fotografii” ze zjazdów gdańszczan jest Dariusz Kula. - Stres jest duży i odpowiedzialność też, bo technika zawsze może zawieść - mówi gdański fotograf
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan gotowe - przeczytaj rozmowę z autorem fotografii i zobacz więcej zdjęć

 

Były okręty, żołnierze z epoki, huk wystrzałów. W sobotę, 7 lipca, mieszkańcy Gdańska i turyści obejrzeli 30-minutowe widowisko historyczne, w którym wojska szwedzkie starły się na Szańcu Wschodnim z załogą Twierdzy Wisłoujście oraz okrętami polskiej floty
Były okręty, żołnierze z epoki, huk wystrzałów. W sobotę, 7 lipca, mieszkańcy Gdańska i turyści obejrzeli 30-minutowe widowisko historyczne, w którym wojska szwedzkie starły się na Szańcu Wschodnim z załogą Twierdzy Wisłoujście oraz okrętami polskiej floty
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
Inscenizacja Bitwy Morskiej Wisłoujście 1628 - przeczytaj artykuł, zobacz zdjęcia

 

Zaczytany Gdańsk, odsłonięcie tablicy Leopolda von Wintera czy Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan to tylko niektóre z wielu atrakcji, które przygotowano w drugim dniu V Światowego Zjazdu Gdańszczan. - Gdańsk pięknieje niewiarygodnie. Kocham Gdańsk i kocham gdańszczan - mówiła aktorka Dorota Stalińska w sobotę, 7 lipca, która pozowała wraz z innymi do rodzinnego zdjęcia
Zaczytany Gdańsk, odsłonięcie tablicy Leopolda von Wintera czy Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan to tylko niektóre z wielu atrakcji, które przygotowano w drugim dniu V Światowego Zjazdu Gdańszczan. - Gdańsk pięknieje niewiarygodnie. Kocham Gdańsk i kocham gdańszczan - mówiła aktorka Dorota Stalińska w sobotę, 7 lipca, która pozowała wraz z innymi do rodzinnego zdjęcia
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl
Zaczytany Gdańsk, odsłonięcie tablicy, Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan - przeczytaj, zobacz zdjęcia i wideo

 

Gdyby na scenie Centrum św. Jana nie było ich tak wielu, można by zakrzyknąć: Ach, co to za duet! W sobotę, 7 lipca, brytyjski wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy ze swoim bandem złożonym z muzyków ze świata zagrał wspólny koncert z Cappellą Gedanensis
Gdyby na scenie Centrum św. Jana nie było ich tak wielu, można by zakrzyknąć: Ach, co to za duet! W sobotę, 7 lipca, brytyjski wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy ze swoim bandem złożonym z muzyków ze świata zagrał wspólny koncert z Cappellą Gedanensis
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
Nigel Kennedy i Cappella Gedanensis zagrali razem w Centrum św. Jana - zobacz zdjęcia

 

Mobilne Muzeum Gdańska działające podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan powstało, by zaprosić gdańszczan do dzielenia się rodzinnymi historiami i pamiątkami związanymi z naszym miastem. Wszystkie są cenne i mogą przyczynić się do powstania nowej, stałej wystawy o Gdańsku. Kto nie zdążył lub nie miał okazji może to jeszcze zrobić
Mobilne Muzeum Gdańska działające podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan powstało, by zaprosić gdańszczan do dzielenia się rodzinnymi historiami i pamiątkami związanymi z naszym miastem. Wszystkie są cenne i mogą przyczynić się do powstania nowej, stałej wystawy o Gdańsku. Kto nie zdążył lub nie miał okazji może to jeszcze zrobić
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Podziel się swoją historią i pomóż stworzyć nową wystawę o naszym mieście - przeczytaj, jak to zrobić

 

Drugi dzień V Światowego Zjazdu Gdańszczan był niezwykle ekscytujący, działo się szczególnie na Ołowiance i w jej okolicach w godzinach wieczornych. Najpierw bito rekord w najdłuższym śpiewaniu szanty Morskie opowieści , potem odbyła się nocna projekcja etiudy filmowej  Dwaj ludzie z szafą , na koniec efektowny pokaz laserów
Drugi dzień V Światowego Zjazdu Gdańszczan był niezwykle ekscytujący, działo się szczególnie na Ołowiance i w jej okolicach w godzinach wieczornych. Najpierw bito rekord w najdłuższym śpiewaniu szanty "Morskie opowieści", potem odbyła się nocna projekcja etiudy filmowej "Dwaj ludzie z szafą", na koniec efektowny pokaz laserów
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Szanty pod Żurawiem, projekcja filmu Romana Polańskiego, pokaz laserowy - zobacz zdjęcia, obejrzyj koncert szant

