• Start
  • Wiadomości
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Szczepienia nastolatków całkowicie chronią ich przed zachorowaniem na Covid-19  

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Szczepienia nastolatków całkowicie chronią ich przed zachorowaniem na Covid-19  

Od 7 czerwca 2021 roku w ramach Narodowego Programu Szczepień trwają szczepienia nastolatków od 12 do 16 roku życia. W województwie pomorskim na 131 065 uczniów w tym wieku do tej pory zaszczepiło się 1, 4 tys. osób. Od wyszczepienia tej grupy będzie zależeć wrześniowy powrót do nauki stacjonarnej w szkołach i bezpieczne wakacje. 
23.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Siedem osób w róznym wieku, kobiet i mężczyzn stoi przed mikrofonami
- Dynamika szczepień nastolatków w wieku od 12 do 16 lat powinna być większa - mówił Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK w Gdańsku (stoi trzeci z lewej) podczas spotkania poświęconemu szczepieniom przeciw Covid-19 w tej grupie wiekowej.
                                                                                                                                                                       Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Pierwsze e-skierowania na szczepienie przeciwko Covid-19 dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat zostały wystawione 7 czerwca 2021 roku. Szczepienia dzieci i młodzieży odbywają się w punktach szczepień, od września mają ruszyć także w szkołach.

 

 

W środę, 23 czerwca 2021 roku w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK odbyło się spotkanie dotyczące kwestii szczepień nastolatków.

- Dwa tygodnie temu rozpoczęliśmy szczepienie młodszych nastolatków w wieku 12-15 lat - powiedział Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - Dynamika tych szczepień jest nieco mniejsza niż osób dorosłych, w tym czasie zaszczepiliśmy 1400 dzieci pierwszą dawką, co jest wynikiem dobrym, ale dalekim od idealnego. Aby wakacje nie pokrzyżowały szczepień, drugą dawkę można przyjąć między drugim a trzecim tygodniem, w punkcie szczepień można poprosić o odpowiednie ustawienie terminu, żeby nie kolidował z wakacyjnymi wyjazdami.   

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia szczepienia dla osób w wieku 12-15 lat odbywają się na tych samych zasadach, co dla młodzieży w wieku 16-18 lat. Podczas szczepienia przeciw Covid-19 dla grupy młodszych nastolatków konieczna jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego, którzy muszą wyrazić zgodę na szczepienie.

- W województwie pomorskim mamy 131 tysięcy młodych ludzi w wieku 12 do 16 lat. Wszystkim nam zależy, żeby ta grupa wiekowa była bezpieczna - podkreśla Małgorzata Bielang, Pomorski Kurator Oświaty. - Żeby wakacje minęły w atmosferze bezpieczeństwa zdrowotnego, a nowy rok szkolny mógł rozpocząć się w nauczaniu stacjonarnym, jak największa grupa młodzieży w tym przedziale wiekowym powinna zostać zaszczepiona. Na razie ciągle ta liczba jest za mała, aby gwarantować bezpieczeństwo młodzieży i bliskich jej osób. 

 

 

Pomorska kurator zapowiedziała też spotkania z dyrektorami szkół, radami rodziców, z uczniami, w sprawie jak najszerszej informacji o dostępności  szczepień dla młodzieży, o tym że istnieje możliwość zaszczepienia się w czasie wakacji. Podkreśliła też że ci, którzy nie skorzystają ze szczepienia w letnich miesiącach, będą mogli zrobić to we wrześniu także w szkołach. 

Małgorzata Bielang przypomniła też, że w minionym roku szkolnym nauczyciele otrzymali możliwość zaszczepienia się, z której wielu skorzystało. Efektem tak masowych szczepień była możliwość powrotu od 1 czerwca uczniów i nauczycieli do nauczania stacjonarnego. 

 

 

Trzy osoby w maseczkach dwóch mężczyzn, jedna kobieta stoją przed mikrofonami, w maseczkach na twarzy
- Nie widzę żadnych korzyści z przebycia koronawirusa - dodał profesor Smiatacz (stoi w środku). - Wręcz przeciwnie, a więc w przypadku szczepień przeciw Covid-19 korzyści są oczywiste, ryzyko minimalne.
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- Szczepienia są jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod profilaktyki nie tylko w chorobach zakaźnych, ale w medycynie w ogóle - powiedział profesor Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Skuteczność szczepień w grupie 12-15-latków jest 100-procentowa, całkowicie chroni przed wirusem. Nie odnotowano też ciężkich reakcji poszczepiennych. Szczepienia mają wartość indywidualną, pozwalają uchronić się przed zakażeniem, ale mają też wartość populacyjną. A pandemia pokazała, jak ważna jest dla nas szkoła, jak wiele funkcji pozaedukacyjnych spełnia. Z tego punktu widzenia warto zachęcić młodych ludzi do szczepień, aby uniknąć lockdownów w przyszłości. 

Jak podkreślił profesor Smiatacz są dwie metody uzyskania odpornosci - pierwsza to szczepienie, druga przechorowanie koronawirusa.  

- Nie widzę żadnych korzyści z przebycia koronawirusa - dodał profesor Smiatacz. - Wręcz przeciwnie, a w przypadku szczepień przeciw Covid-19 korzyści są oczywiste, a ryzyko minimalne.

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?