• Start
  • Wiadomości
  • Nowa droga ominie Bramę Nizinną. Prace nad budową objazdu potrwają rok

Nowa droga ominie Bramę Nizinną. Prace nad budową objazdu potrwają rok

W najbliższych tygodniach rozpoczną się prace związane z budową objazdu Bramy Nizinnej. Nowa droga poprowadzona zostanie w miejscu dawnej linii kolejowej. Prace potrwają 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Ich koszt to blisko 16 mln złotych. Podpisano też umowę na zagospodarowanie terenu Opływu Motławy, który zostanie uporządkowany, wyposażony w ławki, leżaki, stojaki rowerowe i oświetlenie.
22.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przy Bramie Nizinnej pojawi się wkrótce ciężki sprzęt budowlany
Przy Bramie Nizinnej pojawi się wkrótce ciężki sprzęt budowlany
fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Brama Nizinna jest jedyną z zabytkowych bram historycznego Gdańska, pod którą odbywa się regularny ruch drogowy. Ze względu na wąski prześwit zabytkowego obiektu ruch pod nim odbywa się wahadłowo. Teraz powstanie objazd pozwalający na ominięcie zabytku od Placu Wałowego. Droga przebiegać będzie ul. Grodza Kamienna, a następnie skręci w kierunku południowym przed Bastionem Żubr.

 

Objazd Bramy Nizinnej w śladzie dawnej linii kolejowej

- Nowa droga prowadzona będzie w miejscu dawnej linii kolejowej. W ramach inwestycji rozebrany zostanie stary mostek nad Opływem Motławy, a w jego miejscu wybudowana zostanie nowa przeprawa – informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Przebudowane zostaną także sieci podziemne: gazowa, wodociągowa, sanitarna i teletechniczna. Przewidziano też budowę sieci oświetleniowej. 

Wykonawcą prac będzie firma STRABAG Sp. z o.o. Podpisana umowa opiewa na blisko 16 mln złotych. Prace potrwają 12 miesięcy.

 

Zagospodarowanie Opływu Motławy

To nie jedyna inwestycja, która planowana jest w tej okolicy. W lipcu 2021 r. podpisano umowę z firmą MTM S.A na zagospodarowanie terenu Opływu Motławy. Zadanie jest realizowane w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Projekt powstanie w 7 miesięcy od daty podpisania umowy, a prace budowlane mają potrwać 14 miesięcy od uzyskania decyzji administracyjnych, umożliwiających rozpoczęcie budowy. Koszt całej inwestycji wyniesie 12,2 mln złotych.

Opływ Motławy jest bardzo charakterystycznym punktem na mapie Gdańska. Leży na granicy Dolnego Miasta i Olszynki. Fortyfikacje wraz z dawnymi fosami i Śluzą Kamienną stanowią cenne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.

Teren Opływu Motławy wraz z bastionami zostanie uporządkowany i wyposażony w ławki, leżaki i stojaki rowerowe. Powstanie także oświetlenie i monitoring, przebudowana zostanie promenada pieszo-rowerowa. Przewidziano także ścieżkę dydaktyczną dla najmłodszych.

Inwestycja zrealizowana jest w ramach Programu Rewitalizacji w Gdańsku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

oprac. KG

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku