• Start
 • Wiadomości
 • Dwóch naukowców z Gdańska zidentyfikowało wirus ptasiej grypy atakującej koty w Polsce

Dwóch naukowców z Gdańska zidentyfikowało wirus ptasiej grypy atakującej koty w Polsce

Trzech naukowców, w tym dr Łukasz Rąbalski z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr hab. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pozyskało pierwszą sekwencję wirusa grypy H5N1, która zakaża koty w Polsce. Groźna dla życia kotów choroba rozprzestrzenia się też w Gdańsku. Próbki od zwierząt bada Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach (Lubelskie). Najbardziej narażone na kontakt z wirusem są koty wychodzące na zewnątrz, ale choroba dotyka też "kanapowce". Są też teorie, że źródłem zakażenia nie są ptaki, lecz surowe mięso. Co robić? Informacje znajdziesz w naszym artykule.
30.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Leżący czarny kot z zielonymi oczami
Ptasia grypa dla większości kotów, które staną się jej ofiarą, jest zabójcza
fot. Alari Tammsalu/pexels.com

Kto pozyskał sekwencję wirusa?

Wiadomość o sukcesie naukowców przekazał w piątek, 30 czerwca, w mediach społecznościowych Uniwersytet Gdański

Informujemy, że dzięki współpracy trzech grup badawczych prowadzonych przez dr Łukasza Rąbalskiego (Uniwersytet Gdański i Wojskowy Instytut Higieny I Epidemiologii), dr hab. Macieja Grzybka (Gdański Uniwersytet Medyczny), oraz prof. dr hab. Krzysztof Pyrcia (Uniwersytet Jagielloński) udało się pozyskać pierwszą sekwencją wirusa grypy H5N1, która zakaża koty w Polsce. Sekwencja została upubliczniona w bazie danych GiSAID pod numerem EPI_ISL_17949824

- podał UG. 

Gdańska uczelnia poinformowała także, że dalsze badania dotyczące biologii, genetyki i pochodzenia wirusa prowadzone są w wymienionych instytucjach.

Jakie są wyniki badań laboratorium w Puławach?

Od kilkunastu dni właściciele kotów niepokoją się o zdrowie swoich ulubieńców. 
 
Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) poinformował w środę, 28 czerwca, że do tej pory wpłynęły ogółem 33 próbki pochodzące od kotów z Gdańska, Gdyni, Poznania, Lublina, Pruszcza Gdańskiego, Nowego Dworu Mazowieckiego, Bydgoszczy, Wrocławia i okolic Zamościa. Materiał ten bada Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach (woj. lubelskie). 

Sześć kociąt w śmieciach na wysypisku. Okrucieństwo, któremu łatwo zapobiec

Jak podaje GIW, wyniki dodatnie uzyskano w 15 z 19 przebadanych próbek. Wszystkie wyniki dodatnie wskazują na materiał genetyczny wirusa grypy H5N1 i pochodzą z Gdańska, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Lublina, Bydgoszczy i Poznania. Dodatkowo, w jednej ze zbadanych próbek na wydziale medycyny weterynaryjnej w SGGW, pochodzącej z Warszawy, stwierdzono wynik dodatni w kierunku wirusa H5N1. To oznacza 16 potwierdzonych ognisk ptasiej grypy u kotów w kraju.

Ile przypadków ptasiej grypy zanotowano w Zwierzyńcu?

Obecność ptasiej grypy u kotów w Gdańsku odnotowano m.in. w przychodni i lecznicy weterynaryjnej Zwierzyniec przy ul. Kartuskiej 249.
 
- Mamy kilkanaście takich przypadków. O każdym z nich informujemy na bieżąco służby weterynaryjne. Przekazujemy takie szczegóły, jak na przykład z jakiego miejsca pochodzi kot, włącznie z danymi GPS, jak był żywiony, czy podróżował poza Polską - mówi Aleksander Zabrocki ze Zwierzyńca. 
95 procent zachorowań kończy się zgonem zwierzęcia
- Chociaż mamy teraz taki przypadek, który objawami odpowiada ptasiej grypie, ale o dziwo mamy już czwarty bądź też piąty dzień, w którym kot żyje i ma się dobrze. Niedługo zobaczymy, czy uda się nam go skutecznie uratować - dodaje Aleksander Zabrocki. 

