• Start
  • Wiadomości
  • Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. P. Adamowicza uczciło pamięć swojego patrona

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. P. Adamowicza uczciło pamięć swojego patrona

14 stycznia Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza w Gdańsku, powołane do życia w 2019 roku, obchodzi swoje święto. W Sali Kinowej Centrum Filmowego im. Andrzeja Wajdy w budynku Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się uroczyste obchody - wśród gości byli m.in. zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior i brat śp. prezydenta poseł KO Piotr Adamowicz.
14.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Utworzenie liceum przy Uniwersytecie Gdańskim było pomysłem prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza. 14 stycznia, w dniu jego tragicznej śmierci, obchodzone jest Święto Szkoły
Utworzenie liceum przy Uniwersytecie Gdańskim było pomysłem prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza. 14 stycznia, w dniu jego tragicznej śmierci, obchodzone jest Święto Szkoły
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

30. finał WOŚP w Gdańsku pod hasłem „Przejrzyj na oczy”. Sprawdź, co się będzie działo

 

- W ciągu pierwszych dwóch lat od powstania szkoły udało mi się zebrać bardzo wartościowy zestaw nauczycieli z różnych szkół. Aż kilkanaście osób w naszym gronie pedagogicznym równolegle pracuje na Uniwersytecie Gdańskim - od doktorantów po profesorów - cieszy się Waldemar Kotowski, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku im. Pawła Adamowicza. - Dzięki temu, że prowadzą zajęcia będąc jednocześnie pracownikami naukowymi, mamy dostęp do bazy uniwersyteckiej - zajęcia laboratoryjne z chemii, fizyki czy biologii realizujemy w laboratoriach uniwersyteckich. Oprócz tego mamy swoje pracownie. Nie mamy szkolnej biblioteki, za to jej rolę pełni Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, nasi uczniowie są tu traktowani na równi ze studentami.

Publiczne Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące utworzone zostało przez Uniwersytet Gdański, przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska oraz Pomorskiego Kuratorium Oświaty w 2019 roku. Uczęszcza do niej 272 uczniów, którzy kształcą się w 11 klasach. Obecnie szkołą zarządza Fundacja Pozytywne Inicjatywy, która pod swoją opieką ma także m.in. Pozytywną Szkołę Podstawową im. Arkadiusza Arama Rybickiego oraz placówki szkolne w Pucku. W związku z tą zmianą, w niedalekiej przyszłości zmieni się siedziba ULO, na większą - teraz znajduje się na terenie kampusu uczelnianego. Ale uczelniana kadra - a co za tym idzie wysoki poziom nauczania - zostanie.

 

Zdaniem dyrektora Waldemara Kotowskiego największym atutem szkoły jest kadra, częściowo związana z Uniwersytetem Gdańskim. Ale środowisko liceum uczelnianego może pochwalić się także wyznawaniem wartości, takich jak tolerancja i otwartość
Zdaniem dyrektora Waldemara Kotowskiego (na zdjęciu) największym atutem szkoły jest kadra, częściowo związana z Uniwersytetem Gdańskim. Ale środowisko liceum uczelnianego może pochwalić się także wyznawaniem wartości, takich jak tolerancja i otwartość
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Tym, co wyróżnia tę gdańską szkołę na tle innych placówek jest również fakt, że realizuje ona swoje cele w oparciu o model zrównoważonego rozwoju, dbając nie tylko o takie podstawowe kwestie, jak edukacja i wychowanie, ale realizując również działania w innych, ważnych obszarach, wśród których są: kultura, sport, ekologia, etyka i tolerancja.

- Chcemy być tolerancyjni i otwarci na wszystkich. Przyjmujemy w związku z tym czasem dzieci, które mają problemy w innych szkołach, oczywiście z zachowaniem wysokiego poziomu nauczania. Ale jesteśmy też przede wszystkim szkołą przyjazną - mówi Waldemar Kotowski. - Staramy się pomagać naszym uczniom z ich problemami. Nasze trzy kluczowe słowa, które znajdują się na sztandarze naszej szkoły: szacunek, otwartość, tolerancja, wprowadzamy w życie. Nie propagujemy konkretnych wartości, ale żaden człowiek nam nie przeszkadza.

Patronem szkoły jest śp. Paweł Adamowicz, dlatego co roku Święto Szkoły obchodzone jest 14 stycznia - w dniu upamiętniającym tragiczną śmierć prezydenta. Nieprzypadkowo Uczelniane Liceum Ogólnokształcące nosi jego imię.

- Utworzenie tej szkoły to był pomysł Pawła Adamowicza. Mniej więcej na pół roku przed śmiercią rozmawiał z rektorem UG Jerzym Gwizdałą. Stwierdził, że przydałaby się taka szkoła przyuczelniana w Gdańsku - w innych dużych miastach w Polsce były już takie placówki - wspomina dyrektor ULO. - Zależało mu na tym, żeby jak najwięcej zdolnych uczniów zostawało potem u nas, w Gdańsku, na studiach, a nie wyjeżdżało np. do Warszawy czy za granicę.

 

Zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior z okazji Święta Szkoły pogratulowała władzom placówki, i złożyła życzenia nauczycielom i uczniom
Zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior z okazji Święta Szkoły pogratulowała władzom placówki, i złożyła życzenia nauczycielom i uczniom
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Podczas uroczystego Święta Szkoły w piątek, 14 stycznia, 2022 roku w budynku Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego premierę miał nowy hymn szkoły, odbyła się także prezentacja przygotowana przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego, zatytułowana „Paweł Adamowicz jako gdańszczanin”.

Wśród licznie przybyłych gości byli m.in. zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior i brat śp. prezydenta poseł KO Piotr Adamowicz, oraz przedstawiciele marszałka województwa pomorskiego. Prof. Maria Mendel wzięła udział w dyskusji z uczniami klasy o profilu humanistycznym, pt. „Gdańsk - miejsce bez granic. Wielogłos o Gdańsku”.

Zobacz zdjęcia ze Święta Szkoły 2022:

 

TV

Polonez ósmoklasistów i wielka rodzinna feta w sercu Oruni