 

Angelika i Thomas von Winter przyjechali na V Światowy Zjazd Gdańszczan, by wziąć udział w odsłonięciu tablicy ku pamięci nadburmistrza Leopolda von Wintera, jednego z najwybitniejszych burmistrzów w historii Gdańska. Z Thomasem von Winterem rozmawiamy o losach von Winterów - od czasów jego prapradziadka Leopolda aż po najmłodsze pokolenie prapraprawnucząt
Angelika i Thomas von Winter przyjechali na V Światowy Zjazd Gdańszczan, by wziąć udział w odsłonięciu tablicy ku pamięci nadburmistrza Leopolda von Wintera, jednego z najwybitniejszych burmistrzów w historii Gdańska. Z Thomasem von Winterem rozmawiamy o losach von Winterów - od czasów jego prapradziadka Leopolda aż po najmłodsze pokolenie prapraprawnucząt
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Thomas von Winter: jestem dumny z mojego prapradziadka Leopolda - przeczytaj rozmowę

 

Urodził się w Gdańsku i tu spędził młodość, ale w 1939 roku został stąd wywieziony Kindertransportem. To naznaczyło twórczość Franka Meislera, który stworzył m.in. w naszym mieście wymowny Pomnik Kindertransportów. Na odsłonięcie tablicy mu poświęconej przybyła do Gdańska najbliższa rodzina - córki Michal Meisler-Yehuda i Marit Meisler-Barr oraz wieloletnia partnerka rzeźbiarza i architekta - Lucie Feighan
Urodził się w Gdańsku i tu spędził młodość, ale w 1939 roku został wywieziony Kindertransportem. To naznaczyło twórczość Franka Meislera, który stworzył m.in. w naszym mieście wymowny Pomnik Kindertransportów. Na odsłonięcie tablicy mu poświęconej przybyła do Gdańska najbliższa rodzina - córki Michal Meisler-Yehuda i Marit Meisler-Barr oraz wieloletnia partnerka rzeźbiarza i architekta - Lucie Feighan
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Gdańsk upamiętnił Franka Meislera - przeczytaj artykuł, zobacz zdjęcia

 

Zawieszenie tablicy Franka Meislera, odsłonięcie pomnika poświęconego dawnym gdańszczanom i żołnierzom napoleońskim oraz parada żaglowców - te trzy wydarzenia zarejestrowała nasza kamera podczas ostatniego dnia V Światowego Zjazdu Gdańszczan
Zawieszenie tablicy Franka Meislera, odsłonięcie pomnika poświęconego dawnym gdańszczanom i żołnierzom napoleońskim oraz parada żaglowców - te trzy wydarzenia zarejestrowała nasza kamera podczas ostatniego dnia V Światowego Zjazdu Gdańszczan
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Parada żaglowców, pamiątkowa tablica, odsłonięcie pomnika - przeczytaj, zobacz zdjęcia i wideo

 

Nietypowe trio: dwóch jazzmanów i reporterka - Olo Walicki, Jacek Prościński i Magdalena Grzebałkowska na zakończenie V Światowego Zjazdu Gdańszczan w niedzielę, 8 lipca, przygotowało muzyczno-słowną opowieść o Krzysztofie Komedzie. „Koncert z literaturą” przyciągnął na Skwer Świętopełka tłumy
Nietypowe trio: dwóch jazzmanów i reporterka - Olo Walicki, Jacek Prościński i Magdalena Grzebałkowska na zakończenie V Światowego Zjazdu Gdańszczan w niedzielę, 8 lipca, przygotowało muzyczno-słowną opowieść o Krzysztofie Komedzie. „Koncert z literaturą” przyciągnął na Skwer Świętopełka tłumy
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
"Koncert z literaturą" na zakończenie V Światowego Zjazdu Gdańszczan - przeczytaj artykuł, zobacz zdjęcia

 

 

TV

120-letnia kamienica jak nowa