Czym jest Kunszt Wodny?
Kunszt Wodny znajduje się w samym centrum Gdańska, nieopodal Bramy Wyżynnej, przy głównym placu centrum handlowego Forum Gdańsk. Przyciąga wzrok swoją nowoczesną architekturą. Budynek nawiązujący nazwą do stacji pomp działającej w tej części Gdańska od XVI do XIX wieku, od początku planowany był z myślą o miejskim centrum turystyczno-kulturalnym. Ma być wizytówką miasta. Tu znajdzie niebawem swoją siedzibę Instytut Kultury Miejskiej.
Kunszt wodny - aranżacja wnętrz i wyposażenie obiektu
Właśnie podpisano umowę na wyposażenie sali audytoryjnej znajdującej się w budynku Kunsztu. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ramach umowy wykonawca zajmie się wykończeniem i wyposażeniem łazienek, a także m.in. budową sieci teleinformatycznej do obsługi obiektu. Ponadto w ramach zadania planowane jest wyposażenie sali wielofunkcyjnej w system elektroakustyczny, oświetlenia i mechaniki sceny.
Wiemy gdzie Brunon Zwarra będzie miał swój pomnik - wkrótce konkurs na projekt
Inwestycja została podzielona na dwie części. Roboty sanitarne i teletechniczne wykona firma SPRINT S.A. za kwotę ok. 3,4 mln złotych. Realizacja tej części zadania potrwa do listopada 2022 r.
Wykończeniem i wyposażeniem sali wielofunkcyjnej zajmie się AUDIO PLUS Sp. z o.o. Koszt wykonania tej części zadania wyniesie niecałe 8,4 mln złotych. Koniec prac przewidziano w kwietniu 2023 r.
Kunszt Wodny to część większego projektu - historia
Projekt dotyczący „Zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego w Gdańsku" to inwestycja położona w kwartale ulic 3-Maja, Hucisko, Wały Jagiellońskie, Armii Krajowej z zachowaniem istniejących obiektów, takich jak: zabytkowy budynek klasztorny, budynek należący do Dyrekcji Poczty i Telekomunikacji oraz Wojewódzkiej Biblioteki i Park im. Harcerzy Polskich w byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Obszar ten był zaniedbany i trudny do rewitalizacji z uwagi na zróżnicowany teren, zawierający liczne sieci uzbrojenia podziemnego oraz szczątki archeologiczne. Dziś na terenie o powierzchni 6 ha powstał jeden z najnowocześniejszych kompleksów w Europie, Forum Gdańsk, który został pozytywnie przyjęty i zaakceptowany przez mieszkańców i turystów Gdańska, o czym świadczą liczne jego odwiedziny.
Prace nad koncepcją przebudowy i opracowanie dokumentacji projektowej trwały od 2008 roku. Był to złożony proces obejmujący wiele etapów, od przygotowania międzynarodowego otwartego postępowania konkursowego na wyłonienie inwestora - wykonawcy i finansującego zagospodarowania obszaru TSR, poprzez długotrwałe negocjacje z 3 zainteresowanymi inwestorami oraz zgodami Rady Miasta Gdańska. Ostatecznie miasto Gdańsk zawarło umowę spółki i umowę wspólników na zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego z partnerem prywatnym, tj. konsorcjum Multi Corporation BV oraz Multi Development Poland Sp. z o.o.
W ramach projektu „Zagospodarowanie Targu Siennego i Rakowego w Gdańsku” inwestor prywatny - Forum Gdańsk sp. z o.o. zrealizował szereg celów publicznych o łącznej wartości ok. 239 mln zł netto oraz cele komercyjne w postaci Forum Gdańsk - centrum handlowe z otwartymi przestrzeniami publicznymi. Jednym z celów publicznych jest właśnie budowa budynku Kunsztu Wodnego, którego wartość wynosi 18 905 448 zł netto.