 

Głowa kota, który patrzy na wprost obiektywu
Na ptasią grypę może zachorować każdy kot: wolno bytujący, mający właściciela wychodzący z domu lub zamknięty w czterech ścianach mieszkania
fot. miezekieze z Pixabay

Zwierzyniec wstrzymuje przyjmowanie chorych ptaków

Przychodnia i lecznica weterynaryjna Zwierzyniec w ramach Budżetu Obywatelskiego opiekuje się bezdomnymi kotami z obszaru miasta Gdańska. To oznacza, że do ośrodka w Siedlcach trafia bardzo wiele czworonogów. 
 
- W trosce o zdrowie kocich pacjentów i minimalizowanie ryzyka zakażenia, w porozumieniu z “Ostoją” (Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” w Pomieczynie na Kaszubach - przyp. red.), wstrzymaliśmy do odwołania przyjmowanie ptaków w lecznicy przynoszonych przez mieszkańców Gdańska. Zdarzały się bowiem sytuacje, że w jednym momencie w poczekalni u nas czekał ktoś z chorym kotem i poszkodowanym gołębiem - informuje Aleksander Zabrocki.
 
Zaznacza jednocześnie, że ranne ptaki nie pozostają bez opieki. W sprawie znalezionych i wymagających pomocy zwierząt należy się kontaktować się bezpośrednio z Gdańskim Centrum Kontaktu, telefon: (58) 524 45 00, które wysyła na miejsce odpowiednie służby.
 

Tokaj i Markiz z wizytą u seniorów. Do Domu Pomocy Społecznej zawitali niezwykli goście

Ptasia grypa może dotknąć każdego kota

- Z naszego doświadczenia wynika, że ptasia grypa dotyka też koty, które nigdy nie wychodziły z mieszkania, a nawet nie poznały, jak wygląda balkon. W przypadku tego pomoru nie ma żadnej reguły: czy jest to kot, który ma właściciela, czy wolno bytujący, wychodzący lub zamknięty w czterech ścianach mieszkania - podkreśla przedstawiciel przychodni i lecznicy weterynaryjnej Zwierzyniec.

Jakie są objawy ptasiej grypy u kotów? 

Podajemy na co powinni zwrócić uwagę właściciele kotów, aby sprawdzić, czy ich pociechy nie stały się ofiarą groźnego dla ich życia wirusa. 
 
 • otępienie
 • sztywność kończyn
 • duszność - oddychanie przez pysk, mocna praca brzucha
 • anikozoria tj. różna wielkość źrenic
 • drgawki
 • ataki padaczkowe
 • apatia
 • wysoka gorączka
Dwa małe kotki siedzące wśród trawy
Komunikaty o chorobie kotów zamieszcza na bieżąco na stronie internetowej Główny Inspektorat Weterynarii
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Jak uchronić kota przed ptasią grypą?

Główny Inspektorat Weterynarii wymienia kilka wskazówek, jak ustrzec kota przed zachorowaniem na ptasią grypę.
 
 • utrzymywanie, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon lub taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów
 • zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami
 • zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem
 • karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł
 • mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami

Czy wirus pochodzi z surowego mięsa?

Natomiast, według SpecVet - Specjalistycznych Przychodni Weterynaryjnych w Warszawie, najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia wirusem ptasiej grypy u kotów jest surowe mięso. Specjaliści ze stolicy uważają, że wskazuje na to dynamika zachorowań. 
 
- Droga zewnętrzna, taka jak kontakt z chorym ptakiem lub przeniesienie go na odzieży wydają się być na chwilę obecną mniej istotne, zwłaszcza, że obecnie nie trwa migracja ptaków - wyjaśniają w mediach społecznościowych weterynarze ze SpecVet.
 
Przypominają, że mięso, zwłaszcza drobiu, powinno być poddawane obróbce termicznej i jako takie nie stanowi zagrożenia, ani dla człowieka, ani dla kota. 

Już w tym roku w zoo zamieszkają lemury. Tego gatunku nie było do tej pory w oliwskim zwierzyńcu

Weterynarze z warszawskiej lecznicy zwracają jednocześnie uwagę, że w warunkach chłodniczych wirus przeżywa nawet miesiąc. Dlatego dezynfekcja lodówki oraz higiena w przygotowywaniu mięsa, deski do krojenia, śmieci itd. stanowią istotę prewencji przed zakażeniem ptasią grypą. 

 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy