• Uzdolniony 17-letni gdański pływak jedzie na mistrzostwach świata

Uzdolniony 17-letni gdański pływak reprezentuje Polskę na mistrzostwach świata seniorów

Od wielu lat w Gdańsku nie było pływaka, któremu udałoby się spełnić minima wymagane na największych pływackich zawodach. Teraz pojawił się wielki talent – Mikołaj Filipiak. Już w lutym 2024 roku wraz z kolegami będzie reprezentował Polskę na mistrzostwach świata.
04.12.2023
dwóch mężczyzn młody o starszy stoją w sportowych strojach na tle niecki basenowej
Nz. (od lewej) Mikołaj Filipiak i trener Artur Mikicin
źródło: Facebook/Klub Sportowy Barrakuda Gdańsk

Młody talent pływacki

Mikołaj Filipiak ma zaledwie 17 lat. Na co dzień trenuje w Klubie Sportowym Barrakuda Gdańsk. Utalentowanego nastolatka można spotkać na gdańskiej Pływalni Stogi. Od 14 roku życia trenuje go Artur Mikicin, a za jego treningi na lądzie odpowiada Łukasz Trzaskoma.

Młody sportowiec powtarza, że w treningi wkłada całe serce. Już jako bardzo młody zawodnik osiągał sukcesy, a w 2022 r. za wybitne osiągnięcia sportowe uhonorowany został przez władze Miasta podczas Gdańskiej Gali Sportu Młodzieżowego. Na ostatnich Głównych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców, które odbyły się w kwietniu w Olsztynie zdobył swój pierwszy seniorski medal na 200 metrów stylem dowolnym. Wywalczył srebro. Zajął też czwarte miejsce na 400 metrów stylem dowolnym.

Weronika Ewald wygrała turniej ITF World Tennis Tour. Młodsza była tylko Iga Świątek

Start na mistrzostwach świata

W Gdańsku od bardzo wielu lat nie było zawodnika czy zawodniczki, którzy wypełniliby kwalifikacje na mistrzostwa świata w pływaniu. Ostatnimi pływakami byli właśnie Mikołaj Filipiak oraz Paulina Cierpiałowska (KS Barrakuda), ale w kategorii juniorów, które kolejno odbywały się w Peru (rok 2022) oraz w Izraelu (rok 2023). Na tych ostatnich zawodach Mikołaj Filipiak zdobył z kolegami z drużyny w sztafecie 4x200 szóste miejsce.

Teraz młody sportowiec wystartuje w najwyższej, seniorskiej klasie zawodniczej. Zakwalifikował się właśnie do polskiej sztafety 4x200 m stylem dowolnym i został powołany przez Polski Związek Pływacki na zgrupowanie kadry.

W Katarze utalentowany gdańszczanin powalczy wraz ze starszymi kolegami z reprezentacji o kwalifikacje na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pływackie mistrzostwa świata odbędą się w Doha w Katarze od 23 lutego do 3 marca 2024 roku. W dniach 3-18 grudnia całą naszą kadrę pływacką czeka szlifowanie formy na zgrupowaniu na hiszpańskiej wyspie Teneryfa.