Tokaj i Markiz z wizytą u seniorów. Do Domu Pomocy Społecznej zawitali niezwykli goście

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, wizytę seniorom z Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku Oliwie złożyły zwierzęta ze Schroniska „Promyk”: psy Tokaj i Markiz. Niecodzienna wizyta sprawiła wiele radości społeczności seniorów, ale i czworonożni goście nie kryli zadowolenia z wycieczki oraz wielu chętnych rąk do głaskania.
24.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
uśmiechnięty psi senior głaskany przez dwie różne dłonie
Pracownicy i wolontariusze Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk” w Gdańsku postanowili w wyjątkowy sposób umilić Dni Babci i Dziadka seniorom z Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku. Nz. Tokaj
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Poznaj niezwykłą gdańską krawcową. Ma 90 lat i nie zamierza rezygnować z pracy

Pieski ze Schroniska "Promyk" w odwiedzinach

To już tradycja, że Dzień Babci i Dzień Dziadka, obchodzone 21 i 22 stycznia, w Domu Pomocy Społecznej „Polanki” w Oliwie spędza się szczególnie. Podopieczni spotykają się ze swoimi rodzinami - dziećmi, wnukami, prawnukami, a nawet praprawnukami, i spędzają czas w gronie bliskich. Tegoroczne świętowanie zostało jednak wzbogacone o spotkanie z niezwykłymi gośćmi - zwierzętami ze Schroniska „Promyk”.

- Jakiś czas temu zapytaliśmy naszych mieszkańców, czy mieli zwierzęta, jakie i ile. Po tych rozmowach pomyśleliśmy, że spotkanie z psimi seniorami będzie wspaniałą okazją do przywołania wspomnień - wielu z rezydentów miało kiedyś zwierzęta. Po dzisiejszych reakcjach widzę, że to się udało - cieszy się dyrektor DPS „Polanki” Danuta Podogrodzka-Oleńko.

drugi uśmiechnięty psi senior, dookoła starsze osoby na wózkach inwalidzkich
Dwa schroniskowe psy złożyły wizytę w poniedziałek, 23 stycznia. Nz. Markiz
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Niespodzianka po długiej przerwie

Nie była to pierwsza wizyta „promykowych” zwierząt w zaprzyjaźnionej i wspierającej  schronisko instytucji, jaką jest Dom Pomocy Społecznej w Oliwie. Takie odwiedziny odbywały się cyklicznie - niestety, pandemia, a także zwiększona zachorowalność na grypę, wymusiły ich zawieszenie, i to aż na kilka lat. Tym większa radość widoczna była w poniedziałek, 23 stycznia, 2023 roku, na twarzach seniorów, których psy ze Schroniska „Promyk” w Gdańsku odwiedziły z okazji święta babć i dziadków.

- Kiedy podchodziłam z psem, przypominali sobie o swoich zwierzętach, które mieli, i opowiadali o nich. Niektórzy czuli silne emocje, była i radość i wzruszenie. Wyraźnie widać, że to dla nich bardzo miła niespodzianka - mówi Katarzyna, wolontariuszka ze Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk”.

- Podopieczni z przyjemnością głaszczą nasze psiaki, które tu dziś przyprowadzaliśmy, dopytują także o inne - dodaje wolontariuszka Marzena, i opowiada o zwierzętach, które sprawiły podopiecznym DPS-u niespodziankę: - Jest tu z nami senior Tokaj i około pięcioletni Markiz. Ten pierwszy się przybłąkał do nas, a drugi trafił do „Promyka” po śmierci opiekuna. Są bardzo przyjacielskie, więc dzisiejszy dzień jest ważny także dla nich - podchodzą do głaskania z przyjemnością, są zaciekawione. To dla nich coś innego niż codzienność i okazja do spaceru.

Zobacz fotorelację ze spotkania seniorów z podopiecznymi „Promyka”: